New Wage Code: ১ এপ্ৰিলৰ পৰা প্ৰৱৰ্তন হ’ব নতুন নিয়ম, আপোনাৰ দৰমহা, PF আৰু গ্ৰেচুইটিৰ ওপৰত পৰিব পৰা প্ৰভাৱৰ বিষয়ে জানক সবিশেষ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 31, 2021, 2:06 PM IST
New Wage Code: ১ এপ্ৰিলৰ পৰা প্ৰৱৰ্তন হ’ব নতুন নিয়ম, আপোনাৰ দৰমহা, PF আৰু গ্ৰেচুইটিৰ ওপৰত পৰিব পৰা প্ৰভাৱৰ বিষয়ে জানক সবিশেষ
Source-Google

New Wage Code: নতুন নিয়মৰ কাৰণে PF, Gratuity আৰু Take Home Salary ৰ ওপৰত পৰিব প্ৰভাৱ।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সমগ্ৰ দেশত ২০২১ চনৰ ১ এপ্ৰিলৰ পৰা নতুন মজুৰি কোড (New Wage Code) প্ৰৱৰ্তন কৰিব পাৰে। যদি এই কোড প্ৰযোজ্য হয়, আপোনাৰ দৰমহাৰ গাঁথনি পিএফ (PF)ৰ অৱদানৰ পৰা গ্ৰেচুইটি (Gratuity) আৰু কৰ (Tax) প্ৰদানলৈ সলনি হ'ব। তদুপৰি, শ্ৰমৰ সংজ্ঞাও মজুৰী কোড বিল ২০১৯ (Wage Code Bill 2019) অনুসৰি সলনি হ'ব। নতুন সংজ্ঞা অনুসৰি, মজুৰিৰ অৰ্থ হ'ব কৰ্মচাৰীৰ মুঠ দৰমহাৰ কমেও ৫০ শতাংশ।

নতুন নিয়মটো ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বেতন স্কেলতো প্ৰযোজ্য হ'ব।
ই পিএফ অৱদানৰ সৈতে গ্ৰেচুইটি বৃদ্ধি কৰিব আৰু কৰ্মচাৰীসকলৰ টেক হোম (Take home) দৰমহা হ্ৰাস কৰিব। নতুন কোড মজুৰিয়ে আপোনাৰ টেক হোম দৰমহা হ্ৰাস কৰিব পাৰে, কিন্তু পিএফৰ দৰে অৱসৰ লাভালাভ পুঁজি গ্ৰেচুইটিত অধিক ধনেৰে জমা কৰা হ'ব। এইটো আপোনাৰ ভৱিষ্যতৰ অৰ্থনৈতিক সুৰক্ষাৰ বাবে ভাল প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে।

চিটিচি (CTC)ত মৌলিক মজুৰি, এইচআৰএ (HRA) আৰু অৱসৰৰ লাভালাভ যেনে পিএফ, গ্ৰেচুইটি একুৱেল, এনপিএছৰ দৰে তিনিৰ পৰা চাৰিটা উপাদান থাকে। নতুন মজুৰি কোডৰ সংজ্ঞা অনুসৰি কৰ্মচাৰীসকলৰ মৌলিক দৰমহা মুঠ চিটিচিৰ কমেও ৫০% হ'ব, যাৰ অৰ্থ হৈছে মাহিলী ভাত্তা মুঠ চিটিচিৰ ৫০% তকৈ অধিক নহ'ব। চিটিচিৰ পৰিমাণ কেতিয়াও কৰ্মচাৰীৰ টেক হোম দৰমহাৰ সমান নহয়।

এটা কোম্পানীয়ে এতিয়া একেৰাহে ৫ বছৰৰ কামৰ পিছত গ্ৰেচুইটি লাভ কৰে, কিন্তু নতুন আইনৰ অধীনত, কৰ্মচাৰীসকলে কেৱল ১ বছৰৰ কামৰ পিছতহে গ্ৰেচুইটিৰ অধিকাৰ লাভ কৰিব। ৭ম বেতন আয়োগৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডিএ হাৰ ১৭%। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই হাৰ ৪% বৃদ্ধিৰ সৈতে, ২১% লৈ অনুমোদন কৰিছে।

নতুন নিয়ম অনুসৰি, মৌলিক দৰমহা, বিশেষ ভাট্টা, বোনাচ আদি সম্পূৰ্ণৰূপে কৰ যোগ্য। ইন্ধন আৰু পৰিবহন, ফোন, বাতৰি কাকত আৰু কিতাপ আদিৰ বাবে ভাট্টা সম্পূৰ্ণৰূপে কৰ মুক্ত। এইচআৰএ কৰ মুক্ত বা ইয়াৰ অংশ হ'ব পাৰে। লগতে, মৌলিক দৰমহাৰ ১০% সমান এনপিএছ অৱদান কৰ মুক্ত। আনহাতে গ্ৰেচুইটিত, ২০ লাখ টকালৈকে কৰ মুক্ত।
First published: March 27, 2021, 12:37 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি