• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Child Health: এই ৭বিধ খাদ্য আপোনাৰ শিশুটিক খাবলৈ নিদিব, শাৰীৰিক বৃদ্ধি হ’ব বাধাগ্ৰস্ত!

Child Health: এই ৭বিধ খাদ্য আপোনাৰ শিশুটিক খাবলৈ নিদিব, শাৰীৰিক বৃদ্ধি হ’ব বাধাগ্ৰস্ত!

Physical-Mental Growth: বহু সময়ত, আমি অজানিতে এনে বস্তুবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰোঁ যিবোৰ সম্ভৱতঃ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ হয় যদিও শিশুৰ বাবে সঠিক নহয়।

Physical-Mental Growth: বহু সময়ত, আমি অজানিতে এনে বস্তুবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰোঁ যিবোৰ সম্ভৱতঃ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ হয় যদিও শিশুৰ বাবে সঠিক নহয়।

Physical-Mental Growth: বহু সময়ত, আমি অজানিতে এনে বস্তুবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰোঁ যিবোৰ সম্ভৱতঃ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ হয় যদিও শিশুৰ বাবে সঠিক নহয়।

  • Share this:
আমি সৰু শিশু (Young Children)ৰ স্বাস্থ্য (Health)ৰ বিশেষ যত্ন লোৱা প্ৰয়োজন। তেওঁলোক সুকোমল হয় আৰু অকণমান অসাৱধানতাৰ ফলত অসুস্থ হ'ব পাৰে। সেয়েহে তেওঁলোকৰ খোৱা খাদ্যৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিব লাগে। প্ৰকৃততে, শিশুৱে যি খায়, শাৰীৰিক আৰু মানসিক বিকাশ (Physical And Mental Growth)ৰ ওপৰত ইয়াৰ পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পৰে। বহু সময়ত, আমি অজানিতে এনে বস্তুবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰোঁ যিবোৰ সম্ভৱতঃ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ বাবে স্বাস্থ্যকৰ হয় যদিও শিশুৰ বাবে সঠিক নহয়।

এই খাদ্যবোৰে তেওঁলোকৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক বিকাশ প্ৰভাৱিত কৰে, আৰু তেওঁলোকৰ পাচন প্ৰণালীও (Digestion System) নষ্ট কৰিব পাৰে। গতিকে শিশু সকলৰ খাদ্য তালিকাৰ পৰা কোনবোৰ খাদ্য আঁতৰত ৰাখিব লাগে (Foods Not To Give Children) জানো আহক।

NSS UKৰ মতে, শিশুসকলক অতিৰিক্ত নিমখৰ প্ৰয়োজন নাই। নিমখে তেওঁলোকৰ বৃক্ক প্ৰভাৱিত কৰে। শিশুসকলৰ খাদ্যত যিমান সম্ভৱ কম নিমখ ব্যৱহাৰ কৰক। শিশুক চিপছ, ক্ৰেকাৰ্ছ, ৰেডিমেড খাদ্য আদিৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব কিয়নো এইবোৰত নিমখৰ পৰিমাণ অতি বেছি থাকে।
আপোনাৰ সন্তানক চেনীৰো প্ৰয়োজন নাই। আপোনাৰ সন্তানক যিমান সম্ভৱ মিঠা বস্তুৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব। তেওঁলোকক আনকি মিঠাই, বজাৰত উপলব্ধ জ্যুচ আদিৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব।
কেক, বিস্কুটৰ দৰে খাদ্যত অতি উচ্চ পৰিমাণৰ সংপৃক্ত চৰ্বি (Saturated Fats) থাকে। যদি আপুনি এইবোৰ কিনিবলগীয়া হয়, পেকেটত থকা লেবেলটো পৰীক্ষা কৰক আৰু আপোনাৰ সন্তানৰ বাবে কম সংপৃক্ত চৰ্বি থকা সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰক।

এবছৰৰ কম বয়সৰ শিশুক মৌ নিদিব। কেতিয়াবা ইয়াত থকা বেক্টেৰিয়াবোৰ তেওঁলোকৰ ইণ্টেষ্টাইনত (Intestine) জমা হয় আৰু পাচনত সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। তদুপৰি, মৌত থকা বিষাক্ত বেক্টেৰিয়াই কেতিয়াবা গুৰুতৰ ৰোগ সৃষ্টি কৰে।
যদি আপুনি শিশুসকলক গোটেই শুকান ফল (Dry Fruits) দিয়ে, তেন্তে এইবোৰ তেওঁলোকৰ ডিঙিত লাগি ধৰিব পাৰে। যদি শিশুৰ মাক-দেউতাকৰ খাদ্য এলাৰ্জিৰ অভিযোগ আছে, তেনেহ’লে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শৰ পিছতহে আপোনাৰ সন্তানক শুকান ফল দিয়ক। আপুনি শুকান ফলবোৰ গুৰি কৰি বা সেইবোৰক পিনাট মাখন হিচাপে দিব পাৰে।
ছয় মাহতকৈ কম বয়সৰ শিশুক কণী দিব নালাগে। লগতে, কিছু ডাঙৰ হোৱা শিশুক কেঁচা কণী খুৱাব নালাগে। যিমান সম্ভৱ কণীবোৰ ভালদৰে সিজাই বা ৰান্ধি খুৱাওক।
সৰু শিশুসকলক Shark, Sword Fish, Marlin, Oyster এই ধৰণৰ মাছৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব। এইবোৰৰ হাই মাৰ্কিউৰি নাৰ্ভাছ চিষ্টেম (High Mercury Nervous System)ক প্ৰভাৱিত কৰে আৰু খাদ্যৰ বিষক্ৰিয়াও হ’ব পাৰে।
(Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য আৰু সূচনা সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। News 18-এ এইসমূহ নিশ্চিত নকৰে। এইসমূহ প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
First published: