• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Google Photosৰ পৰা ডিলিট কৰা ফটো আৰু ভিডিঅ’ পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ সহজ উপায়

Google Photosৰ পৰা ডিলিট কৰা ফটো আৰু ভিডিঅ’ পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ সহজ উপায়

কেইটামান পদক্ষেপ অনুসৰণ কৰি আপুনি কেনেদৰে আপোনাৰ ডিলিট কৰা ফটো বা ভিডিঅ' সহজে পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰিব।

কেইটামান পদক্ষেপ অনুসৰণ কৰি আপুনি কেনেদৰে আপোনাৰ ডিলিট কৰা ফটো বা ভিডিঅ' সহজে পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰিব।

কেইটামান পদক্ষেপ অনুসৰণ কৰি আপুনি কেনেদৰে আপোনাৰ ডিলিট কৰা ফটো বা ভিডিঅ' সহজে পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰিব।

  • Share this:
স্মাৰ্টফোনটোত আমাৰ স্মৃতি জড়িত বহুতো ফটো (Photos) আৰু ভিডিঅ' (Videos) থাকে, আৰু আমি সেইবোৰ গুগল ফটোত (Google Photos) সংৰক্ষণ কৰোঁ, আমাৰ ফোনৰ ষ্টোৰেজ সংৰক্ষণ কৰোঁ। যদি আপুনি দুৰ্ঘটনাক্ৰমে গুগল ফটোৰ পৰা ফটো বা ভিডিঅ' ডিলিট কৰে, আমি আপোনাক জনাব ওলাইছোঁ যে আপুনি সেই ডিলিট কৰা ফটো বা ভিডিঅ'বোৰ কেনেদৰে পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। আপুনি জানিব লাগিব যে গুগলে আপোনাক বিনামূলীয়া মিডিয়া বেকআপৰ বাবে গুগল ফটোজৰ সুবিধা দিয়ে। ইয়াত জমা হৈ থকা ফটো ভিডিঅ'সমূহ আপুনি ৱেবটো লাভ কৰিব পাৰে। সেয়েহে কেইটামান পদক্ষেপ অনুসৰণ কৰি আপুনি কেনেদৰে আপোনাৰ ডিলিট কৰা ফটো বা ভিডিঅ' সহজে পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰিব।

কেনেদৰে পুনৰুদ্ধাৰ (Restore) কৰিব : আপোনাৰ এণ্ড্ৰইড স্মাৰ্টফোনৰ গুগল শাখাৰ পৰা প্ৰথমে গুগল ফটোজ খোলক। তাৰ পিছত বাওঁফালে থকা হেমবাৰ্গাৰ আইকনটো টেপ কৰক আৰু Trash বাছনি কৰক।

>> আপুনি তাৰ পিছত ইয়াত ডিলিট কৰা ফটো আৰু ভিডিঅ' দেখিব, আপুনি পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব বিচৰা ফটোখন long press কৰক, আৰু তাৰ পিছত পুনৰুদ্ধাৰ বিকল্পটো টেপ কৰক। তাৰ পিছত যেতিয়া আপুনি গুগল ফটোলৈ ঘূৰি যাব, আপুনি সেই ফটোখন পুনৰ দেখিবলৈ পাব।

iPhoneত ডিলিট কৰা ফটোবোৰ কেনেদৰে পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব
>> যদি আপুনি আইফোন ব্যৱহাৰ কৰে, আপুনি ইয়াতো আপোনাৰ গুগল ফটোজৰ ডিলিট কৰা ফটোবোৰ পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰে। আপুনি গুগল ফটোজ খোলাৰ পিছত, ওপৰৰ বাওঁফালে থকা হেমবাৰ্গাৰ আইকনটো টেপ কৰক আৰু বিনটো বাছনি কৰক।
>> তাৰ পিছত ওপৰৰ বাওঁফালে ৩টা পথালি ৰেখাৰ সৈতে আইকনটোত আপোনাক পুনৰ টেপ কৰক আৰু তাৰ পিছত Select টেপ কৰক।
>> ইয়াত আপুনি ফটোৰ তালিকাৰ পৰা আপোনাৰ প্ৰিয় ফটো বা ভিডিঅ' পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰে। তাৰ পিছত আপুনি সেই ফটোখন পুনৰ লাইব্ৰেৰীত দেখিবলৈ পাব।

ৱেবত গুগল ফটোৰ পৰা ডিলিট কৰা ফটোবোৰ কেনেদৰে পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব
আপোনাৰ লেপটপ বা PCৰ ব্ৰাউজাৰত https://photos.google.com/ লিংকলৈ গৈ গুগল ফটোজ খোলক। তাৰ পিছত আপুনি ওপৰৰ বাওঁফালৰ হেমবাৰ্গাৰ আইকনত ক্লিক কৰি পুনৰ trash বাছনি কৰক। তাৰ পিছত আপুনি ইয়াত ডিলিট কৰা ফটোবোৰ দেখিব, আপুনি পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব বিচৰা ফটোখন বাছনি কৰক, তাৰ পিছত আপুনি ওপৰৰ সোঁফালে Restore বুটামটো দেখিব য'ত আপুনি ফটোখনত ক্লিক কৰি পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰে।
মন কৰিবলগীয়া কথাটো হ’ল যে ডিলিট কৰা ফটো বা ভিডিঅ' ৬০ দিনৰ বাবে trashত থাকে, তাৰ পিছত ইয়াক ইয়াৰ পৰাও ডিলিট কৰা হয়। সেই ফটোখন trashৰ পৰা ডিলিট কৰাৰ পিছত, আপুনি ইয়াক কেতিয়াও পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ সক্ষম নহ'ব।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: