• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Flying Sikh: জীৱন যুঁজত পৰাজিত হৈ উভতি নহাৰ বাটেৰে গুচি গ'ল তেওঁ... 'ফ্লাইং শিখ'ক কোনে পাহৰিব পাৰে ?

Flying Sikh: জীৱন যুঁজত পৰাজিত হৈ উভতি নহাৰ বাটেৰে গুচি গ'ল তেওঁ... 'ফ্লাইং শিখ'ক কোনে পাহৰিব পাৰে ?

এমাহ ধৰি কোৰোণাৰ সৈতে যুঁজি থকা মিলখা সিঙৰ শুকুৰবাৰে দেহাৱসান ঘটে। এটা দিন আগলৈকে সম্পূৰ্ণ আৰোগ্য হৈ আছিল মিলখা সিং।

এমাহ ধৰি কোৰোণাৰ সৈতে যুঁজি থকা মিলখা সিঙৰ শুকুৰবাৰে দেহাৱসান ঘটে। এটা দিন আগলৈকে সম্পূৰ্ণ আৰোগ্য হৈ আছিল মিলখা সিং।

এমাহ ধৰি কোৰোণাৰ সৈতে যুঁজি থকা মিলখা সিঙৰ শুকুৰবাৰে দেহাৱসান ঘটে। এটা দিন আগলৈকে সম্পূৰ্ণ আৰোগ্য হৈ আছিল মিলখা সিং।

  • Share this:
দেশবাসীৰ এক অত্যন্ত দুঃখবৰ। এথলেটিকছত ভাৰতৰ দৌৰবিদ মিলখা সিং (Milkha singh) বা ফ্লাইং শিখ আৰু নাই। দৌৰি দৌৰি জীৱন উপভোগ কৰা দৌৰবিদ মিলখা সিং ভাগৰি পৰিল। জীৱনৰ প্ৰতিটো সময়ে উদ্যম আৰু সাহসেৰে পাৰ কৰা দৌৰবিদ গৰাকী যে এনেকৈয়ে গুচি যাব সেই কল্পনাতীত আছিল। ৩০ টা দিন কোৰোণাৰ যুঁজে অৱশেষত শুকুৰবাৰে হাৰ মানিলে দৌৰ সম্ৰাট মিলখা সিঙে। জীৱন যুঁজত তেওঁ পৰাজিত হৈ উভতি নহাৰ বাটেৰে গুচি গ'ল। আজিৰ এই প্ৰতিবেদনৰ জৰিয়তে স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথমটো সোণৰ পদক বিজয়ী দৌৰবিদ মিলখা সিঙক কিয় 'ফ্লাইং শিখ' কোৱা হৈছিল, সেই বিষয়ে জানো আহক।

১৯৫৮ চনৰ অলিম্পিক(Olympic)ত ইতিহাস ৰচনা কৰা মিলখা সিঙে দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে ১৯৬০ চনৰ অলিম্পিকত নিজৰ অস্তিত্ব জাহিৰ কৰিছিল। এইটো তেওঁৰ আটাইতকৈ চৰ্চিত প্ৰতিযোগিতা আছিল। উৰণীয়া শিখে দৌৰত ব্ৰঞ্জৰ পদক লাভ কৰিছিল। তেতিয়া তেওঁ চতুৰ্থ স্থান লাভ কৰিছিল, আৰু তেওঁৰ ৪৫.৭৩ ছেকেণ্ডৰ এই অভিলেখ পৰৱৰ্তী ৪০ বছৰৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় অভিলেখ হৈ আছিল।

দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ ম্যালকম স্পেন্সে তৃতীয় স্থান লাভ কৰি ব্ৰঞ্জৰ পদক লাভ কৰিছিল। এই প্ৰতিযোগিতাত মিলখা সিং ২৫০ মিটাৰলৈকে প্ৰথম স্থানত আছিল, কিন্তু তাৰ পিছত তেওঁৰ গতি অলপ হ্ৰাস পাইছিল আৰু বাকী দৌৰবিদসকলে তেওঁক অতিক্ৰম কৰিছিল। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, মিলখা সিং এই ৪০০ মিটাৰ দৌৰত সেইজন খেলুৱৈৰ হাতত পৰাজিত হৈছিল, যাক তেওঁ ১৯৫৮ চনত কমনৱেলথ গেমছত পৰাজিত সোণৰ পদক আজুৰি আনিছিল।

মিলখা সিঙে ৰোম অলিম্পিকত পঞ্চমবাৰত দ্বিতীয় স্থানলৈ আহিছিল। তেওঁ কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেল আৰু ছেমি ফাইনেলতো দ্বিতীয় স্থান লাভ কৰে। মানুহৰ আশা আছিল মিলখা সিঙে পদক আজুৰি আনিব, কিন্তু তেওঁ সেইটোত ব্যৰ্থ হৈছিল। অৱশ্যে, পদক হেৰুওৱাৰ পিছতো মিলখাই দৰ্শকৰ পৰা যথেষ্ট সমৰ্থন লাভ কৰিছিল। ইয়াৰ পূৰ্বে সমগ্ৰ বিশ্বই আশা কৰিছিল যে যদি কোনোবাই ৰোম অলিম্পিকত ৪০০ মিটাৰ দৌৰত জয়লাভ কৰে, তেন্তে তেওঁ হ'ব ভাৰতৰ মিলখা সিং।

এক সাক্ষাৎকাৰত মিলখাই কৈছিল, 'যেতিয়া মই ষ্টেডিয়ামত প্ৰৱেশ কৰিছিলো, গোটেই ষ্টেডিয়াম শুভকামনাৰে গুঞ্জৰিত হৈ পৰিছিল। মানুহে কৈছিল তেওঁ এজন সাধু কাৰণ তেওঁলোকে পূৰ্বে চৰ্দাৰ দেখা নাছিল। তেওঁলোকে কৈছিল যে, তেওঁৰ মূৰত থকা খোপাটো সাধুৰ দৰে।'

১৯৫৮ চনৰ কমনৱেলথ গেমছত ঐতিহাসিক বিজয়ৰ সুখতকৈও, মানুহৰ মনত দুখ আছিল ৰোম অলিম্পিকত মিলখা সিং সন্মুখীন হোৱা পৰাজয়ৰ। অলিম্পিকৰ সময়ত মিলখা সিঙৰ নাম আছিল অঞ্জন। কিন্তু পঞ্জাৱৰ এজন সাধাৰণ ল'ৰাই কোনো প্ৰশিক্ষণ অবিহনেই দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ ম্যালকম স্পেন্সক পৰাস্ত কৰি ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল। মিলখাই কমনৱেলথ গেমছত স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথমটো স্বৰ্ণ পদক জিকিছিল।

১৯৬০ চনত মিলখা সিঙে পাকিস্তানত আন্তৰ্জাতিক এথলিট প্ৰতিযোগিতাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰে। আচলতে তেওঁ দুয়োখন দেশৰ মাজৰ বিভাজন পাহৰিব পৰা নাছিল। সেয়ে পাকিস্তানৰ নিমন্ত্ৰণ তেওঁ নাকচ কৰিছিল। অৱশ্যে পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৱে তেওঁক কৈছিল যে চুবুৰীয়া দেশসমূহৰ সৈতে বন্ধুত্বপূৰ্ণ সম্পৰ্ক বজাই ৰখাটো প্ৰয়োজনীয়।

তাৰ পিছত মিলখা সিঙে নিজৰ মন সলনি কৰিলে। পাকিস্তানত অনুষ্ঠিত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খেলুৱৈৰ খেলখনত মিলখা সিঙে আব্দুল খালিকৰ সৈতে খেলিছিল। ইয়াত মিলখাই আব্দুলক পৰাস্ত কৰি ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল। এই বিজয়ৰ পিছত পাকিস্তানৰ তদানীন্তন ৰাষ্ট্ৰপতি ফিল্ড মাৰ্শ্বেল আয়ুব খানে মিলখা সিঙক 'ফ্লাইং শিখ' উপাধি প্ৰদান কৰে। আয়ুব খানে মিলখা সিঙক কৈছিল, 'আপুনি আজি উৰিব পৰা নাই। সেইকাৰণে আমি আপোনাক ফ্লাইং শিখ উপাধি দিছো।' তেতিয়াৰ পৰা, মিলখা সিং সমগ্ৰ বিশ্বতে 'ফ্লাইং শিখ' হিচাপে পৰিচিত হৈ আহিছে।

এক অনুষ্ঠানৰ সময়ত মিলখা সিঙে কৈছিল, "মই আজি য'লৈকে যাওঁ, শিশুসকলক ক্ৰিকেট খেলি থকা দেখা পাওঁ। বেডমিণ্টন, কুস্তি আৰু আন কিছুমান খেলৰ বাহিৰে আমি কেতিয়াও ক্ৰীড়াত ভাল প্ৰদৰ্শন কৰা নাছিলো। মই বিচাৰো যে চৰকাৰে এথলেটিকছৰ দৰে ক্ৰীড়াক আগুৱাই নিব। মোৰ শেষ ইচ্ছাটো হ'ল যে ৰোম অলিম্পিকত মই যি সোণৰ পদকৰ পৰা বঞ্চিত হৈছিলো, সেই পদক কোনো ভাৰতীয়ই লাভ কৰক। মই বিশ্ব এৰি যোৱাৰ আগতে ভাৰতক অলিম্পিকত এথলেটিকছত সোণৰ পদক জয় কৰাটো চাব বিচাৰো। '
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি