নিশাৰ আহাৰৰ তালিকাৰ পৰা কৰ্তন কৰক এইসমূহ খাদ্য! অন্যথা আপোনাৰ মেদবহুলতাৰ মূল কাৰণ হ'ব এইবোৰ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 8, 2021, 1:41 PM IST
নিশাৰ আহাৰৰ তালিকাৰ পৰা কৰ্তন কৰক এইসমূহ খাদ্য! অন্যথা আপোনাৰ মেদবহুলতাৰ মূল কাৰণ হ'ব এইবোৰ
নিশাৰ দেৰিকৈ আহাৰ খোৱা আৰু আহাৰৰ ঠিক পিছতে শুই দিয়াটোৱেই হৈছে মেদবহুলতাৰ অন্যতম কাৰণ।

নিশাৰ দেৰিকৈ আহাৰ খোৱা আৰু আহাৰৰ ঠিক পিছতে শুই দিয়াটোৱেই হৈছে মেদবহুলতাৰ অন্যতম কাৰণ।

  • Share this:
বৰ্তমান সময়ত মেদবহুলতাক লৈ প্ৰায় সকলো লোকেই চিন্তিত হোৱা দেখা যায়। কোৰোণাই (Corona) যোৱা এবছৰ ধৰি লোকসকলক ঘৰৰ ভিতৰত বন্দী কৰি ৰাখিছে আৰু কিছু পৰিমাণৰ কামৰ লগতে খাদ্য গ্ৰহণ কৰাই একমাত্ৰ মনঃপুত কাম হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। ঘৰতেই বিভিন্ন ধৰণৰ খাদ্য বস্তু তৈয়াৰৰ চেষ্টা কৰা আৰু সেইবোৰ খোৱাটো প্ৰায়সংখ্যকৰ বাবেই হৈ পৰিছে নৈত্য-নৈমিত্তিক কাৰ্য। কিন্তু এনে হোৱাৰ ফলত মানুহে এক স্বাস্থ্যৰ সচেতনতাৰ কথা পাহৰি এনেধৰণৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰি আছে যি ওজন বৃদ্ধি তথা মেদবহুলতাত উদগনি যোগাই আহিছে।

যিসকলে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ ডায়েটিঙৰ সহায় লৈছে, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে এটা এটা কেলৰি হ্ৰাস কৰা কিন্তু আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে সকলোতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হৈছে ৰাতিৰ আহাৰত গ্ৰহণ কৰা অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য। নিশাৰ দেৰিকৈ আহাৰ খোৱা আৰু আহাৰৰ ঠিক পিছতে শুই দিয়াটোৱেই হৈছে মেদবহুলতাৰ অন্যতম কাৰণ। গতিকে ৰাতিৰ আহাৰৰ সময়ত আপুনি কি কথা মনত ৰাখিব আৰু কেনে খাদ্য খাব সেই সম্পৰ্কেই আমাৰ এই প্ৰতিবেদন।

১. চকলেট

চকলেটত ক্যাফিনৰ লগতে চেনী যথেষ্ট বেছি যি আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধিত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। আপুনি ৰাতিৰ আহাৰৰ পিছত চকলেট খোৱাটো পৰিহাৰ কৰা উচিত।

২. ফ্ৰাইড ফুড (ভজা খাদ্য)

ভজা খাদ্যত কাৰ্ব আৰু ফেটি এচিড থাকে যি আপোনাৰ পাকস্থলীৰ এচিডিটি আৰু ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ৰাতি সহজে হজম কৰিব পৰা পাতল খাদ্য খাবলৈ যত্ন কৰিব।

৩. নুডল্চ

যদি আপুনি নিশা নুডলচ খায়, ইয়াত পোৱা কাৰ্ব আৰু চৰ্বিয়ে আপোনাৰ স্বাস্থ্য বেয়া কৰিব পাৰে। ইয়াত একেবাৰে ফাইবাৰ নাথাকে আৰু এই সকলোবোৰ কাৰকে আপোনাৰ ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

৪. বাৰ্গাৰ আৰু পিজ্জা

এইবোৰত উচ্চ কেলৰি থাকে যাৰ বাবে যকৃতে এইবোৰ হজম কৰিবলৈ বহু ঘণ্টা সময় লয়। ইয়াত থকা চৰ্বি তেজ বাষ্পত জমা হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু যি চৰ্বি কলালৈ ৰূপান্তৰিত হয়।

৫.চ'ডা

কিছুমান লোকে ৰাতিৰ আহাৰ হজম কৰিবলৈ চ'ডা খোৱাটো পছন্দ কৰে, কিন্তু আপোনাক কওঁ যে চ'ডাৰ উচ্চ চেনী কেণ্ট আছে যি পেটৰ চৰ্বি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি কৰে।

(স্পষ্টীকৰণ: এই লিখনিৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এইসমূহ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ পূৰ্বে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: June 8, 2021, 1:41 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি