• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Anxiety Problem : উদ্বেগ, মানসিক চাপৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাৰ ঘৰুৱা পদ্ধতিৰ বিষয়ে পঢ়ক

Anxiety Problem : উদ্বেগ, মানসিক চাপৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাৰ ঘৰুৱা পদ্ধতিৰ বিষয়ে পঢ়ক

উদ্বেগৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ঘৰুৱা পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰক, যাতে আপুনি এই সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে আৰু কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও নাথাকে।

উদ্বেগৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ঘৰুৱা পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰক, যাতে আপুনি এই সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে আৰু কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও নাথাকে।

উদ্বেগৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ঘৰুৱা পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰক, যাতে আপুনি এই সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে আৰু কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও নাথাকে।

  • Share this:
আজিৰ যুগৰ জীৱনশৈলী (Lifestyle)য়ে মানুহৰ মাজত উদ্বেগ (Anxiety)ৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰিছে। উদ্বেগ আৰু মানসিক চাপ (Mental stress)ৰ বাবে মানুহ ইয়াৰ চিকাৰ হোৱা এইটো মানসিক বিকাৰ। ইয়াক দূৰ কৰিবলৈ, মানুহে বিভিন্ন ঔষধৰ আশ্ৰয় লোৱা দেখা যায় যদিও এইসমূহে আপোনাৰ শৰীৰত বহুতো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া কৰিব পাৰে। সেয়েহে, উদ্বেগৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ঘৰুৱা পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰক, যাতে আপুনি এই সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰে আৰু কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও নাথাকে।

উদ্বেগ আৰু চাপৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ আপুনি কেনেধৰণৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে জানো আহক। আপুনি উদ্বেগৰ সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাৰ লগে লগে তেওঁলোকে আপোনাক আপোনাৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰিব।

উদ্বেগ হ্ৰাস কৰিবলৈ নিয়মিতভাৱে গাজৰ খোৱা কৰিব পাৰে। গাজৰ আপুনি কেঁচাই অথবা চালাড হিচাপে খাব পাৰে নাইবা ইয়াৰ জ্যুচ সেৱন কৰিব পাৰে। গাজৰত ভিটামিন প্ৰচুৰ পৰিমাণে এ, চি আৰু কে (Vitamin A, C, K) পোৱা যায়। ই উদ্বেগ আৰু চাপ উপশম কৰাত সহায় কৰে।
পালেং শাকেও উদ্বেগ দূৰ কৰাত সহায় কৰে। আপুনি পালেং শাকৰ ৰস উলিয়াই সেৱন কৰিব পাৰে আৰু ইয়াক পাচলি হিচাপে খাব পাৰে। পালং শাকৰ চাপৰোধী আৰু হতাশাবিৰোধী গুণ আছে, যি উদ্বেগ আৰু চাপ উপশম কৰাত সহায় কৰে।

এভোকেডো (Avocado)ই আপোনাক উদ্বেগ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। এই সমস্যাটো দূৰ কৰিবলৈ, এই ফলটো ব্যৱহাৰ কৰক আৰু এভোকেডো তেলেৰে মূৰত মাছাজ কৰক। এই ফলটোত ভিটামিন বি, চেৰোটোনিন আৰু ডোপামাইন থাকে, যি হৰমন ক্ষৰণ বৃদ্ধি কৰাত এক বিশেষ ভূমিকা পালন কৰে। ই চাপৰ পৰা মুক্তি দিয়াৰ লগতে মুড ঠিক কৰি তোলে।

বাদাম তেল, লেভেণ্ডাৰ তেল আৰু মিচেলীয়া আলবা পাতৰ তেল মিহলি কৰি মূৰটো মালিচ কৰিও উদ্বেগৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। তেলৰ এই মিশ্ৰণত উদ্বেগ-বিৰোধী গুণ আছে যি দুঃচিন্তাৰ পৰা উপশম পোৱাত সহায় কৰে। ষ্ট্ৰবেৰী খালেও উদ্বেগ আৰু চাপৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। ইয়াত এণ্টি-অক্সিডেণ্ট গুণ থাকে যি উদ্বেগ উপশম কৰাত সহায় কৰে।

জাইফলে উদ্বেগ আঁতৰ কৰাত অধিক সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াক দুপৰীয়া আৰু ৰাতিৰ আহাৰৰ সময়ত মচলা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। লগতে জাইফল তেল মুড ঠিক কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে, ৰুমালত কেইটোপালমান জাইফল তেল দিয়ক আৰু ইয়াক শুঙি থাকিব।

(Disclaimer : এই লিখনিৰ তথ্য আৰু সূচনা সাধাৰণ অনুমানৰ ওপৰত আধাৰিত। News18–এ এইসমূহ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: