চাকৰিয়ালসকলৰ বাবে সুখবৰ! কেন্দ্ৰই EDLI Scheme, 1976ৰ অধীনত ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিলে বীমা ৰাশিৰ পৰিমাণ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 30, 2021, 1:33 PM IST
চাকৰিয়ালসকলৰ বাবে সুখবৰ! কেন্দ্ৰই EDLI Scheme, 1976ৰ অধীনত ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিলে বীমা ৰাশিৰ পৰিমাণ
চিবিটিয়ে ২০২০ চনৰ ৯ ছেপ্টেম্বৰত অনুষ্ঠিত বৈঠকত ১৪ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২০ৰ পিছত নিম্নতম ২.৫ লাখ টকাৰ বীমা পৰিমাণ ৰাখিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

চিবিটিয়ে ২০২০ চনৰ ৯ ছেপ্টেম্বৰত অনুষ্ঠিত বৈঠকত ১৪ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২০ৰ পিছত নিম্নতম ২.৫ লাখ টকাৰ বীমা পৰিমাণ ৰাখিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কোৰোণা সংকটৰ মাজত কৰ্মচাৰীসকলক সকাহ দিয়াৰ বাবে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লৈছে। ইয়াৰ অধীনত ট্ৰাষ্ট ব'ৰ্ড অফ এমপ্লয়িজ প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ড অৰ্গেনাইজেশ্যনে (EPFO) কৰ্মচাৰী জমা সংযোজিত বীমা আঁচনি, ১৯৭৬ (EDLI Scheme, 1976)ৰ অধীনত সৰ্বাধিক বীমা পৰিমাণ (Maximum Sum Assured) ৬ লাখ টকাৰ পৰা ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছে। উল্লেখযোগ্য যে শ্ৰম মন্ত্ৰী সন্তোষ গাংৱাৰ (Santosh Gangwar)ৰ নেতৃত্বত ইপিএফঅ'ৰ কেন্দ্ৰীয় ন্যাস পৰিষদে (CBT) ৯ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে অনুষ্ঠিত এখন বৈঠকত EDLI আঁচনিৰ অধীনত সৰ্বাধিক বীমাৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

সৰ্বাধিক বীমা পৰিমাণৰ অধিসূচনা 28 এপ্ৰিলৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব
চিবিটিয়ে ২০২০ চনৰ ৯ ছেপ্টেম্বৰত অনুষ্ঠিত বৈঠকত ১৪ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২০ৰ পিছত নিম্নতম ২.৫ লাখ টকাৰ বীমা পৰিমাণ ৰাখিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী সন্তোষ গাংৱাৰে কয় যে শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে (Ministry of Labour and Employment) ২৮ এপ্ৰিল, ২০২১ তাৰিখে EDLI আঁচনিৰ অধীনত সৰ্বাধিক বীমাৰ পৰিমাণ ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে এক জাননী জাৰি কৰিছে। শ্ৰম সচিব অপূৰ্ব চন্দ্ৰই কৈছিল যে সৰ্বাধিক বীমাৰ পৰিমাণ অধিসূচনাৰ তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। তেওঁ লগতে কয় যে ২.৫ লাখ টকাৰ নিম্নতম বীমাৰ পৰিমাণ ১৫ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২০ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব।

আগতীয়াকৈ নিম্নতম বীমাৰ পৰিমাণ কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে সংশোধনী
শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে ১৫ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০১৮ তাৰিখে এক অধিসূচনা অনুসৰি EDLIৰ অধীনত নিম্নতম বীমাৰ পৰিমাণ ২.৫ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছিল। এই বৃদ্ধি দুবছৰৰ বাবে কৰা হৈছিল। ইয়াৰ ম্যাদ ১৫ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২০ তাৰিখে উকলিছিল। সেয়েহে সংশোধনীটো ১৫ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২০ তাৰিখৰ পৰা অব্যাহত ৰাখিবলৈ আৰু আগৰ তাৰিখৰ পৰা অব্যাহত ৰাখিবলৈ পুনৰ জাননী দিয়া হৈছে। মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, ই কোনো ব্যক্তিৰ স্বাৰ্থত প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে। চিবিটিয়ে সৰ্বাধিক বীমাৰ পৰিমাণ ৬ লাখ টকাৰ পৰা ৭ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিবলৈ ২০২০ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত EDLI আঁচনি, ১৯৭৬ৰ অনুচ্ছেদ ২২(৩)ত সংশোধনৰ অনুমোদন জনাইছিল।

চাকৰিৰ সময়ত মৃত্যু হ’লে উপকৃত হ'ব পৰিয়াল
EDLI আঁচনি, ১৯৭৬ৰ পেৰা ২২(৩)ৰ সংশোধনীৰ উদ্দেশ্য হৈছে আঁচনিখনৰ সৈতে জড়িত সদস্যসকলৰ পৰিয়াল আৰু নিৰ্ভৰশীলসকলক সকাহ প্ৰদান কৰা যিসকলে চাকৰিত থাকোতে দুৰ্ভাগ্যবশতঃ মৃত্যুবৰণ কৰে। মাৰ্চ ২০২০ত অনুষ্ঠিত চিবিটিৰ এখন বৈঠকত, ইপিএফঅ' ট্ৰাষ্টিছে তেওঁৰ সেৱাৰ সময়ত মৃত্যু হোৱা মৃত কৰ্মচাৰীৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক নিম্নতম ২.৫ লাখ টকাৰ এক নিৰ্ধাৰিত লাভালাভৰ পৰামৰ্শ দিছিল। আগতে, এটা ব্যৱস্থা আছিল যে নিম্নতম ২.৫ লাখ টকা আৰু সৰ্বাধিক ৬ লাখ টকাৰ বীমাৰ পৰিমাণ তেওঁৰ মৃত্যুৰ আগৰ ১২ মাহত একাধিক কোম্পানীত কাম কৰা সদস্যজনৰ পৰিয়ালে লাভ নকৰিব।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 30, 2021, 1:32 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি