• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Good News: এতিয়া এই কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা বৃদ্ধি কৰা হ'ব, আপুনি কেনেদৰে লাভালাভ পাব জানক...

Good News: এতিয়া এই কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা বৃদ্ধি কৰা হ'ব, আপুনি কেনেদৰে লাভালাভ পাব জানক...

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সোমবাৰে কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাৰ (EPFO) জৰিয়তে দৰমহা ৰাজসাহায্য আঁচনি (wage subsidy) ন মাহলৈ বৃদ্ধি কৰে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সোমবাৰে কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাৰ (EPFO) জৰিয়তে দৰমহা ৰাজসাহায্য আঁচনি (wage subsidy) ন মাহলৈ বৃদ্ধি কৰে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সোমবাৰে কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাৰ (EPFO) জৰিয়তে দৰমহা ৰাজসাহায্য আঁচনি (wage subsidy) ন মাহলৈ বৃদ্ধি কৰে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সোমবাৰে কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাৰ (EPFO) জৰিয়তে দৰমহা ৰাজসাহায্য আঁচনি (wage subsidy) ন মাহলৈ বৃদ্ধি কৰে। কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে সোমবাৰে এখন সংবাদমেল সম্বোধন কৰি আত্মনিৰ্ভৰশীল ভাৰত ৰোজগাৰ যোজনা (Atmanirbhar bharat scheme) ৩১ মাৰ্চ, ২০২২ লৈ বৃদ্ধি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে। উল্লেখ্য যে চৰকাৰৰ পদক্ষেপে নতুন কৰ্মচাৰীসকলৰ ঘৰলৈ লৈ যোৱা দৰমহাও বৃদ্ধি কৰিব।

আপুনি কেনেদৰে লাভালাভ পাব জানক?
আঁচনিখনৰ উদ্দেশ্য হৈছে নতুন কৰ্মচাৰীসকলক লাভান্বিত কৰা আৰু নিয়োগকৰ্তা আৰু কৰ্মচাৰীসকলক কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি একাউণ্টত অৱদান আগবঢ়োৱাত সহায় কৰা। ২০২১ চনৰ ৩০ জুনৰ ভিতৰত নতুন মনোনয়নৰ বাবে ম্যাদ উকলি যোৱা আঁচনিখন এতিয়া ৩১ মাৰ্চ, ২০২২ লৈকে অব্যাহত থাকিব। কাৰ্যকৰীভাৱে, ১ অক্টোবৰ,২০২০ আৰু ৩১ মাৰ্চৰ ভিতৰত যোগদান কৰা প্ৰতি মাহে সৰ্বাধিক ১৫ হাজাৰ টকা দৰমহা থকা সকলো কৰ্মচাৰীয়ে নৱেম্বৰত ঘোষণা কৰা আঁচনিৰ অধীনত ২০২২ চনৰ ভিতৰত চৰকাৰৰ পৰা ইপিএফ ৰাজসাহায্য লাভ কৰিব।

অৰ্থাৎ, আপোনাৰ উপাৰ্জনৰ পৰা কৰ্তন কৰিব লগা ১২ শতাংশ পিএফ চৰকাৰে নিজেই দিব। নতুন কৰ্মচাৰীসকলৰ উপৰিও, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ আঁচনিয়ে সেই সকল কৰ্মচাৰীকো লাভান্বিত কৰিব যাৰ চাকৰি ১ মাৰ্চ, ২০২০-ৰ পিছত ক'ৰোনা ভাইৰাছ মহামাৰীৰ ফলত হেৰুৱাইছিল আৰু এতিয়া পুনৰ চাকৰি লাভ কৰিছে।

শিকক, নিয়মটো কি?
আঁচনিখনৰ অধীনত, ভাৰত চৰকাৰে ১ অক্টোবৰ, ২০২০-ৰ পিছত আৰু নতুন কৰ্মচাৰীসকলক ৩০ জুন, ২০২১ লৈকে ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত দুবছৰৰ ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। আঁচনিখনৰ লাভ এতিয়া ৩১ মাৰ্চ, ২০২২-ৰ লৈ লাভ কৰিব পাৰি। কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা বৰ্তমান বাধ্যতামূলক মাহিলী অৱদান হৈছে মাহিলী দৰমহাৰ ১২ শতাংশ, যাৰ ভিতৰত আছে মাহিলী মৌলিক দৰমহা, ডিয়াৰনেছ এলাওঞ্চ আৰু ভাট্টা বজাই ৰখা।
Published by:Kokil Sarma
First published: