Facebookৰ শেহতীয়া Filter Toolৰ সহায়ত News Feedত লাভ কৰিব পাৰিব অধিক নিয়ন্ত্ৰণ, ট্ৰলিং আৰু উত্‍পীড়নৰ পৰা দিব সকাহ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 5, 2021, 4:47 PM IST
Facebookৰ শেহতীয়া Filter Toolৰ সহায়ত News Feedত লাভ কৰিব পাৰিব অধিক নিয়ন্ত্ৰণ, ট্ৰলিং আৰু উত্‍পীড়নৰ পৰা দিব সকাহ
ফেচবুকৰ ৱেব সংস্কৰণত সুবিধাটো কেতিয়া উপলব্ধ হ'ব সেই বিষয়ে জনপ্ৰিয় জনপ্ৰিয় ছচিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মটোৱে এতিয়াও স্পষ্ট কৰা নাই।

ফেচবুকৰ ৱেব সংস্কৰণত সুবিধাটো কেতিয়া উপলব্ধ হ'ব সেই বিষয়ে জনপ্ৰিয় জনপ্ৰিয় ছচিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মটোৱে এতিয়াও স্পষ্ট কৰা নাই।

  • Share this:
অতি সোনকালে এটা নতুন সুবিধাজনক ফিল্টাৰ টুল (Filter Tool) লাভ কৰিব ফেচবুক (Facebook) ব্যৱহাৰকাৰীসকলে। টুইটাৰ (Twitter) আৰু টিকটকে (Tiktok) তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰকাৰী আৰু ব্ৰেণ্ডক মন্তব্যৰ ওপৰত সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, আৰু এতিয়া ফেচবুকেও একেধৰণৰ ফিল্টাৰ মুকলি কৰিছে। ফেচবুকে এটা নতুন ফিল্টাৰ বাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰিছে যিয়ে ব্যৱহাৰকাৰী, ক্ৰিয়েটৰ্ছ (Creators)আৰু ব্ৰেণ্ডসমূহক তেওঁলোকৰ পোষ্টত ৰাজহুৱা মন্তব্য সীমিত কৰিবলৈ অনুমতি দিব। ই পোষ্টত অবাঞ্ছিত মন্তব্য আৰু বাৰ্তালাপ হ্ৰাস কৰিব। এই নতুন ফিল্টাৰ টুলে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক তেওঁলোকক টেগ কৰা প্ৰফাইল আৰু পেজবোৰত মন্তব্য সীমিত কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰিব, বা এই পোষ্টটো দেখা যিকোনো ব্যক্তিয়ে এইটো খুলিব পাৰে, আৰু কিছু পৰিমাণে নতুন সঁজুলিটোৱে ফেচবুক প্লেটফৰ্মত ট্ৰলিং আৰু উৎপীড়ন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব।

ফীড এলগৰিদম (Feed Algorithm)ৰ স্থিতি বন্ধ কৰা আৰু কণ্টেণ্ট আপোনাৰ ক্ৰমত পোষ্ট কৰাৰ বাবে এইটো এটা সহজ উপায় হ'ব। বিগত বছৰৰ অক্টোবৰত, ফেচবুকে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক ৩০ জন বন্ধু আৰু পেজ বাছনি কৰিবলৈ অনুমতি দি এটা 'Favourite' টুল মুকলি কৰিছিল য'ত তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ কণ্টেণ্ট পছন্দ কৰে আৰু সেয়েহে এটা পৃথক নিউজ ফীডত প্ৰদৰ্শিত হ'ব।

কোম্পানীটোৱে ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ ফীড ‘Most Recent’ হিচাপে ক্ৰমবদ্ধ কৰাৰ বিকল্প দিছিল, কিন্তু তাৰ পিছত অস্পষ্ট মেনুৰ পৰা বিকল্পটো আঁতৰ কৰিছিল। ফেচবুকে এতিয়া 'Favourite' আৰু ' Recent’ ফিল্টাৰবোৰক নিউজ ফিডক প্ৰাথমিকতা দিছে যাতে নিউজ ফীডৰ শীৰ্ষত পৃথক টেবৰ ৰূপত ৰাখিব পাৰি আৰু ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ মাজত সলনি কৰিব পাৰে।

ফীড ফিল্টাৰ বাৰটো সেইসকল ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে উপলব্ধ, যিসকলে বেছিভাগ সময় তেওঁলোকৰ প্ৰিয় লোকসকলৰ আটাইতকৈ শেহতীয়া সমল চাবলৈ সহজ প্ৰৱেশ (Access) প্ৰদান কৰে।

এই সুবিধাটো বৰ্তমান Android ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে মুকলি কৰা হৈছে, আৰু পৰৱৰ্তী সপ্তাহত iOS ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে উপলব্ধ হ'ব। ফেচবুকৰ ৱেব সংস্কৰণত সুবিধাটো কেতিয়া উপলব্ধ হ'ব সেই বিষয়ে জনপ্ৰিয় জনপ্ৰিয় ছচিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মটোৱে এতিয়াও স্পষ্ট কৰা নাই।
First published: April 5, 2021, 4:47 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি