உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • HDFC Bankৰ বিনিয়োগকাৰীৰ বাবে আহিব ভাল খবৰ ! ১৮ জুনত বিশেষ বৈঠকত কি ভাল খবৰ আহিব পাৰে ?

    HDFC Bankৰ বিনিয়োগকাৰীৰ বাবে আহিব ভাল খবৰ ! ১৮ জুনত বিশেষ বৈঠকত কি ভাল খবৰ আহিব পাৰে ?

    ১৮ জুনত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া HDFC বেংকৰ পৰিচালক মণ্ডলীৰ বৈঠকত বেংকে ৩১ মাৰ্চ, ২০২১ তাৰিখে সমাপ্ত হোৱা বিত্তীয় বৰ্ষৰ লভ্যাংশ ঘোষণা কৰাৰ সম্ভাৱনা।

    ১৮ জুনত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া HDFC বেংকৰ পৰিচালক মণ্ডলীৰ বৈঠকত বেংকে ৩১ মাৰ্চ, ২০২১ তাৰিখে সমাপ্ত হোৱা বিত্তীয় বৰ্ষৰ লভ্যাংশ ঘোষণা কৰাৰ সম্ভাৱনা।

    ১৮ জুনত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া HDFC বেংকৰ পৰিচালক মণ্ডলীৰ বৈঠকত বেংকে ৩১ মাৰ্চ, ২০২১ তাৰিখে সমাপ্ত হোৱা বিত্তীয় বৰ্ষৰ লভ্যাংশ ঘোষণা কৰাৰ সম্ভাৱনা।

    • Share this:
    শুকুৰবাৰে অৰ্থা ১৮ জুনতঅনুষ্ঠিত হ'ব HDFC বেংকৰ পৰিচালক মণ্ডলীৰ বৈঠক। মঙলবাৰে বেংক কৰ্তৃপক্ষই ঘোষণা কৰে এই কথা । এই বৈঠকত, বেংকে ৩১ মাৰ্চ, ২০২১ তাৰিখে সমাপ্ত হোৱা বিত্তীয় বৰ্ষৰ লভ্যাংশ ঘোষণা কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। এইচডিএফচি বেংকে কৈছিল যে ৰিজাৰ্ভ বেংকে ২২ এপ্ৰিল, ২০২১ তাৰিখে লভ্যাংশ ঘোষণাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বেংকে লভ্যাংশ বিতৰণ সন্দৰ্ভত এক জাননী জাৰি কৰিছিল।

    RBIৰ অধিসূচনা কি আছিল?

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে (RBI)এই বছৰৰ ২২ এপ্ৰিলত এটা জাননী জাৰি কৰিছিল য'ত বেংকসমূহক ২০২১ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে লভ্যাংশ পৰিশোধ ৫০ শতাংশলৈ সীমিত কৰিবলৈ আৰু কোৰোণা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ এই সময়ছোৱাত সহায় কৰিবলৈ মূলধন ৰাহিৰ বিষয়েও কৈছিল। অৱশ্যে, সমবায় বেংকবোৰক ইকুইটি শ্বেয়াৰৰ লাভৰ পৰা লাভাংশ পৰিশোধ কৰাৰ অনুমতি দিয়া হয়।

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে ২০২০ বিত্তীয় বৰ্ষত বেংকসমূহক লভ্যাংশ বিতৰণৰ অনুমোদন দিয়া নাছিল। যোৱা বছৰ এপ্ৰিলত লকডাউন আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত আৰবিআইয়ে এই সিদ্ধান্ত লৈছিল।

    এইচ.ডি.এফ.চি. বেংকে জনাইছে যে ১৫ জুন, ২০২১ ৰ পৰা ২০ জুন, ২০২১ লৈ মনোনীত কৰ্মচাৰী আৰু সঞ্চালকসকলৰ বাবে শ্বেয়াৰ ক্ৰয় বন্ধ কৰা হ'ব যাতে কোনো ভিতৰুৱা ব্যৱসায় নহয়।

    এইচডিএফচি বেংকৰ শ্বেয়াৰ দুপৰীয়া ১২.১৩ বজাত ০.৭৫ শতাংশ বৃদ্ধি হৈ ১৪৯০.৫৫ টকাত ট্ৰেড হৈ আছিল।

    লভ্যাংশ কি হয়... এই পৰিমাণ কেতিয়া একাউণ্টলৈ আহে

    কিছুমান কোম্পানীয়ে সময়ে সময়ে তেওঁলোকৰ অংশীদাৰসকলক তেওঁলোকৰ লাভৰ অংশ দিয়ে। তেওঁলোকে লাভৰ এই অংশটো অংশীদাৰসকলক লভ্যাংশ হিচাপে দিয়ে।

    Record Date - লভ্যাংশ ঘোষণাৰ লগতে এটা তাৰিখো ঘোষণা কৰা হয়। এই তাৰিখত কোম্পানীটোৱে ইয়াক ইয়াৰ ৰেকৰ্ড বুকত দেখে, যিটো বিনিয়োগকাৰীসকল বৰ্তমান কোম্পানীৰ শ্বেয়াৰৰ গৰাকী। অৰ্থাৎ, ৰেকৰ্ড তাৰিখলৈকে শ্বেয়াৰ থকা লোকসকলৰ একাউণ্টলৈ লভ্যাংশৰ ধন স্থানান্তৰ কৰা হয়।

    আপুনি কিমান লভ্যাংশ পাব সেইটো কোনে সিদ্ধান্ত লয়?

    কোম্পানীৰ বাৰ্ষিক সভাত কিমান লভ্যাংশ পৰিশোধ কৰিব লাগে নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। ইয়াক চূড়ান্ত লভ্যাংশ বুলি কোৱা হয়। যদি কোম্পানীটোৱে বিত্তীয় বৰ্ষৰ মাজভাগত লভ্যাংশ প্ৰদান কৰে, ইয়াক অন্তৱৰ্তীকালীন লভ্যাংশ বুলি কোৱা হয়। যেতিয়া কোম্পানীটোৱে বিত্তীয় বৰ্ষৰ প্ৰথম ছমাহত লাভ কৰে তেতিয়া অন্তৱৰ্তীকালীন লভ্যাংশ প্ৰদান কৰা হয়।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: