• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • গৰমৰ সময়ছোৱাত ব্লুবেৰী সেৱনে পেটৰ সমস্যাৰ লগতে চাপ হ্ৰাস কৰাত কৰিব পাৰে সহায়

গৰমৰ সময়ছোৱাত ব্লুবেৰী সেৱনে পেটৰ সমস্যাৰ লগতে চাপ হ্ৰাস কৰাত কৰিব পাৰে সহায়

ব্লুবেৰী চকুৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণে ছানি ধৰা, চকুৰ শুষ্কতা আৰু সংক্ৰমণ, বিশেষকৈ ৰেটিনা সম্পৰ্কীয় ৰোগ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

ব্লুবেৰী চকুৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণে ছানি ধৰা, চকুৰ শুষ্কতা আৰু সংক্ৰমণ, বিশেষকৈ ৰেটিনা সম্পৰ্কীয় ৰোগ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

ব্লুবেৰী চকুৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণে ছানি ধৰা, চকুৰ শুষ্কতা আৰু সংক্ৰমণ, বিশেষকৈ ৰেটিনা সম্পৰ্কীয় ৰোগ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

  • Share this:
Health Benefits Of Blueberry: ব্লুবেৰী খাবলৈ অতি সুস্বাদু। এই ফলৰ সোৱাদ টেঙা-মিঠা। ভাৰতৰ বহু ঠাইত ব্লুবেৰীক নীলবদ্ৰী বুলিও কোৱা হয়। বহুতো ৰেচিপি ব্লুবেৰীৰে তৈয়াৰ কৰা হয়। ব্লুবেৰী কেৱল সোৱাদতে নহয় স্বাস্থ্যৰ বাবেও অতি উপকাৰী। ব্লুবেৰীত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট (Anti-Oxidents) থাকে যি শৰীৰক বিভিন্ন ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। ব্লুবেৰী খোৱাৰ ফলত হজম (Digestion) উন্নত কৰিব পাৰে, বেয়া কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব পাৰে। ব্লুবেৰী খোৱাৰ কি লাভ হ'ব পাৰে আমি জানো আহক।

ব্লুবেৰী খোৱাৰ লাভালাভ
পেট স্বাস্থ্যৱান ৰাখে
ব্লুবেৰী খোৱাৰ ফলত বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ পেটৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পাব পাৰি। গ্ৰীষ্মকালত, মানুহৰ প্ৰায়ে পেটৰ সমস্যা হয়। এই ক্ষেত্ৰত ব্লুবেৰী খোৱাটোৱে পেটৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

হাড় শক্তিশালী কৰে
ব্লুবেৰী পলিফেনল সমৃদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয় যি হাড় শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে। হাড় শক্তিশালী কৰিবলৈ আহাৰত ব্লুবেৰী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব।

হজম উন্নত কৰাত সহায়ক
ব্লুবেৰীত আঁহ থাকে যি পেটৰ বিষ, গেছ আৰু হজম স্বাস্থ্যকৰ ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। হজমৰ সমস্যা থকা লোকসকলৰ বাবে ব্লুবেৰী ব্যৱহাৰ কৰাটো অতি উপকাৰী হ'ব পাৰে।

ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক
ব্লুবেৰীত এন্থোচিয়ানিন নামৰ এক উপাদান থাকে, যি মেদবহুলতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচৰা লোকসকলৰ বাবে ব্লুবেৰী খোৱাটো লাভজনক হ’ব পাৰে।

চাপ হ্ৰাস কৰে
চাপ উপশম কৰিবলৈ ব্লুবেৰী খোৱাটো যথেষ্ট উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত ভাল এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণ আছে যি চাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

চকু স্বাস্থ্যৱান ৰাখে
ব্লুবেৰী চকুৰ বাবে ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণে ছানি ধৰা, চকুৰ শুষ্কতা আৰু সংক্ৰমণ, বিশেষকৈ ৰেটিনা সম্পৰ্কীয় ৰোগ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

হৃদয়ৰ বাবে ভাল
ব্লুবেৰীত আঁহৰ লগতে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু বেয়া কলেষ্টেৰল হ্ৰাসকাৰী গুণাগুণ থাকে, যি হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান ৰাখিব পাৰে।

(Disclaimer : এই লিখনিৰ তথ্য আৰু সমল সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। News18-এ এইসমূহ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)



News link: https://hindi.news18.com/news/lifestyle/health-news-eating-blueberries-in-summer-will-keep-your-stomach-healthy-stress-will-go-away-pur-3576934.html
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: