• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Foot Care Tips For Men: কেৱল মহিলাৰে নহয়, পুৰুষৰো হয় গোৰোহা ফটা সমস্যা, কেনেকৈ ঘৰত ইয়াৰ যতন ল'ব ?

Foot Care Tips For Men: কেৱল মহিলাৰে নহয়, পুৰুষৰো হয় গোৰোহা ফটা সমস্যা, কেনেকৈ ঘৰত ইয়াৰ যতন ল'ব ?

Image/shutterstock

Image/shutterstock

Foot Care Tips For Men: ভৰি উপেক্ষা কৰিলে কেতিয়াবা বহুতো সমস্যা হ'ব পাৰে। ফাটি যোৱা হিল (Cracked heels) এটা সাধাৰণ সমস্যা। এই সমস্যা যিকোনো সময়তে হ'ব পাৰে, কিন্তু শীতকালত (Winter) ই অলপ বেছি বৃদ্ধি হয়। এয়া কেৱল মহিলাৰ ক্ষেত্ৰতে নহয় পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰতো হয়।

  • Share this:
Foot Care Tips For Men: ভৰি উপেক্ষা কৰিলে কেতিয়াবা বহুতো সমস্যা হ'ব পাৰে। ফাটি যোৱা হিল (Cracked heels) এটা সাধাৰণ সমস্যা। এই সমস্যা যিকোনো সময়তে হ'ব পাৰে, কিন্তু শীতকালত (Winter) ই অলপ বেছি বৃদ্ধি হয়। এয়া কেৱল মহিলাৰ ক্ষেত্ৰতে নহয় পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰতো হয়, এই সমস্যাটোৱে সমানে সমস্যাজনক। দৰাচলতে, শীতকালত, ঠাণ্ডাৰ বাবে হাত আৰু ভৰি জঠৰ হৈ থাকে আৰু সেইবোৰত ৰক্ত সঞ্চালনৰ অভাৱৰ বাবে, ভৰিৰ গোৰোহাৰ ফাট দেখা যায়। কেতিয়াবা এই ফাটবোৰ বাঢ়ি যায় আৰু যথেষ্ট বিষ (Pain) দিয়ে, কেতিয়াবা সেইবোৰ ফুলা আৰু বিষৰ লগতে তেজ ওলায়।

অৱশ্যে, এই সমস্যাটো দূৰ কৰিবলৈ, বজাৰত বিভিন্ন ধৰণৰ ক্ৰীম আৰু জেলী আৰু অন্যান্য বস্তু উপলব্ধ আছে। কিন্তু ফাটি যোৱা গোৰোহাবোৰ ঘৰত বহি ভেষজ ভাৱে চিকিৎসা কৰিব পাৰি। গতিকে আহক জানো সেই পদ্ধতি যি আমাক ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ চিকিৎসাত সহায় কৰিব পাৰে।

প্ৰথমে পৰিষ্কাৰ কৰা

ফটা গোৰোহাৰ চিকিৎসাত প্ৰয়োজনীয় প্ৰথম বস্তুটো হ'ল ভৰিৰ পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতা। ইয়াৰ বাবে, টাব এটাত গৰম পানী লওঁক আৰু ইয়াত অলপ ভেচেলিন যোগ দিয়ক। তাৰ পিছত এই পানীত প্ৰায় আধা ঘণ্টা বহি থাকক। ইয়াৰ পিছত, ব্ৰাছেৰে লাহে লাহে ঘঁহি গোৰোহাবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰক। তাৰ পিছত কুহুমীয়া পানীৰে ভৰি ধুব আৰু ভাল ক্ৰীম এটা প্ৰয়োগ কৰিব। সপ্তাহত এবাৰ এইটো কৰাটো যথেষ্ট। এইটোৱে আপোনাৰ ফাটি যোৱা গোৰোহাবোৰলৈ যথেষ্ট সকাহ দিয়ে।

ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ বাবে নাৰিকল তেল

গোৰোহা ফাটি যোৱাৰ সমস্যা আঁতৰাবলৈ, পাতল কুহুমীয়া নাৰিকল তেলৰ সৈতে ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ ওপৰত দৈনিক মালিচ কৰক। নাৰিকল তেল প্ৰয়োগ কৰিলে আপোনাক যথেষ্ট সকাহ দিব, কিন্তু যদি সম্ভৱ হয়, ইয়াক কেৱল ৰাতি শুই থাকোতে ব্যৱহাৰ কৰিব, যাতে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে গোৰোহাৰ ওপৰত নাৰিকল তেল প্ৰয়োগ কৰা হয়।

নিমৰ ব্যৱহাৰ

নিম হৈছে এণ্টি-বেক্টেৰিয়া আৰু লগতে এণ্টি-ফাংগাল। সেয়েহে, ই ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ সমস্যাত যথেষ্ট কাৰ্যকৰী বুলি প্ৰমাণিত হয়। ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ ওপৰত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পেষ্ট এটা তৈয়াৰ কৰিবলৈ নিমপাত গুৰি কৰক। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি ইয়াৰ প্ৰভাৱ বৃদ্ধি কৰিবলৈ নিম পেষ্টত হালধি যোগ দিব পাৰে। ইয়াৰ পিছত, এই পেষ্টটো ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ ওপৰত প্ৰয়োগ কৰক আৰু শুকাই গ'লে ধুই পেলাওক। এই প্ৰতিকাৰটোৱে আপোনাক ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ সমস্যাত যথেষ্ট সকাহ দিয়ে।

ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ বাবে কল

কলটো মেছ কৰা আৰু ইয়াক ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ ওপৰত প্ৰয়োগ কৰিলে যথেষ্ট সকাহ দিয়ে আৰু গোৰোহাবোৰ আৰোগ্য হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে। কল কেৱল পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ নহয় কিন্তু ই আমাৰ ছালৰ বাবে এটা ভাল ময়েশ্চাৰাইজাৰ। ফাটি যোৱা গোৰোহাৰ ওপৰত আঠৰ পৰা দহ দিনৰ বাবে কলৰ পেষ্ট প্ৰয়োগ কৰি, আপুনি যথেষ্ট প্ৰভাৱ দেখিব। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ অনুমানৰ ওপৰত আধাৰিত।) নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি