• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Good News: DA ৰ পিছত চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে আন এটা উপহাৰ পাবলৈ গৈ আছে, এতিয়া চৰকাৰৰ প্ৰস্তুতি কি জানক ?

Good News: DA ৰ পিছত চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে আন এটা উপহাৰ পাবলৈ গৈ আছে, এতিয়া চৰকাৰৰ প্ৰস্তুতি কি জানক ?

Dearness allowance(DA) ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এতিয়া আন এটা উপহাৰ দিয়াৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে। সূত্ৰঅনুসৰি, চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ দাবী গুৰুত্বসহকাৰে বিবেচনা কৰি আছে, যি ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

Dearness allowance(DA) ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এতিয়া আন এটা উপহাৰ দিয়াৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে। সূত্ৰঅনুসৰি, চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ দাবী গুৰুত্বসহকাৰে বিবেচনা কৰি আছে, যি ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

Dearness allowance(DA) ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এতিয়া আন এটা উপহাৰ দিয়াৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে। সূত্ৰঅনুসৰি, চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ দাবী গুৰুত্বসহকাৰে বিবেচনা কৰি আছে, যি ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

  • Share this:
চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ Dearness allowance(DA) ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এতিয়া আন এটা উপহাৰ দিয়াৰ প্ৰক্ৰিয়াত আছে। সূত্ৰঅনুসৰি, চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ দাবী গুৰুত্বসহকাৰে বিবেচনা কৰি আছে, যি ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে ফিটমেণ্ট কাৰক বৃদ্ধি কৰিবলৈ দীৰ্ঘদিন ধৰি হেঁচা দি আহিছে আৰু সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি তেওঁলোকে সোনকালেই ভাল খবৰ পাব পাৰে। কৰ্মচাৰীসকলে শেহতীয়াকৈ DAৰ উপহাৰ লাভ কৰিছে, যি ৩১ শতাংশৰ পৰা ৩৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হৈছে। কৰ্মচাৰী ইউনিয়নবোৰে নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ১৮ হাজাৰৰ পৰা ২৬ হাজাৰলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ দাবী জনাইছে আৰু ফিটমেণ্ট কাৰক ২.৫৭ গুণৰ পৰা ৩.৬৮ গুণলৈ বৃদ্ধি কৰিবলৈ দাবী জনাইছে।

মূল দৰমহা ২০১৭ চনত বৃদ্ধি কৰা হৈছিল
কৰ্মচাৰীসকলৰ দাবীৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, জুন ২০১৭ ত, কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ পৰামৰ্শসমূহ ৰূপায়ণত অনুমোদন জনাইছিল। তাত ৩৪ টা সংশোধনো হৈছিল। পৰিৱৰ্তনৰ অধীনত, নিম্নতম ৭ হাজাৰ টকাৰ মৌলিক দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল।

নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ৮ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি হ'ব
যদি চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ চাহিদা অনুসৰি তেওঁলোকৰ মূল দৰমহা বৃদ্ধিৰ ঘোষণা কৰে, নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰা ২৬ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি হ'ব। এনেদৰে, কেৱল মৌলিক দৰমহা ৮ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি কৰা হ'ব। এতিয়া বিদ্যমান ফিটমেণ্ট কাৰকৰ পৰিৱৰ্তে এটা নতুন ফিটমেণ্ট কাৰক স্থাপন কৰাৰ দাবীও আছে।

নতুন ফিটমেণ্ট কাৰকৰ ফলত দৰমহা ডাঙৰ বৃদ্ধি হ'ব, সম্পূৰ্ণ গণিত বুজি লওক
যদি চৰকাৰে চাহিদা অনুসৰি ফিটমেণ্ট কাৰকৰ সূত্ৰ সলনি কৰাৰ লগতে মৌলিক দৰমহা বৃদ্ধি কৰে, তেন্তে কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা একেবাৰতে ডাঙৰ বৃদ্ধি হ'ব। এই মুহূৰ্তত, ফিটমেণ্ট কাৰকৰ সূত্ৰ ২,৫৭ গুণ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে, কিন্তু বৃদ্ধিৰ পিছত, ই ৩.৬৮ গুণত থাকিব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি