Gold Price Today : সামান্য বৃদ্ধি পালে সোণ আৰু ৰূপৰ মূল্য, বজাৰত আজি সোণ-ৰূপৰ মূল্য জানক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 6, 2021, 3:02 PM IST
Gold Price Today : সামান্য বৃদ্ধি পালে সোণ আৰু ৰূপৰ মূল্য, বজাৰত আজি সোণ-ৰূপৰ মূল্য জানক
২০২০ চনৰ আগষ্ট মাহত চৰাফা বজাৰত সোণৰ স্পট মূল্য প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৭,০০৮ টকা স্পৰ্শ কৰিছিল।

২০২০ চনৰ আগষ্ট মাহত চৰাফা বজাৰত সোণৰ স্পট মূল্য প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৭,০০৮ টকা স্পৰ্শ কৰিছিল।

  • Share this:
আজি মাল্টি কমোডিটি এক্সচেঞ্জত (Multi Commodity Exchange) চমুকৈ এমচিএক্সত সোণ (Gold) আৰু ৰূপ (Silver)ৰ মূল্য বৃদ্ধি পাইছে। আজি পুৱা ৯.৩০ বজাত জুনত ডেলিভাৰী কৰিবলগীয়া সোণৰ ব্যৱসায় ০.৪০% বৃদ্ধি হৈ প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৪৫,৫৩০ টকা হৈছিল। মে' ডেলিভাৰীৰ বাবে ৰূপ ০.৬৮% বৃদ্ধি হৈ প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৬৫,০০৩ টকা হয়। ইয়াৰ পূৰ্বে সোণ আৰু ৰূপ ক্ৰমান্বয়ে ০.১৫% আৰু ০.৯% হ্ৰাস পাইছিল। সোণে বিগত এমাহ ধৰি ৪৫,৭০০ টকাৰ পৰা ৪৪,১০০ টকাৰ ভিতৰত ব্যৱসায় কৰি আছে।

আজি দিল্লীৰ চৰাফা বজাৰত (Delhi Saraffa Bazar) সোণৰ মূল্য বৃদ্ধি পাইছে। সোণ আজি প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ০.৪০% বৃদ্ধি হৈ ৪৫,৫৩০ টকা হৈছে। আন্তৰ্জাতিক বজাৰত সোণ ০.৩% বৃদ্ধি হৈ প্ৰতি আউন্সত ১,৭৩৩.৩১ ডলাৰ হয়।

আজি এমচিএক্সত ৰূপৰ মূল্যও বৃদ্ধি পাইছে। ৰূপ প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ০.৬৮% বৃদ্ধি হৈ ৬৫,০০৩ টকা হয়। আন্তৰ্জাতিক বজাৰত ৰূপৰ মূল্য ০.৩% বৃদ্ধি হৈ ২৪.৯৬ ডলাৰ হয়, আনহাতে পেলেডিয়াম (Palladium) ০.৩% হ্ৰাস হৈ প্ৰতি আউন্সত ২,৬৫৭.৬৬ ডলাৰ হয়।

সোমবাৰে দেশত সোণ আৰু ৰূপৰ মূল্য দুৰ্বল হৈ পৰে৷ জুনত সোণৰ মূল্য মাল্টি কমোডিটি এক্সচেঞ্জত ০.১৫ শতাংশ কম ব্যৱসায় কৰি আছিল৷ ইফালে, মে মাহত ৰূপৰ মূল্য ০.৪৪ শতাংশ ভংগ হৈছিল। টকাৰ বিপৰীতে ডলাৰ শক্তিশালী হৈছে আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কোষাগাৰৰ উৎপাদন বৃদ্ধিৰ ফলত সোণৰ ওপৰত ক্ৰমান্বয়ে হেঁচা পৰিছে।

২০২০ চনৰ আগষ্ট মাহত চৰাফা বজাৰত সোণৰ স্পট মূল্য প্ৰতি ১০ গ্ৰামত ৫৭,০০৮ টকা স্পৰ্শ কৰিছিল। ই সোণৰ সৰ্বকালৰ সৰ্বাধিক স্তৰ। এতিয়া স্পট বজাৰত সোণৰ মূল্য ২২ শতাংশ সস্তা হৈছে।

HDFC Securities জ্যেষ্ঠ বিশ্লেষক (Commodities) তপন পেটেল (Tapan Patel)ৰ মতে, আন্তৰ্জাতিক বজাৰত সোণৰ মূল্যত চলি থকা বৃদ্ধিৰ প্ৰভাৱ ভাৰতীয় চৰাফা বজাৰত দেখা গৈছে। ইফালে, শ্বেয়াৰ বজাৰত কোৰোণা ভাইৰাছ (Corona Virus)ৰ নতুন ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে। আজি নিউয়ৰ্ক কমোডিটি এক্সচেঞ্জত সোণৰ ব্যৱসায় কম হৈছে। সোণৰ মূল্য ভাৰতীয় বজাৰত সামান্য হ্ৰাস পাইছে।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 6, 2021, 3:02 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি