মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»পুৱাৰ আহাৰ আমি কিমান সময়ত খাব লাগে? জানি লোৱাটো আপোনাৰ বাবে অত্যন্ত প্ৰয়োজনীয়

পুৱাৰ আহাৰ আমি কিমান সময়ত খাব লাগে? জানি লোৱাটো আপোনাৰ বাবে অত্যন্ত প্ৰয়োজনীয়

News18 Assam | News18-Assam
Updated:February 4, 2021, 2:39 PM IST
পুৱাৰ আহাৰ আমি কিমান সময়ত খাব লাগে? জানি লোৱাটো আপোনাৰ বাবে অত্যন্ত প্ৰয়োজনীয়
সঠিক সময় কি হ’ব লাগে আৰু আহাৰ ইমানখিনি হ’ব লাগে যাতে পাচন প্ৰণালী কাৰ্যক্ষম হোৱাৰ লগতে শৰীৰে পৰ্যাপ্ত শক্তি লাভ কৰে।

সঠিক সময় কি হ’ব লাগে আৰু আহাৰ ইমানখিনি হ’ব লাগে যাতে পাচন প্ৰণালী কাৰ্যক্ষম হোৱাৰ লগতে শৰীৰে পৰ্যাপ্ত শক্তি লাভ কৰে।

  • Share this:
আমাৰ দিনৰ আৰু নিশাৰ আহাৰৰ তুলনাত পুৱাৰ আহাৰ অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো সম্পূৰ্ণ ৮ ঘণ্টাৰ টোপনিৰ পিছত পুৱাৰ আহাৰে আমাক শক্তি প্ৰদান কৰে। সঠিক সময় কি হ’ব লাগে আৰু আহাৰ ইমানখিনি হ’ব লাগে যাতে পাচন প্ৰণালী কাৰ্যক্ষম হোৱাৰ লগতে শৰীৰে পৰ্যাপ্ত শক্তি লাভ কৰে। আমি প্ৰায়ে কওঁ আৰু শুনিছো যে পুৱাৰ আহাৰ খোৱাটো আটাইতকৈ আৱশ্যকীয়। পুৱাৰ আহাৰে গোটেই দিনটোৰ বাবে দেহক শক্তি প্ৰদান কৰে, যি কাম আনকি মধ্যাহ্নভোজন আৰু নৈশভোজনে একেলগে কৰিব নোৱাৰে।

নাস্তা বা পুৱাৰ আহাৰ নিশা ৮ ঘণ্টা টোপনিৰ পিছত কৰা হয়। এই শব্দটো ইংৰাজীৰ ডিছনাৰ শব্দৰ পৰা উৎপত্তি হয় যাৰ অৰ্থ হৈছে উপবাস অৰ্থাৎ উপবাস ভঙা। ১৫ শতিকাৰ ভিতৰত শব্দটো ইংৰাজী ভাষাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।

ফুড এনচাইটৰ এক জৰীপ অনুসৰি, বেছিভাগ লোকে পুৱাৰ আহাৰৰ বিশেষত্ব নাজানে আৰু পুৱাৰ আহাৰ গ্ৰহণ নকৰে। ইয়াৰ পিছত ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ খাবলৈ সঠিক সময় থকাৰ পিছতো, পোনপটীয়াকৈ গধুৰ মধ্যাহ্ন ভোজন কৰে।

পুষ্টিৰ বিষয়ে মন্তব্য দিয়া ৱেবছাইট টোটেল হেলথৰ মতে ৰাতি আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ প্ৰায় ৯ৰ পৰা ১০ ঘণ্টাৰ ভিতৰত পুৱাৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰিব লাগে। বিশেষজ্ঞসকলে এয়াও কয় যে সাৰ পোৱাৰ আধা ঘণ্টাৰ ভিতৰত, পেটত স্বাস্থ্যকৰ কিবা থাকিব লাগে। সম্পূৰ্ণ পুৱাৰ আহাৰ দুই ঘণ্টাৰ ভিতৰত গ্ৰহণ কৰিব লাগে।

আমেৰিকাৰ চিয়াটলৰ পৰা সমগ্ৰ বিশ্বৰ খবৰ দিওতা এই ছাইটৰ প্ৰতিষ্ঠাপক কিম লাৰছনৰ মতে, যিমান সোনকালে আপুনি পুৱাৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰে, আপোনাৰ পাচনক্ৰিয়া সিমানে ভাল হ’ব। পুৱা ১০ বজাত কৰা আহাৰ পুৱাৰ আহাৰৰ শ্ৰেণীত নপৰে। পুৱাৰ আহাৰত প্ৰ’টিন আৰু ঋতুগত ফল থকাটো নিশ্চিত কৰিব।

পুৱাৰ আহাৰ গ্ৰহণ নকৰাটোৱে আপোনাৰ হৰমনক অসুবিধাত পেলায়। ইয়াৰ ফলত দিনটোৰ প্ৰথম আহাৰবিধ অতি গধুৰ হয় অৰ্থাৎ আপুনি এবাৰতে প্ৰয়োজনতকৈ অধিক খায়। ই গোটেই দিনটোৰ আহাৰ প্ৰভাৱিত কৰে। সাধাৰণতে প্ৰতিটো পৰিয়ালত পুৱাৰ সময়ত আটাইতকৈ বেছি খৰখেদা হয়। পুৱাৰ আহাৰৰ পৰিকল্পনা আগতীয়াকৈ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে বহুতো প্ৰ’টিনসমৃদ্ধ বস্তু আছে যিবোৰ তৈয়াৰ কৰিব নালাগে।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: February 4, 2021, 2:39 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি