உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • আপোনাৰ শৰীৰতো অভাৱ হৈছে নেকি প্ৰ'টিনৰ? জানক ইয়াৰ লক্ষণৰ লগতে প্ৰভাৱৰ বিষয়ে

    আপোনাৰ শৰীৰতো অভাৱ হৈছে নেকি প্ৰ'টিনৰ? জানক ইয়াৰ লক্ষণৰ লগতে প্ৰভাৱৰ বিষয়ে

    বিশ্বজুৰি প্ৰায় এক বিলিয়ন অৰ্থাlৎ ১ কোটিৰো অধিক লোক প্ৰ'টিনৰ অভাৱত ভুগি আছে।

    বিশ্বজুৰি প্ৰায় এক বিলিয়ন অৰ্থাlৎ ১ কোটিৰো অধিক লোক প্ৰ'টিনৰ অভাৱত ভুগি আছে।

    বিশ্বজুৰি প্ৰায় এক বিলিয়ন অৰ্থাlৎ ১ কোটিৰো অধিক লোক প্ৰ'টিনৰ অভাৱত ভুগি আছে।

    • Share this:
    Symptoms Of Protein Deficiency: স্বাস্থ্যৱান শৰীৰৰ বাবে প্ৰ'টিন (Protein) এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান। ই আমাৰ পেশী, ছাল, এনজাইম আৰু হৰমনৰ বাবে কাম কৰে। এয়া নহয়, প্ৰ'টিনে সকলোবোৰ কোষকলা নিৰ্মাণৰ ক্ষেত্ৰতো এক অত্যাৱশ্যকীয় উপাদান হিচাপে কাম কৰে। এনে পৰিস্থিতিত যেতিয়া আপোনাৰ শৰীৰৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি পৰ্যাপ্ত প্ৰ'টিন গ্ৰহণ কৰা নহয়, ইয়াক প্ৰ'টিনৰ অভাৱ (Deficiency) বুলি কোৱা হয়। হেলথলাইনৰ মতে, বিশ্বজুৰি প্ৰায় এক বিলিয়ন অৰ্থাৎ ১ কোটিৰো অধিক লোক প্ৰ'টিনৰ অভাৱত ভুগি আছে। তেওঁলোকৰ বেছিভাগেই মধ্য আফ্ৰিকা আৰু দক্ষিণ এছিয়াৰ। এই সমস্যা সাধাৰণতে শিশু, বৃদ্ধ আৰু ভিন্ন ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত দেখা যায়।

    শৰীৰত প্ৰ'টিনৰ অভাৱৰ লক্ষণবোৰ

    - যদি আপোনাৰ মুখ, ছাল, পাকস্থলী আদি ফুলি থাকে, আপোনাৰ শৰীৰত প্ৰ'টিনৰ অভাৱ হ'ব পাৰে।

    - যদি চুলিৰ সৌন্দৰ্য নোহোৱা হৈ গৈছে আৰু সকলো প্ৰচেষ্টাৰ অন্ততো চুলি খহটা, নিষ্প্ৰাণ হৈ আছে, ই প্ৰ'টিনৰ অভাৱৰ লক্ষণো হ'ব পাৰে।

    - শৰীৰত প্ৰ'টিনৰ অভাৱৰ বাবে, পেশীয়ে তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ হাঁড়ৰ পৰা প্ৰ'টিন শোষণ কৰা আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ ফলত কেৱল হাড়ৰ দুৰ্বলতাই নহয় পেশীয়ে অধিক শক্তি প্ৰয়োগ কৰিব লগা হয়। ইয়াৰ ফলত পেশীৰ বিষ হ'ব পাৰে।

    - কেলচিয়ামৰ অভাৱৰ বাবে নখবোৰ বাৰে বাৰে ভাঙি যায় আৰু নখৰ সৌন্দৰ্য হ্ৰাস হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। তদুপৰি, কেতিয়াবা নখৰ ভিতৰত সংক্ৰমণ হয় আৰু সেইবোৰ ক'লা আৰু দুৰ্বল হৈ পৰে।

    - প্ৰ'টিনৰ অভাৱৰ ফলত সকলো সময়তে ভাগৰ লাগে। দৰাচলতে প্ৰ'টিনে আমাৰ শৰীৰত ইন্ধনৰ দৰে কাম কৰে আৰু ইয়াৰ শোষণে শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰে।

    - যদি আপুনি লগে লগে অসুস্থ হয় আৰু আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা কম হয়, ইয়াৰ এটা কাৰণ হৈছে প্ৰ'টিনৰ অভাৱ।

    - কেতিয়াবা আমাৰ শৰীৰ হঠাতে ফুলা আৰু শকত দেখুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰে যি প্ৰকৃততে প্ৰ'টিনৰ অভাৱৰ ফলত হ'ব পাৰে। প্ৰ'টিনৰ অভাৱে শৰীৰক পৰ্যাপ্ত শক্তি প্ৰদান নকৰে আৰু শক্তি গঠনত অতিৰিক্ত চাপ সৃষ্টি কৰে।

    কোষকলাত প্ৰ'টিনৰ অভাৱৰ প্ৰভাৱ কেনেকুৱা

    - যদি শৰীৰত পৰ্যাপ্ত প্ৰ'টিন যোগান নাথাকে, সংক্ৰমিত ৰোগ আৰু বেক্টেৰিয়া-ভাইৰাছজনিত আন বহুতো ৰোগ হয়।

    - প্ৰ'টিনৰ অভাৱে শিশুৰ দৈৰ্ঘ্য বৃদ্ধিত বাধা দিয়ে সেয়েহে নিশ্চিতভাৱে শিশুৰ আহাৰত প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

    - প্ৰ'টিনৰ অভাৱৰ বাবে আৰোগ্য প্ৰক্ৰিয়া হ্ৰাস হয়। শৰীৰত তেজৰ প্ৰবাহ প্ৰভাৱিত হয় আৰু নতুন কোষ গঠনত পলম হয়।

    এনেদৰে প্ৰ'টিনৰ অভাৱ দূৰ কৰক

    শৰীৰত প্ৰ'টিনৰ অভাৱ দূৰ কৰিবলৈ খাদ্যত গাখীৰ আৰু কণী অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। যদি আপুনি আমিষ খাদ্য খায়, আপুনি সপ্তাহত তিনিৰ পৰা চাৰি দিন মাছ বা সাগৰীয় খাদ্য খাব পাৰে। লগতে আপোনাৰ আহাৰত প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

    কিমান প্ৰ'টিনৰ প্ৰয়োজন

    হেলথলাইন অনুসৰি, কেৱল সকলোৰে প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিহে প্ৰ'টিনৰ প্ৰয়োজন। উদাহৰণস্বৰূপে শৰীৰৰ ওজন, শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা, বয়স ইত্যাদি। এটা গৱেষণাত দেখা গৈছে যে বৃদ্ধ আৰু খেলুৱৈসকলক প্ৰ'টিনৰ আটাইতকৈ বেছি প্ৰয়োজন।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: