• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Bhutan Tourism: ভ্ৰমণকাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ, ভূটানে ছেপ্টেম্বৰত পৰ্যটকৰ বাবে দুৱাৰ মুকলি কৰিব ...

Bhutan Tourism: ভ্ৰমণকাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ, ভূটানে ছেপ্টেম্বৰত পৰ্যটকৰ বাবে দুৱাৰ মুকলি কৰিব ...

Covid: ক'ৰোনাৰ সময়ৰ পৰা ভূটানৰ গেট বন্ধ হৈ থকাৰ বাবে উত্তৰ বংগৰ অন্যতম বাণিজ্য চহৰ জয়গাঁৱৰ অৰ্থনীতি প্ৰায় খহি পৰিছে। স্থানীয় ব্যৱসায়ীসকলে অভিযোগ কৰিছে যে ভূটান সীমান্তৰ অঞ্চলটোৰ প্ৰায় ৯০ শতাংশ খুচুৰা বজাৰ শেষ হৈ গৈছে ।

Covid: ক'ৰোনাৰ সময়ৰ পৰা ভূটানৰ গেট বন্ধ হৈ থকাৰ বাবে উত্তৰ বংগৰ অন্যতম বাণিজ্য চহৰ জয়গাঁৱৰ অৰ্থনীতি প্ৰায় খহি পৰিছে। স্থানীয় ব্যৱসায়ীসকলে অভিযোগ কৰিছে যে ভূটান সীমান্তৰ অঞ্চলটোৰ প্ৰায় ৯০ শতাংশ খুচুৰা বজাৰ শেষ হৈ গৈছে ।

Covid: ক'ৰোনাৰ সময়ৰ পৰা ভূটানৰ গেট বন্ধ হৈ থকাৰ বাবে উত্তৰ বংগৰ অন্যতম বাণিজ্য চহৰ জয়গাঁৱৰ অৰ্থনীতি প্ৰায় খহি পৰিছে। স্থানীয় ব্যৱসায়ীসকলে অভিযোগ কৰিছে যে ভূটান সীমান্তৰ অঞ্চলটোৰ প্ৰায় ৯০ শতাংশ খুচুৰা বজাৰ শেষ হৈ গৈছে ।

  • Share this:
ভ্ৰমণকাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ। ভূটানে ২৩ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা পৰ্যটকৰ বাবে ইয়াৰ দুৱাৰ মুকলি কৰি দিছে, ভূটানৰ পৰ্যটন বিভাগে এই সন্দৰ্ভত জাননী জাৰি কৰিছে। স্বাভাৱিকতে ভাৰত-ভূটান সীমান্তত অৱস্থিত আলিপুৰদুৱাৰৰ জয়গাঁৱত এক সুখৰ বতাহ আছে, য'ত পৰ্যটকৰ বাবে ভূটানৰ গেট মুকলি কৰা হ'ব। প্ৰায় আঢ়ৈ বছৰৰ পিছত ভূটান গেট পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি কৰা হৈছে। ২০২০ চনত পৰ্যটকসকলৰ বাবে ভূটানৰ গেট বন্ধ কৰি দিছিল যাতে কোভিডৰ উত্থান প্ৰতিহত হয়।

শিলিগুৰিৰ পিছত, জয়গাঁৱক সাধাৰণতে উত্তৰ বংগৰ দ্বিতীয় বাণিজ্য চহৰ বুলি কোৱা হয়। কিন্তু ক'ৰোনাৰ সময়ৰ পৰা ভূটান গেট বন্ধ হোৱাৰ ফলত উত্তৰ বংগৰ অন্যতম বাণিজ্য চহৰ জয়গাঁৱৰ অৰ্থনীতি প্ৰায় ধ্বংস হৈ পৰিছে। স্থানীয় ব্যৱসায়ীসকলে অভিযোগ কৰিছে যে ভূটান সীমান্তৰ অঞ্চলটোৰ খুচুৰা বজাৰৰ প্ৰায় ৯০ শতাংশ ব্যৱসায় সম্পূৰ্ণ হৈছে। প্ৰায় ৬০% দোকান বন্ধ আছে। বহুতো ব্যৱসায়ী পেটৰ কাৰণে ভিন ৰাজ্যলৈ গৈছে। ভূটান সীমান্তৰ মাজেৰে জয়গাঁৱৰ ৰপ্তানিও হ্ৰাস পাইছে। ব্যৱসায়িক কাৰণত, ৰাজ্যৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ লগতে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ লোকএই চহৰত বাস কৰে। জয়গাঁৱৰ খুচুৰা বজাৰ মুখ্যতঃ চুবুৰীয়া ৰাজ্য ভূটানৰ ক্ৰেতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল।
Published by:Kokil Sarma
First published: