உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Gold Loan: Jewellers লৈ মোডী চৰকাৰৰ ডাঙৰ সকাহ, সোণৰ জৰিয়তেও পৰিশোধ কৰিব পাৰিব ঋণৰ ধন ...

    Gold Loan: Jewellers লৈ মোডী চৰকাৰৰ ডাঙৰ সকাহ, সোণৰ জৰিয়তেও পৰিশোধ কৰিব পাৰিব ঋণৰ ধন ...

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ নতুন ব্যৱস্থাৰ পিছত জুৱেলাৰ্চে এতিয়া গল্ড ঋণৰ কিছু অংশ ভৌতিক সোণ হিচাপে ঘূৰাই দিব পাৰিব ।

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ নতুন ব্যৱস্থাৰ পিছত জুৱেলাৰ্চে এতিয়া গল্ড ঋণৰ কিছু অংশ ভৌতিক সোণ হিচাপে ঘূৰাই দিব পাৰিব ।

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ নতুন ব্যৱস্থাৰ পিছত জুৱেলাৰ্চে এতিয়া গল্ড ঋণৰ কিছু অংশ ভৌতিক সোণ হিচাপে ঘূৰাই দিব পাৰিব ।

    • Share this:
    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে জুৱেলাৰ্চসকলক এক ডাঙৰ সকাহ প্ৰদান কৰিছে। জুৱেলাৰ্চসকলক গল্ড ঋণ পৰিশোধ কৰাৰ বাবে আন এটা বিকল্প লাভ কৰিব । দৰাচলতে, ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ নতুন ব্যৱস্থাৰ পিছত জুৱেলাৰ্চসকলে এতিয়া গল্ড ঋণৰ কিছু অংশ ভৌতিক সোণ হিচাপে ঘূৰাই দিব পাৰিব ।

    ৰিজাৰ্ভ বেংকে বুধবাৰে বেংকসমূহক গহনা ৰপ্তানিকৰ্তা আৰু ঘৰুৱা সোণৰ গহনা নিৰ্মাতাসকলক সোণ (ধাতু) ঋণ (GML)ৰ কিছু অংশ সোণ হিচাপে ঘূৰাই দিয়াৰ বিকল্প প্ৰদান কৰিবলৈ কৈছিল। GMLৰ ধন ভাৰতীয় টকাত ধাৰ লোৱা সোণৰ মূল্যৰ সমান পৰিমাণত পৰিশোধ কৰা হয়। ৰিজাৰ্ভ বেংকে এতিয়া এই নিয়মবোৰ পুনৰীক্ষণ কৰিছে।

    ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ বিজ্ঞপ্তি অনুসৰি, বেংকবোৰে ঋণদাতাসকলক গল্ড ঋণৰ কিছু অংশ হিচাপে সোণ ঘূৰাই দিয়াৰ বিকল্প দিয়া হ'ব । য'ত ১ কিলো অথবা ইয়াতকৈ অধিক সোণৰ ৰূপত ঘূৰাই দিব পাৰিব । অৱশ্যে, এই ক্ষেত্ৰতো কিছুমান চৰ্ত প্ৰযোজ্য হ'ব ।

    বিদ্যমান নিৰ্দেশনা অনুসৰি, সোণ আমদানি কৰিবলৈ কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত বেংক আৰু সোণ মুদ্ৰাকৰণ আঁচনি GMS 2015 (Gold Monetisation Scheme)ত অংশগ্ৰহণ কৰা কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত বেংকবোৰে গহনা ৰপ্তানিকৰ্তা আৰু সোণৰ গহনা ৰঘৰুৱা নিৰ্মাতাসকলক GML প্ৰদান কৰিব পাৰে।

    GMS ২০১৫ চনতে মুকলি কৰা হৈছিল -
    তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, সোণ মুদ্ৰাকৰণ আঁচনিৰ অধীনত, আপুনি আপোনাৰ সোণ বেংকত জমা কৰিব পাৰে। বেংকবোৰে এই আঁচনিত সুত পৰিশোধ কৰে। চৰকাৰে ২০১৫ চনত আঁচনিখন আৰম্ভ কৰিছিল। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে ঘৰ আৰু ন্যাসত ৰখা সোণৰ উন্নত ব্যৱহাৰ কৰা।

    সোণ মুদ্ৰাকৰণ আঁচনি কি?
    সোণ মুদ্ৰাকৰণ আঁচনিৰ অধীনত, আপুনি আপোনাৰ সোণ বেংকত জমা কৰিব পাৰে। বেঙ্কে আপোনাক ইয়াৰ ওপৰত আগ্ৰহ দিব। এই আঁচনিখনৰ মুখ্য আকৰ্ষণ হ'ল যে আগতে আপুনি আপোনাৰ সোণ লকাৰত ৰাখিছিল। কিন্তু এতিয়া আপুনি লকাৰ ল'ব নালাগে আৰু স্থিৰ সুতো লাভ কৰিব ।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: