• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে আৰু কোনো দৰমহা আয়োগ নাথাকিব ! চৰকাৰে নতুন সূত্ৰৰ ওপৰত কাম কৰি আছে, এতিয়া দৰমহা কিহৰ ভিত্তিত বৃদ্ধি হ'ব ?

কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে আৰু কোনো দৰমহা আয়োগ নাথাকিব ! চৰকাৰে নতুন সূত্ৰৰ ওপৰত কাম কৰি আছে, এতিয়া দৰমহা কিহৰ ভিত্তিত বৃদ্ধি হ'ব ?

এতিয়ালৈকে, কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰীসকলে, বৃদ্ধিৰ উপৰিও, প্ৰতি ছয় মাহত DA বৃদ্ধিৰ সুবিধা লাভ কৰে। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে দৰমহা বৃদ্ধিৰ বাবে এক নতুন সূত্ৰৰ ওপৰত বিবেচনা কৰি আছে।

এতিয়ালৈকে, কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰীসকলে, বৃদ্ধিৰ উপৰিও, প্ৰতি ছয় মাহত DA বৃদ্ধিৰ সুবিধা লাভ কৰে। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে দৰমহা বৃদ্ধিৰ বাবে এক নতুন সূত্ৰৰ ওপৰত বিবেচনা কৰি আছে।

এতিয়ালৈকে, কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰীসকলে, বৃদ্ধিৰ উপৰিও, প্ৰতি ছয় মাহত DA বৃদ্ধিৰ সুবিধা লাভ কৰে। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে দৰমহা বৃদ্ধিৰ বাবে এক নতুন সূত্ৰৰ ওপৰত বিবেচনা কৰি আছে।

  • Share this:
চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে, এতিয়ালৈকে চৰকাৰে কিছু ব্যৱধানত এটা নতুন দৰমহা আয়োগ কাৰ্যকৰী কৰিছিল, যাৰ পৰামৰ্শৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি দৰমহা বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। কিন্তু, মোডী চৰকাৰে এতিয়া নতুন দৰমহা আয়োগ কাৰ্যকৰী কৰাৰ পৰিৱৰ্তে দৰমহা বৃদ্ধিৰ বাবে দ্বিতীয় সূত্ৰ অনাৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে।

এতিয়ালৈকে, কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰীসকলে, বৃদ্ধিৰ উপৰিও, প্ৰতি ছয় মাহত DA বৃদ্ধিৰ সুবিধা লাভ কৰে। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে দৰমহা বৃদ্ধিৰ বাবে এক নতুন সূত্ৰৰ ওপৰত বিবেচনা কৰি আছে। মন্ত্ৰালয়ৰ সূত্ৰই কয় যে এতিয়া কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে কোনো নতুন দৰমহা আয়োগ নাথাকিব, কিন্তু কৰ্মচাৰীসকলৰ প্ৰদৰ্শন অনুসৰি তেওঁলোকৰ দৰমহা বৃদ্ধি কৰা হ'ব। অৱশ্যে, ভৱিষ্যতে এই সূত্ৰটোৱে কেনেদৰে কাম কৰিব সেই বিষয়ে চৰকাৰে এতিয়াও চিন্তা-চৰ্চা কৰি আছে।

আমি ছয় বছৰ আগতে নতুন সূত্ৰটোৰ বিষয়ে কথা পাতিছিলো।
দৰমহা আয়োগৰ পৰিৱৰ্তে দৰমহা বৃদ্ধিৰ বাবে এটা নতুন সূত্ৰ ৰূপায়ণ কৰাৰ বিষয়ে ছয় বছৰ আগতে আলোচনা হৈছিল। তেতিয়াৰ বিত্ত মন্ত্ৰী অৰুণ জেটলীয়ে সংসদত কৈছিল যে এতিয়া কৰ্মচাৰীসকলে দৰমহা আয়োগৰ পৰা আঁতৰি থকাৰ প্ৰয়োজন আছে। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে চৰকাৰে এতিয়া এই ধাৰণাটো কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ প্ৰস্তুতি চলাই আছে।

এইটো নতুন সূত্ৰ হ'ব পাৰে
কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা বৃদ্ধিৰ নতুন সূত্ৰটো এতিয়াও অনুমোদিত হোৱা নাই, কিন্তু এইটো সম্পূৰ্ণৰূপে ডি.এ.-ৰ ওপৰত আধাৰিত হ'ব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সূত্ৰ অনুসৰি, নতুন সূত্ৰৰ অধীনত, কৰ্মচাৰীসকলৰ ডিএ ৫০ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বৃদ্ধি হ'ব। ইয়াক স্বয়ংক্ৰিয় দৰমহা সংশোধন হিচাপে নামাকৰণ কৰিব পাৰি, যাৰ ফলত কেন্দ্ৰৰ ৬৮ লাখ কৰ্মচাৰী আৰু প্ৰায় ৫২ লাখ পেঞ্চনাৰ লাভান্বিত হ'ব।

ক্ষুদ্ৰ-স্কেল কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ লাভালাভ
নিম্ন স্তৰৰ কৰ্মচাৰীসকল চৰকাৰৰ এই সূত্ৰৰ সৰ্বাধিক লাভালাভ লাভ কৰিব। অৱশ্যে, সূত্ৰটো এতিয়াও চূড়ান্ত হোৱা নাই। অৱশ্যে, এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে নতুন নিয়মটো কাৰ্যকৰী হোৱাৰ পিছত, নিম্ন স্তৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা অধিক বৃদ্ধি হ'ব। ইয়াৰ অধীনত, লেভেল মেট্ৰিক্স ১ ৰ পৰা ৫-ৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা হ'ব ২১ হাজাৰ টকা।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি