• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • DA Hike: চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে আন এটা ভাল খবৰ ! DAৰ ওপৰত এইটো ডাঙৰ কথা কৈছে বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে ...

DA Hike: চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে আন এটা ভাল খবৰ ! DAৰ ওপৰত এইটো ডাঙৰ কথা কৈছে বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে ...

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে DAৰ বিষয়ে আন এটা ডাঙৰ আপডেট ওলাইছে। বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে বৃহস্পতিবাৰে কৈছিল যে কৰ্মচাৰীসকলৰ DA জানুৱাৰী ২০২২ ৰ পৰা কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব।

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে DAৰ বিষয়ে আন এটা ডাঙৰ আপডেট ওলাইছে। বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে বৃহস্পতিবাৰে কৈছিল যে কৰ্মচাৰীসকলৰ DA জানুৱাৰী ২০২২ ৰ পৰা কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব।

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে DAৰ বিষয়ে আন এটা ডাঙৰ আপডেট ওলাইছে। বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে বৃহস্পতিবাৰে কৈছিল যে কৰ্মচাৰীসকলৰ DA জানুৱাৰী ২০২২ ৰ পৰা কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব।

  • Share this:
চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে DAৰ বিষয়ে আন এটা ডাঙৰ আপডেট ওলাইছে। বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে বৃহস্পতিবাৰে কৈছিল যে কৰ্মচাৰীসকলৰ DA জানুৱাৰী ২০২২ ৰ পৰা কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে যোৱা মাহত DA ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। ইয়াৰ পিছত, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ DA ৩১ শতাংশৰ পৰা ৩৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। এইটো কৰ্মচাৰীৰ মৌলিক দৰমহাৰ ওপৰত গণনা কৰা হয়। চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলক মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বৰ্ধিত হাৰৰ পৰা সকাহ দিবলৈ ভাট্টা বৃদ্ধি কৰে। একেদৰে, পেঞ্চনাৰসকলক মূল্যবৃদ্ধিৰ পৰা সকাহ দিবলৈ ডি.আৰ. বৃদ্ধি কৰে।

বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে কি কৈছে
বিত্ত মন্ত্ৰালয়ে এখন জাননী জাৰি কৰি কৈছে যে দেশৰ প্ৰায় ৪৭.৬৮ লাখ কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰী আৰু ৬৮.৬২ লাখ পেঞ্চনাৰক মুদ্ৰাস্ফীতিৰ পৰা সকাহ দিয়াৰ বাবে জানুৱাৰীৰ পৰাই গণনা কৰি বৰ্ধিত ডিএ পৰিশোধ কৰা হ'ব। শীঘ্ৰেই, ইয়াক কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰসকলক তেওঁলোকে প্ৰতি মাহে লাভ কৰা পৰিমাণত পৰিশোধ কৰা হ'ব, আনহাতে আগৰ মাহবোৰৰ বকেয়া পৰিশোধ কৰা হ'ব।

মন্ত্ৰালয়ে কয় যে ডিএ বৃদ্ধিৰ সিদ্ধান্ত সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি লোৱা হৈছে, যিটো প্ৰচলিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰ আৰু কৰ্মচাৰীসকলৰ ওপৰত বৰ্ধিত বোজাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব। ৩% বৃদ্ধি হৈছে কিয়নো ডি.এ. কৰ্মচাৰীসকলৰ মাহিলী দৰমহাত যোগ কৰা হ'ব আনহাতে পেঞ্চনাৰসকলে প্ৰতি মাহে লাভ কৰা পেঞ্চনত পৰিমাণটো যোগ কৰা হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি