• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • চৰকাৰী বিষয়ালৈ নিৰ্দেশ: তথ্য-নিৰ্দেশনা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ WhatsApp, Telegramৰ দৰে ব্যক্তিগত এপ ব্যৱহাৰ নকৰিব !

চৰকাৰী বিষয়ালৈ নিৰ্দেশ: তথ্য-নিৰ্দেশনা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ WhatsApp, Telegramৰ দৰে ব্যক্তিগত এপ ব্যৱহাৰ নকৰিব !

ব্যক্তিগত Appবোৰত (Private App) চৰকাৰৰ উচ্চ-স্তৰৰ তথ্য আৰু নথিপত্ৰ ভাগ-বতৰা নকৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নতুন নিৰ্দেশনা (Govt Guidelines) জাৰী কৰিছে।

ব্যক্তিগত Appবোৰত (Private App) চৰকাৰৰ উচ্চ-স্তৰৰ তথ্য আৰু নথিপত্ৰ ভাগ-বতৰা নকৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নতুন নিৰ্দেশনা (Govt Guidelines) জাৰী কৰিছে।

ব্যক্তিগত Appবোৰত (Private App) চৰকাৰৰ উচ্চ-স্তৰৰ তথ্য আৰু নথিপত্ৰ ভাগ-বতৰা নকৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নতুন নিৰ্দেশনা (Govt Guidelines) জাৰী কৰিছে।

  • Share this:
ব্যক্তিগত Appবোৰত (Private App) চৰকাৰৰ উচ্চ-স্তৰৰ তথ্য আৰু নথিপত্ৰ ভাগ-বতৰা নকৰিবলৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নতুন নিৰ্দেশনা (Govt Guidelines) জাৰী কৰিছে। কোৱা হৈছে যে যিবোৰ সভাত যিকোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু গোপন সিদ্ধান্ত বা বিষয় আলোচনা কৰা হ'ব, স্মাৰ্টফোন আৰু স্মাৰ্ট ঘড়ীত উপস্থিত থাকিব নালাগে। বিষয়াসকলে ইয়াক কোঠাৰ বাহিৰত জমা দিব লাগিব আৰু সভাত উপস্থিত থাকিব লাগিব।

ইয়াৰ বাহিৰেও, আমাজন ইকো, এপল হোমপড, গুগল হোমৰ দৰে এপ কাৰ্যালয়ৰ কামৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। চৰকাৰী বৈঠকৰ সময়ত চিৰি আৰু এলেক্সা আৰু ব্যক্তিগত এপ আৰু স্মাৰ্টফোন, স্মাৰ্টৱাচ আদিৰ দৰে এপসমূহ অফ কৰিবলৈ কোৱা হৈছে। নতুন নিৰ্দেশনা জাৰী কৰা হৈছে কিয়নো বহুতো বিষয়াই কোভিডৰ কাৰণে ঘৰৰ পৰা কাম কৰি আছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰত কাম কৰা বিষয়াসকলক গুৰুত্বপূৰ্ণ নিৰ্দেশনা আৰু তথ্য প্ৰেৰণ কৰিবলৈ হোৱাটছএপ, টেলিগ্ৰামৰ দৰে এপ্লিকেচন ব্যৱহাৰ নকৰিবলৈ কোৱা হৈছে। কেন্দ্ৰৰ যুক্তি হৈছে যে তথ্যবোৰ ব্যক্তিগত এপৰ দ্বাৰা সংগ্ৰহ কৰা হয়। ফলস্বৰূপে, সেই এপবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি তথ্য প্ৰেৰণ কৰাৰ অৰ্থ হৈছে যে চৰকাৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য ব্যক্তিগত কোম্পানীৰ হাতলৈ যায়। কাৰ্যালয়ৰ উপৰিও, ভিডিঅ' কনফাৰেন্স আৰু ঘৰৰ পৰা কাম কৰা বিষয়াসকলকো কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ শীৰ্ষ পৰ্যায়ৰ পৰা এই সন্দৰ্ভত বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰা হৈছে, সূত্ৰই জনায়।

সকলো মন্ত্ৰালয়ক এই নতুন নিৰ্দেশনাবোৰ অনুসৰণ কৰিবলৈ আৰু এপৰ জৰিয়তে তথ্য প্ৰেৰণ বন্ধ কৰিবলৈ খৰখেদাকৈ পদক্ষেপ ল'বলৈ কোৱা হৈছে। চৰকাৰৰ ভিতৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ যিকোনো ফাইল, তথ্য বা নথিপত্ৰ প্ৰেৰণ কৰোঁতে নিৰাপত্তাৰ এই বিশেষ দিশটো চাবলৈ কোৱা হৈছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এজন শীৰ্ষ বিষয়াই কয়, "বহুসময়ত বিষয়াসকলে এটা নিৰ্দিষ্ট নথি স্কেন কৰে, ইয়াক প্ৰেৰণ কৰে আৰু বিভিন্ন ব্যক্তিগত এপ ব্যৱহাৰ কৰি সংৰক্ষণ কৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষাৰ বাবে এটা ডাঙৰ বিপদাশংকা আছে। সেয়েহে, সকলো মন্ত্ৰালয়ক গুৰুত্বপূৰ্ণ নথিপত্ৰ, ফাইল, তথ্য প্ৰেৰণ কৰোঁতে এই বিষয়টো উলংঘন নকৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ কোৱা হৈছে। "
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি