• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • 7th Pay Commission Update: অৱসৰ প্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলক উপহাৰ ! চৰকাৰে এই নিয়ম সলনি কৰিছে, জানক সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ ...

7th Pay Commission Update: অৱসৰ প্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলক উপহাৰ ! চৰকাৰে এই নিয়ম সলনি কৰিছে, জানক সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ ...

7th Pay Commission Update: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলক (Retiring Employees) সকাহ দিয়াৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লৈছে। দৰাচলতে, চৰকাৰে অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সামগ্ৰিক স্থানান্তৰ অনুদান নিয়ম (Composite Transfer Grant Rules) সংশোধন কৰিছে।

7th Pay Commission Update: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলক (Retiring Employees) সকাহ দিয়াৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লৈছে। দৰাচলতে, চৰকাৰে অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সামগ্ৰিক স্থানান্তৰ অনুদান নিয়ম (Composite Transfer Grant Rules) সংশোধন কৰিছে।

7th Pay Commission Update: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলক (Retiring Employees) সকাহ দিয়াৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লৈছে। দৰাচলতে, চৰকাৰে অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সামগ্ৰিক স্থানান্তৰ অনুদান নিয়ম (Composite Transfer Grant Rules) সংশোধন কৰিছে।

  • Share this:
7th Pay Commission Update: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলক (Retiring Employees) সকাহ দিয়াৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লৈছে। দৰাচলতে, চৰকাৰে অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে সামগ্ৰিক স্থানান্তৰ অনুদান নিয়ম (Composite Transfer Grant Rules) সংশোধন কৰিছে। ইয়াৰ ফলত লাখ লাখ কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰী (Central Government Employees) লাভান্বিত হ'ব।

ভাৰত চৰকাৰে এনে ক্ষেত্ৰত চিটিজি সীমা (CTG Limits) বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে য'ত এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীয়ে কৰ্তব্যৰ অন্তিম ষ্টেচনত বা ইয়াৰ পৰা ২০ কিলোমিটাৰতকৈ অধিক দূৰত থকা ষ্টেচনত বসতি স্থাপন কৰে। এতিয়ালৈকে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৰ্তব্যৰ পিছত ষ্টেচনৰ পৰা ২০ কিলোমিটাৰ বা তাতকৈ অধিক দূৰত বাস নকৰা কৰ্মচাৰীসকলক এক-তৃতীয়াংশ চিটিজি পৰিশোধ কৰে।

আপুনি আন স্থানত থিতাপি ল'লে সম্পূৰ্ণ চিটিজি প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব
এই সংশোধিত চৰকাৰী নিয়ম অনুসৰি, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে অৱসৰৰ পিছত অন্তিম ষ্টেচন বা আন যিকোনো স্থানত বসতি স্থাপন কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণ চিটিজি (যোৱা মাহৰ মৌলিক দৰমহাৰ ৮০ শতাংশ) ল'বলৈ সক্ষম হ'ব। অৱশ্যে, অনুদান দাবীত বাসস্থানৰ প্ৰকৃত পৰিৱৰ্তন অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব লাগিব। আনহাতে, আন ঠাইত থিতাপি লোৱা কৰ্মচাৰীসকলে ১০০ শতাংশ চিটিজি পাব পাৰে।

তেওঁলোকে মৌলিক দৰমহাৰ ১০০ শতাংশ চিটিজি লাভ কৰে
বৰ্তমান, চিটিজি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ওচৰত আগৰ মাহৰ মৌলিক দৰমহাৰ ৮০ শতাংশৰ আধাৰত জমা কৰা হয়। অৱশ্যে, আন্দামান আৰু নিকোবৰ আৰু লক্ষদ্বীপ অঞ্চলত বাস কৰা কৰ্মচাৰীসকলে অৱসৰ লোৱাৰ পিছত মূল দৰমহাৰ ১০০ শতাংশ লাভ কৰে।

ব্যয় বিভাগে অধিসূচনা জাৰী কৰে
বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনৰ ব্যয় বিভাগে ৬ জানুৱাৰীৰ এক জাননীত কৈছিল যে চিটিজিৰ উদ্দেশ্যৰ বাবে অৱসৰৰ পিছত কৰ্তব্যৰ অন্তিমটো বা ২০ কিলোমিটাৰ অৱস্থাৰ বাহিৰত আঁতৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। সম্পূৰ্ণ চিটিজি (যোৱা মাহৰ মৌলিক দৰমহাৰ ৮০ শতাংশ) অৱসৰৰ পিছত কৰ্তব্যৰ অন্তিম ষ্টেচন বা অন্তিম কৰ্তব্য কেন্দ্ৰৰ বাহিৰে আন ষ্টেচনত থিতাপি লোৱাৰ বাবে গ্ৰহণযোগ্য হ'ব।

চিটিজিৰ বাবে এনে দাবী কৰিব পাৰে
চিটিজি হৈছে চৰকাৰক দিয়া এক মুঠ অনুদান। ই অৱসৰপ্ৰাপ্ত কৰ্মচাৰীসকলক কৰ্তব্যৰ অন্তিম ষ্টেচনৰ পৰা স্থানান্তৰ কৰাত সহায় কৰে। এইটো দাবী কৰিবলৈ, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে নিৰ্ধাৰিত বিন্যাসত বাসস্থান পৰিৱৰ্তন সম্পৰ্কে স্ব-ঘোষণা প্ৰমাণপত্ৰ দাখিল কৰিব লাগিব। তেতিয়াহে দাবীটো পৰিশোধ কৰা হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: