• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ১ জুনৰ পৰা সলনি হ'ব এই সমূহ নিয়ম! আপোনাৰ দৈনন্দিন কাম-কাজত পৰিব পাৰে প্ৰভাৱ!

১ জুনৰ পৰা সলনি হ'ব এই সমূহ নিয়ম! আপোনাৰ দৈনন্দিন কাম-কাজত পৰিব পাৰে প্ৰভাৱ!

১ জুন অৰ্থাৎ কাইলৈৰ পৰা  বহু সেৱাত আহিব পৰিৱৰ্তন। আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা গুগল ষ্ট'ৰেজলৈকে দৈনন্দিন জীৱনৰে সংপৃক্ত বহু ক্ষেত্ৰত সাল-সলনি হ'ব নিয়ম।

১ জুন অৰ্থাৎ কাইলৈৰ পৰা  বহু সেৱাত আহিব পৰিৱৰ্তন। আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা গুগল ষ্ট'ৰেজলৈকে দৈনন্দিন জীৱনৰে সংপৃক্ত বহু ক্ষেত্ৰত সাল-সলনি হ'ব নিয়ম।

১ জুন অৰ্থাৎ কাইলৈৰ পৰা  বহু সেৱাত আহিব পৰিৱৰ্তন। আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা গুগল ষ্ট'ৰেজলৈকে দৈনন্দিন জীৱনৰে সংপৃক্ত বহু ক্ষেত্ৰত সাল-সলনি হ'ব নিয়ম।

  • Share this:
১ জুনৰ পৰা বহু সেৱাত দেখা যাব পৰিৱৰ্তন, যাৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ আপোনাৰ বেংক একাউণ্ট, পিএফ একাউণ্ট আৰু উপাৰ্জনৰ ওপৰত পৰিব। গতিকে আজিয়েই এইসমূহ তথ্যৰ বিষয়ে অৱগত হওক যাতে আপুনি আৰু চিন্তাত পৰিবলগীয়া নহয়। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছে গেছ চিলিণ্ডাৰৰ (LPG) পৰা আয়কৰ (ITR website)লৈ কেইবাটাও অত্যাৱশ্যকীয় পৰিৱৰ্তন। এই ৬টা পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে জানো আহক-

১. সলনি হ'ব BoB (BANK OF BARODA)ৰ ধন পৰিশোধ কৰাৰ পদ্ধতিঃ

বেংক অফ বৰোদাৰ ১ জুন, ২০২১ৰ পৰা গ্ৰাহকসকলৰ বাবে চেকৰ দ্বাৰা ধন পৰিশোধ কৰাৰ পদ্ধতি সলনি হ'ব। বেংকে গ্ৰাহকসকলক প্ৰৱঞ্চনাৰ চিকাৰ হোৱা ৰক্ষা কৰিবলৈ Positive Pay Confirmation বাধ্যতামূলক কৰিছে। বেংকৰ বিষয়াসকলে কৈছে যে, গ্ৰাহকসকলে পজিটিভ পে চিষ্টেমৰ(Positive Pay System) অধীনত চেকৰ বিৱৰণ নিশ্চিত কৰিব লাগিব যদিহে তেওঁলোকে ২ লাখ বা ততোধিক টকাৰ বেংক চেক জাৰি কৰে।

২. সলনি হ'ব গেছ চিলিণ্ডাৰৰ দামঃ

ৰন্ধন গেছ (LPG)চিলিণ্ডাৰৰ দামৰ পৰিৱৰ্তনো ১ জুনৰ পৰা হ'ব পাৰে। সাধাৰণতে প্ৰতি মাহে তেল কোম্পানীবোৰে এলপিজি চিলিণ্ডাৰৰ নতুন মূল্য জাৰি কৰে। কেতিয়াবা মাহত ২ বাৰো পৰিৱৰ্তন দেখা যায়। ১৪.২ কেজি এলপিজি চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য বৰ্তমান দিল্লীত ৮০৯ টকা। ১৪.২ কেজি চিলিণ্ডাৰৰ উপৰিও, ১৯ কিলোগ্ৰাম চিলিণ্ডাৰৰ মূল্য সলনি কৰাৰো সম্ভাৱনা আছে। অৱশ্যে এইটোও নহয় যে, ১ জুন চিলিণ্ডাৰৰ নতুন মূল্য জাৰি হ'ব। কেতিয়াবা দাম একে থকাও দেখা যায়।

৩. আয়কৰৰ ৱেবছাইট বন্ধ থাকিবঃ

আয়কৰ বিভাগৰ ই-ফাইলিং পৰ্টেলটোৱে ১ৰ পৰা ৬ জুনলৈ কাম নকৰিব। ৭ জুনত, আয়কৰ বিভাগে কৰদাতাসকলৰ বাবে আয়কৰ ই-ফাইলিঙৰ এটা নতুন পৰ্টেল মুকলি কৰিব। আয়কৰ সঞ্চালকালয়ৰ মতে, আইটিআৰ(ITR) পূৰণৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট ৭ জুন, ২০২১ৰ পৰা সলনি কৰা হ'ব। ৭ জুনৰ পৰা http://INCOMETAX.GOV.IN হ'ব। এইমুহূৰ্তত http://incometaxindiaefiling.gov.in হৈ আছে এই ৱেবছাইট।

৪. পিএফ আধাৰৰ সৈতে সংযুক্ত কৰিব লাগিবঃ

ইপিএফঅ'য়ে (EPFO) নিৰ্দেশ দিছে যে, যদি কোনো একাউণ্ট আধাৰ বা ইউএনএছ আধাৰৰ সৈতে লিংক কৰা নহয় তেন্তে ১ জুনৰ পৰা ইয়াৰ ইলেক্ট্ৰনিক ইনভইচে কম ৰিটাৰ্ণ দাখিল কৰিবলৈ সক্ষম নহ'ব। এই ক্ষেত্ৰত, পিএফ একাউণ্টৰ গৰাকীসকলক নিয়োগকৰ্তাৰ পৰা অংশপ্ৰাপ্ত কৰাটো বন্ধ কৰিব পাৰি। সেয়েহে সময়ত আপুনি আপোনাৰ পিএফ একাউণ্ট আধাৰৰ সৈতে লিংক কৰিব লাগে।

৫. ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিত হ'ব পৰিৱৰ্তনঃ

পিপিএফ(PPF), এনএছচি(NSC), কেভিপি(KVP) আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধিৰ দৰে ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ সুতৰ হাৰো এই মাহত সলনি হোৱাৰ কথা। চৰকাৰে প্ৰতি তিনি মাহত ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ নতুন সুতৰ হাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰে।

৬. গুগল ষ্ট'ৰেজৰ বাবে ধন পৰিশোধ কৰিব লাগিবঃ

গুগল ফটোবোৰে ১ জুনৰ পৰা সীমাহীন ফটো আপলোড কৰিবলৈ সক্ষম নহ'ব। গুগলৰ মতে, প্ৰতিজন জিমেইল ব্যৱহাৰকাৰীক ১৫ জিবিৰ বাবে স্থান দিয়া হ'ব। এই স্থানত ইমেইল আৰু ফটো অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। লগতে গুগল ড্ৰাইভ অন্তৰ্ভুক্ত আছে। যদি আপুনি ১৫ জিবিতকৈ অধিক স্থান ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰে, আপুনি ইয়াৰ বাবে ধন পৰিশোধ কৰিব লাগিব। বৰ্তমান গুগলত সীমাহীন ষ্ট'ৰেজ বিনামূলীয়া আছিল।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: