মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»ক’লা নিমখত আছে বহুতো আয়ুৰ্বেদিক গুণ, জানক ইয়াৰ গুণাগুণসমূহ

ক’লা নিমখত আছে বহুতো আয়ুৰ্বেদিক গুণ, জানক ইয়াৰ গুণাগুণসমূহ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 18, 2021, 2:49 PM IST
ক’লা নিমখত আছে বহুতো আয়ুৰ্বেদিক গুণ, জানক ইয়াৰ গুণাগুণসমূহ
ক'লা নিমখ শ শ বছৰ ধৰি আয়ুৰ্বেদিক ঔষধত (Ayurvedic Medicine) ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। ইয়াত বহুতো খনিজ লৱণ থাকে যিবোৰ অদ্ৰৱণীয়, যাৰ ফলত শৰীৰে ইয়াক শোষণ কৰিব নোৱাৰে।

ক'লা নিমখ শ শ বছৰ ধৰি আয়ুৰ্বেদিক ঔষধত (Ayurvedic Medicine) ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। ইয়াত বহুতো খনিজ লৱণ থাকে যিবোৰ অদ্ৰৱণীয়, যাৰ ফলত শৰীৰে ইয়াক শোষণ কৰিব নোৱাৰে।

  • Share this:
Health Benefits Of Black Salt: ক'লা নিমখ (Black Salt)ক হিমালয়ৰ নিমখ বুলিও কোৱা হয়। ইয়াক মুখ্যতঃ ভাৰত, পাকিস্তান, বাংলাদেশ, নেপাল আদি হিমালয়ৰ ওচৰৰ ঠাইৰ খনিত পোৱা যায়। ক'লা নিমখ শ শ বছৰ ধৰি আয়ুৰ্বেদিক ঔষধত (Ayurvedic Medicine) ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। ইয়াত বহুতো খনিজ লৱণ থাকে যিবোৰ অদ্ৰৱণীয়, যাৰ ফলত শৰীৰে ইয়াক শোষণ কৰিব নোৱাৰে। ইয়াক এতিয়া খাদ্য তৈয়াৰ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। ৱেবএমডিৰ মতে, ইয়াৰ মূল আগ্নেয়গিৰিৰ উৎপত্তি হোৱাৰ বাবে ইয়াত ছালফাৰৰ উপাদান পোৱা যায় আৰু এইটো ইয়াৰ গোন্ধ আৰু সোৱাদৰ কাৰণ। ই আইৰণ আৰু পটাছিয়াম ক্লৰাইড সমৃদ্ধ যি স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী (Health Benefits)।

ইয়াত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট উপাদান থাকে আৰু সাধাৰণ নিমখতকৈ ছডিয়ামৰ স্তৰ যথেষ্ট কম। ই আইৰণ, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়ামৰ দৰে খনিজ পদাৰ্থৰে সমৃদ্ধ যি আমাৰ স্বাস্থ্যৱান শৰীৰৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

হৃদযন্ত্ৰৰ পোৰণি আৰু ফুলা হ্ৰাস কৰে

ক'লা নিমখে প্ৰকৃততে যকৃতত পিত্ত উৎপাদন নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, যাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ পোৰণি আৰু ফুলা নিয়ন্ত্ৰণ হয়। ই শৰীৰত এচিড গঠন ৰোধ কৰে আৰু ৰিফ্লেক্স হ্ৰাস কৰে। যদি আপোনাৰ পাকস্থলীত গেছৰ সমস্যা হয়, এচিকুট নিমখ সেৱন কৰিলে আপুনি তাৎক্ষণিক সকাহ পাব পাৰে।

পাচন তন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে
যদি আপোনাৰ হজমৰ সমস্যা হয় তেন্তে ই আপোনাৰ বাবে অতি উপযোগী। ক'লা নিমখে যকৃতত পিত্ত গঠন প্ৰতিহত কৰে আৰু ক্ষুদ্ৰ অন্ত্ৰত ভিটামিন শোষণ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত পাচন প্ৰক্ৰিয়াটো সুশৃংখল হৈ থাকে। কেতিয়াবা বদহজমৰ ফলত পাকস্থলীত বিষাক্ত পদাৰ্থ গঠন হয় যিটো নিৰাময় কৰিবলৈ ক'লা নিমখ অতি উপকাৰী।

হৃদযন্ত্ৰৰ বাবে উপকাৰী

ই কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰাত সহায়ক। ই প্ৰাকৃতিকভাৱে ব্লাড থিনাৰ হিচাপে কাম কৰে আৰু ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। অৱশ্যে, চিকিৎসকে ইয়াক ৬ গ্ৰামতকৈ অধিক গ্ৰহণ নকৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে কিয়নো অত্যাধিক ব্যৱহাৰে ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

ডায়েবেটিচত উপকাৰী
এজন ব্যক্তিয়ে দৈনিক সামান্য পৰিমাণৰ ক'লা নিমখ সেৱন কৰি ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। কেৱল সেয়াই নহয়, শৰীৰত ৰক্ত শৰ্কৰা হ্ৰাস হ’লে, ক'লা নিমখে এই সামান্য অভাৱ নিৰাময় কৰিব পাৰে।

(Disclaimer : এই লিখনিৰ তথ্য আৰু সমল সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। News18–এ এইসমূহ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক।)
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: May 18, 2021, 2:48 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি