• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • সোণ ঘৰত ৰখাৰো সীমা আছে ! যদি আপুনি তাতকৈ অধিক ৰাখে আপুনি কাৰাগাৰৰ আলহীও হ'ব পাৰে ...

সোণ ঘৰত ৰখাৰো সীমা আছে ! যদি আপুনি তাতকৈ অধিক ৰাখে আপুনি কাৰাগাৰৰ আলহীও হ'ব পাৰে ...

এতিয়ালৈকে, কানপুৰৰ বেপাৰী পীয়ুষ জৈন (Piyush Jain)ৰ ঘৰৰ পৰা ৬৪ কিলোগ্ৰাম সোণ পোৱা গৈছে। ইয়াৰ বজাৰ মূল্য প্ৰায় ৩২ কোটি টকা। কিন্তু আপুনি জানেনে এজন সাধাৰণ মানুহে তেওঁৰ ঘৰত কিমান সোণ ৰাখিব পাৰে? যদি আপুনি নাজানে, জানক।

এতিয়ালৈকে, কানপুৰৰ বেপাৰী পীয়ুষ জৈন (Piyush Jain)ৰ ঘৰৰ পৰা ৬৪ কিলোগ্ৰাম সোণ পোৱা গৈছে। ইয়াৰ বজাৰ মূল্য প্ৰায় ৩২ কোটি টকা। কিন্তু আপুনি জানেনে এজন সাধাৰণ মানুহে তেওঁৰ ঘৰত কিমান সোণ ৰাখিব পাৰে? যদি আপুনি নাজানে, জানক।

এতিয়ালৈকে, কানপুৰৰ বেপাৰী পীয়ুষ জৈন (Piyush Jain)ৰ ঘৰৰ পৰা ৬৪ কিলোগ্ৰাম সোণ পোৱা গৈছে। ইয়াৰ বজাৰ মূল্য প্ৰায় ৩২ কোটি টকা। কিন্তু আপুনি জানেনে এজন সাধাৰণ মানুহে তেওঁৰ ঘৰত কিমান সোণ ৰাখিব পাৰে? যদি আপুনি নাজানে, জানক।

  • Share this:
এতিয়ালৈকে, কানপুৰৰ বেপাৰী পীয়ুষ জৈন (Piyush Jain)ৰ ঘৰৰ পৰা ৬৪ কিলোগ্ৰাম সোণ পোৱা গৈছে। ইয়াৰ বজাৰ মূল্য প্ৰায় ৩২ কোটি টকা। ব্যৱসায়ীজনৰ ঘৰৰ পৰা প্ৰায় ২৫০ কিলোগ্ৰাম ৰূপো উদ্ধাৰ কৰা হৈছে। পীযুষ জৈন এজন ডাঙৰ ব্যৱসায়ী, যদি তেওঁ জিএছটি আৰু কৰ পৰিশোধ কৰিলেহেতেন, তেওঁ ইমান সোণ আৰু ৰূপ কিনিব পাৰিলেহেঁতেন ! কিন্তু আপুনি জানেনে এজন সাধাৰণ মানুহে তেওঁৰ ঘৰত কিমান সোণ ৰাখিব পাৰে? যদি আপুনি নাজানে, জানক।

চৰকাৰী নিয়ম অনুসৰি, বিবাহিত মহিলাসকলে ঘৰত ৫০০ গ্ৰাম সোণ, ২৫০ গ্ৰাম অবিবাহিত মহিলা আৰু ১০০ গ্ৰাম সোণ পুৰুষে উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণ অবিহনে ৰাখিব পাৰে। আয়কৰ বিভাগে সোণৰ গহনা জব্দ নকৰিব যদিহে তিনিওটা শ্ৰেণীতে নিৰ্ধাৰিত সীমাত সোণ ঘৰত ৰখা হয়।

উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণ কেতিয়া পৰিশোধ কৰিব লাগে
যদি বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ লোকৰ বাবে সোণে নিৰ্ধাৰিত সীমা অতিক্ৰম কৰে, ব্যক্তিজনে উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণ দিব লাগিব। আয়কৰ বিভাগক সোণটো ক'ৰ পৰা আহিছিল আৰু কেনেকৈ ক্ৰয় কৰা হৈছিল তাৰ প্ৰমাণ দেখুৱাব লাগিব।

চিবিডিটিয়ে ১ ডিচেম্বৰ, ২০১৬ তাৰিখে এক বিবৃতি জাৰি কৰি কৈছিল যে যদি এজন নাগৰিকৰ ওচৰত উত্তৰাধিকাৰী সোণসহ সোণৰ বৈধ উৎস উপলব্ধ থাকে আৰু ইয়াক প্ৰমাণ কৰিব পাৰে, নাগৰিকে যিকোনো সংখ্যক সোণৰ গহনা আৰু অলংকাৰ ৰাখিব পাৰে।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese

আইটিআৰ দাখিল কৰোঁতে প্ৰদান কৰিব লগা তথ্য
যদি এজনৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন ৫০ লাখ টকাতকৈ অধিক হয়, আয়কৰ ৰিটাৰ্ণ (Income Tax Return or ITR) ফাইলত গহনাবোৰৰ ঘোষিত মূল্য আৰু সেইবোৰৰ প্ৰকৃত মূল্য (Original Value)ৰ মাজত কোনো পাৰ্থক্য থাকিব নালাগে। অন্যথা আপুনি কাৰণটো বৰ্ণনা কৰিব লাগিব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি