• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Banana: আপুনি যদি প্ৰতিদিনে কল খায়, তেন্তে শৰীৰত আহিব পাৰে এইবোৰ পৰিৱৰ্তন, জানি লওক সকলোবোৰ

Banana: আপুনি যদি প্ৰতিদিনে কল খায়, তেন্তে শৰীৰত আহিব পাৰে এইবোৰ পৰিৱৰ্তন, জানি লওক সকলোবোৰ

Effects Banana: কলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আইৰণ পোৱা যায়। দৈনিক কল খালে ৰক্তহীনতাৰ সমস্যাটো ক্ৰমান্বয়ে উন্নত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

Effects Banana: কলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আইৰণ পোৱা যায়। দৈনিক কল খালে ৰক্তহীনতাৰ সমস্যাটো ক্ৰমান্বয়ে উন্নত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

Effects Banana: কলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আইৰণ পোৱা যায়। দৈনিক কল খালে ৰক্তহীনতাৰ সমস্যাটো ক্ৰমান্বয়ে উন্নত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

  • Share this:
স্বাস্থ্য উপকাৰিতাৰ বাবে কল (Banana) এক মহান খাদ্য হিচাপে বিবেচিত হৈ আহিছে। ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে পুষ্টিকৰ উপাদান আৰু ভিটামিন থাকে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে আপুনি যদি প্ৰতিদিনে এটা কল খায় তেন্তে আপোনাৰ শৰীৰত কি পাৰ্থক্য আহিব পাৰে? Eatdisnotthatত প্ৰকাশিত এটা প্ৰবন্ধ অনুসৰি গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে কল সেৱনে আমাৰ ছাল আৰু স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে, কিন্তু এই ক্ষেত্ৰত ইয়াক অত্যধিকভাৱে খোৱা উচিত নহয়। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে দিনটোত এটাৰ পৰা তিনিটা কল খোৱাটো স্বাভাৱিক, কিন্তু ইয়াতকৈ বেছি খালে সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

দৈনিক কল খালে শৰীৰত এই পৰিৱৰ্তন আহে

ওজন কমাব পাৰে
প্ৰটিন আৰু ফাইবাৰ সমৃদ্ধ হোৱাৰ বাবে যদি আপুনি ইয়াক দৈনিক খায়, তেন্তে ই পেটটো বহু সময়লৈ ভৰ্তি কৰি ৰাখে, যাৰ ফলত আপোনাৰ ওজন কমিব পাৰে।

সকলো সময়তে টোপনি অহা অনুভৱ কৰা
মেগনেছিয়াম আৰু পটাছিয়াম কলত পোৱা যায়, যিবোৰে পেশীবোৰ শিথিল কৰে বুলি জনা যায়। গোটেই দিনটো খালে টোপনি আহিব পাৰে।

বৃক্কৰ কৰ্কট ৰোগৰ পৰা ৰক্ষা কৰে
গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে এসপ্তাহত ৪ৰ পৰা ৫টা কল খোৱা মহিলাৰ বৃক্কত কৰ্কট ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আধা।

শক্তিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰা
দেখা গৈছে যে প্ৰতিদিনে এটা কল খালেও ই আপোনাৰ শক্তিৰ মাত্ৰা বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি কৰে। বিশেষকৈ যদি আপুনি এজন এথলীট, তেন্তে আপুনি জলপানৰ ৰূপত কল খাব পাৰে।

স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰা
নিয়মিত কল সেৱন কৰিলে স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি পায়। ইয়াত থকা ভিটামিন Bয়ে মগজুৰ কাম-কাজ ত্বৰান্বিত কৰে, যাৰ ফলত মগজুৰ শক্তি অধিক শক্তিশালী হয়। পৰীক্ষাৰ সময়ত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে খাব পাৰিব। ডিপ্ৰেছনৰ সমস্যাটোও কল খোৱাৰ লগে লগে দূৰ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

ছালৰ পৰিৱৰ্তন হয়
যদি আপুনি প্ৰতিদিনে কল খায় তেন্তে শৰীৰত কলাজেন উৎপাদন ক্ৰমান্বয়ে উন্নত হয়। যাৰ বাবে আপোনাৰ ছালৰ টেক্সাৰ ভাল হয় আৰু আপুনি অধিক যৌৱনশীল দেখা যায়।

তেজৰ ক্ষয় উন্নত কৰা
কলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আইৰণ পোৱা যায়। দৈনিক কল খালে ৰক্তহীনতাৰ সমস্যাটো ক্ৰমান্বয়ে উন্নত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: