உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Budget 2022 : দুচকীয়া বাহনবোৰ সস্তা হ'ব ! দুচকীয়া বাহনৰ ক্ৰেতাসকলক সকাহ প্ৰদান কৰিবলৈ চৰকাৰে হ্ৰাস কৰিব পাৰে GSTৰ হাৰ ...

    Budget 2022 : দুচকীয়া বাহনবোৰ সস্তা হ'ব ! দুচকীয়া বাহনৰ ক্ৰেতাসকলক সকাহ প্ৰদান কৰিবলৈ চৰকাৰে হ্ৰাস কৰিব পাৰে GSTৰ হাৰ ...

    ক'ৰোনা মহামাৰীৰ মাজত অহা মাহত উপস্থাপন হ'ব লগা বাজেট ২০২২ (Budget 2022)ত, অটোমোবাইল ডিলাৰৰ সংগঠন ফাদা (FADA)য়ে দুচকীয়া বাহনৰ জিএছটি হাৰ (GST Rate Cut on Two Wheelers) ১৮ শতাংশলৈ হ্ৰাস কৰাৰ দাবী জনাইছে।

    ক'ৰোনা মহামাৰীৰ মাজত অহা মাহত উপস্থাপন হ'ব লগা বাজেট ২০২২ (Budget 2022)ত, অটোমোবাইল ডিলাৰৰ সংগঠন ফাদা (FADA)য়ে দুচকীয়া বাহনৰ জিএছটি হাৰ (GST Rate Cut on Two Wheelers) ১৮ শতাংশলৈ হ্ৰাস কৰাৰ দাবী জনাইছে।

    ক'ৰোনা মহামাৰীৰ মাজত অহা মাহত উপস্থাপন হ'ব লগা বাজেট ২০২২ (Budget 2022)ত, অটোমোবাইল ডিলাৰৰ সংগঠন ফাদা (FADA)য়ে দুচকীয়া বাহনৰ জিএছটি হাৰ (GST Rate Cut on Two Wheelers) ১৮ শতাংশলৈ হ্ৰাস কৰাৰ দাবী জনাইছে।

    • Share this:
    ক'ৰোনা মহামাৰীৰ মাজত অহা মাহত উপস্থাপন হ'ব লগা বাজেট ২০২২ (Budget 2022)ত, অটোমোবাইল ডিলাৰৰ সংগঠন ফাদা (FADA)য়ে দুচকীয়া বাহনৰ জিএছটি হাৰ (GST Rate Cut on Two Wheelers) ১৮ শতাংশলৈ হ্ৰাস কৰাৰ দাবী জনাইছে। সংগঠনটোৱে কৈছে যে ক'ৰোনা কালত বাহনৰ চাহিদা তীব্ৰভাৱে হ্ৰাস পাইছে। যদি চৰকাৰে জিএছটিৰ হাৰ হ্ৰাস কৰে, ই চাহিদাৰ দিশত সকাহ প্ৰদান কৰিব।

    FADA-য়ে কৈছে যে দুচকীয়া বাহন বিলাসী সামগ্ৰী নহয়। সেয়েহে জিএছটিৰ হাৰ হ্ৰাস কৰা প্ৰয়োজন। দেশৰ ১৫,০০০ তকৈও অধিক অটোমোবাইল ডিলাৰক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা সংগঠনটোৱে বিত্ত মন্ত্ৰালয়ক দুচকীয়া বাহনৰ জিএছটি ১৮ শতাংশ হ্ৰাস কৰিবলৈ দাবী জনাইছে। বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে (FM Nirmala Sitharaman) ২০২২-২৩ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাজেট ১ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২২ তাৰিখে উপস্থাপন কৰিব।

    দুচকীয়া বাহনৰ চাহিদা বৃদ্ধিৰ বাবে জিএছটি হ্ৰাস
    FADAই কৈছো যে দুচকীয়া বাহন বিলাসী সামগ্ৰী হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। ইয়াক সাধাৰণ মানুহে তেওঁলোকৰ দৈনন্দিন কাম চম্ভালিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে। সেয়েহে, ২৮ শতাংশ জিএছটিৰ সৈতে ২ শতাংশ উপকৰ আৰোপ কৰাটো সঠিক নহয়। বিলাসী সামগ্ৰীৰ ওপৰত উপকৰ আৰোপ কৰা হয়। সংস্থাটোৱে কৈছিল যে কেঁচা মালৰ মূল্য বৃদ্ধিৰ বাবে বাহনৰ মূল্য ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি পাইছে । জিএছটিৰ হাৰ হ্ৰাস কৰিলে ব্যয় বৃদ্ধি আৰু চাহিদা বৃদ্ধিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰিব।

    দুচকীয়া বাহনৰ বিক্ৰী ১০ বছৰত সৰ্বনিম্ন
    SIAMৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত শেহতীয়া তথ্য অনুসৰি, মটৰচাইকেল, স্কুটাৰ আৰু ম'পেডৰ (Domestic two wheeler sales) বিক্ৰী ক্ৰমান্বয়ে হ্ৰাস পাইছে। এপ্ৰিল ২০২১ আৰু ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত দুচকীয়া বাহনৰ বিক্ৰী এক দশকৰ নিম্নতম স্তৰত উপনীত হৈছে। ২০২০ চনৰ তুলনাত এপ্ৰিল-ডিচেম্বৰ ২০২১-ত কম বাহন বিক্ৰী কৰা হৈছে। ২০২০ চনৰ একে সময়তে, দুচকীয়া বাহনৰ এক কোটি ইউনিট বিক্ৰী কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, এই সময়ছোৱাত যাত্ৰীবাহী গাড়ী আৰু প্ৰিমিয়াম গাড়ীৰ বিক্ৰী বৃদ্ধি পাইছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: