• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • ভাৰতীয় বিনিয়োগকাৰীৰ উত্থান! ZebPay-ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অবিনাশ শেখৰে নতুন ক্ৰিপ্ট’ কৰৰ বিষয়ে কি ক'লে জানক...

ভাৰতীয় বিনিয়োগকাৰীৰ উত্থান! ZebPay-ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অবিনাশ শেখৰে নতুন ক্ৰিপ্ট’ কৰৰ বিষয়ে কি ক'লে জানক...

চৰকাৰে ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ ওপৰত  ৩০ শতাংশ কৰ প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ স্থিতিৰ বিষয়ে আপুনি কি ভাবে?

চৰকাৰে ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ ওপৰত  ৩০ শতাংশ কৰ প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ স্থিতিৰ বিষয়ে আপুনি কি ভাবে?

চৰকাৰে ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ ওপৰত  ৩০ শতাংশ কৰ প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ স্থিতিৰ বিষয়ে আপুনি কি ভাবে?

  • Share this:
ক্ৰিপ্ট’ত কৰা বিনিয়োগ মূলসুঁতিলৈ অহা, NFT-এ আকৰ্ষণ লাভ কৰা, আৰু ভাৰতীয় বিনিয়োগকাৰীসকলৰ উত্থান- এই সম্পৰ্কে ZebPayৰ মুখ্য অধিকাৰী অবিনাশ শেখৰে কি কয় জানো আহক।

ক্ৰিপ্ট’ উদ্যোগেই হৈছে এনে এটা উদ্যোগ যিটোৱে এই বছৰ উশাহ সলাবলৈকো সময় পোৱা নাই।  বিশেষকৈ ভাৰতীয় প্ৰেক্ষাপটত এই কথা খাপ খাই পৰে। চলচ্চিত্ৰ তাৰকাসকলে তেওঁলোকৰ ডিজিটেল অৱতাৰ মেটাভাৰ্চত মুকলি কৰাৰ পৰা লৈ ক্ৰিপ্ট’ সম্পদ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা নতুন কৰ আইনৰ লগতে, NFT-সমূহে লাভ কৰা সামগ্ৰিক আকৰ্ষণলৈকে, ক্ৰিপ্ট’ৰ জগতখন বৰ্তমান সময়ত অতি প্ৰাসংগিক আৰু প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰিছে।

সেয়েহে আমি ভাৰতৰ আটাইতকৈ পুৰণি ক্ৰিপ্ট’ এক্সচেঞ্জৰ অন্যতম ZebPayৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী অধিকাৰী অবিনাশ শেখৰৰ মনৰ কথা জানিব খুজিছিলো যে, এই উদ্যোগত অহা পৰিৱৰ্তনসমূহ কেনেধৰণৰ, আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলৰ ভৱিষ্যত কি?

 চৰকাৰে ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ ওপৰত  ৩০ শতাংশ কৰ প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ স্থিতিৰ বিষয়ে আপুনি কি ভাবে?

 ক্ৰিপ্ট’-সম্পদৰ ওপৰত 30% কৰ প্ৰৱৰ্তন কৰাটো হৈছে ভাৰতত ক্ৰিপ্ট’ক সম্পদ শ্ৰেণী হিচাপে বৈধতা প্ৰদান কৰাৰ দিশত এক প্ৰগতিশীল পদক্ষেপ। অনেক বিনিয়োগকাৰীৰ বাবে এই কৰ প্ৰৱৰ্তন ত্ক তিতা-মিঠা মুহূৰ্ত আছিল।

30%, এক উচ্চ কৰৰ হাৰ, যিটো হাৰ প্ৰায় জুৱাৰ পৰা লাভৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হাৰৰ সমান, ই বিনিয়োগকাৰীসকলক কম হাৰত উপলব্ধ পৰম্পৰাগত বিত্তীয় সঁজুলিৰ বিপৰীতে গৈ ক্ৰিপ্ট’ত বিনিয়োগ কৰাৰ পৰা বিৰত ৰাখিব।

উচ্চ কৰ আৰোপ কৰাৰ ফলত সাম্ভাব্য বিনিয়োগকাৰীসকলে ক্ৰিপ্ট’ সম্প্ৰদায়ত যোগদান কৰাত সংকোচ কৰিব নেকি?

 নিশ্চিতভাৱে তেনে হ’ব পাৰে। এনে কৰৰ বাধাই ভাৰতীয় বিনিময় ব্যৱহাৰ কৰাত বাধা হিচাপে কাম কৰিব পাৰে আৰু ফলস্বৰূপে, বহুতে বাহ্যিক বেনামী আন্তৰ্জাতিক বিনিময় ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকে সম্পূৰ্ণৰূপে কৰ পৰিহাৰ কৰিব পাৰে।  ক্ৰিপ্ট’ৱে সমগ্ৰ বিশ্বতে বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন কঢ়িয়াই নিছে, আৰু অংশগ্ৰহণক উৎসাহিত কৰা আৰু ক্ৰিপ্ট’ ব্যৱহাৰকাৰী আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলক নিৰুৎসাহিত নকৰাটো আমাৰ দেশৰ বাবে ভাল কথা।

অনুগ্ৰহ কৰি মুখ্য বেংকসমূহৰ দ্বাৰা UPI পুঁজি সংযোজনৰ ক্ষেত্ৰত বৰ্তমান স্থগিতাদেশৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত জনাওক?

 ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিশোধ নিগমে (NPCI) এই সন্দৰ্ভত এক বিবৃতি প্ৰকাশ কৰাৰ পিছত এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। বিবৃতিটোত কোৱা হৈছিল যে তেওঁলোকে ভাৰতত চলি থকা এনে কোনো ক্ৰিপ্ট’ এক্সচেঞ্জৰ বিষয়ে অজ্ঞাত আছিল যি UPI ব্যৱহাৰ কৰি ক্ৰিপ্ট’ ক্ৰয় কৰাৰ অনুমতি দিয়ে। সেয়েহে, নিয়ন্ত্ৰনৰ অনিশ্চয়তাৰ বাবে, ক্ৰিপ্ট’ এক্সচেঞ্জবোৰে বিনিয়োগকাৰীসকলৰ পৰা UPI-ৰ জৰিয়তে ধন গ্ৰহণ কৰা বন্ধ কৰিছে।

আমাৰ দৃষ্টিত, এই নিলম্বনে UPI পৰিশোধ পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰা ক্ৰিপ্ট’ বিনিয়োগকাৰীসকলক গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিছে। ভাৰতৰ ক্ৰিপ্ট’ বিনিয়োগকাৰীসকলে প্ৰায়ে ক্ৰিপ্ট’ এক্সচেঞ্জৰ পৰা ক্ৰিপ্ট’ ক্ৰয় কৰিবলৈ ধন স্থানান্তৰ কৰাৰ সহজতা আৰু অভিগম্যতাৰ বাবে UPI পৰিশোধ পদ্ধতিক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে। এতিয়া, বৰ্তমান UPI পুঁজি স্থগিত ৰখাৰ ফলত বিনিয়োগকাৰীসকলে সেই বিকল্পটো হেৰুৱাইছে।

ZebPay-ই নিজৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ যত্ন কেনেদৰে ল’বলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ?

 ক্ৰিপ্ট’ হৈছে গোলকীয় বিত্তীয় বজাৰৰ ভৱিষ্যত আৰু ব্লকচেইন হৈছে উদ্ভাৱনৰ কেন্দ্ৰবিন্দু। আমি ZebPay-ত আমাৰ সদস্যসকলক এক সুৰক্ষিত, নিৰাপদ আৰু নিৰৱচ্ছিন্ন ব্যৱসায়িক অভিজ্ঞতা প্ৰদান কৰি ভাৰত আৰু ভাৰতীয় ক্ৰিপ্ট’ সম্প্ৰদায়ক সেৱা আগবঢ়াবলৈ সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। আমি এইটোও বিশ্বাস কৰোঁ যে ক্ৰিপ্ট’ বৃদ্ধি পাই থকাৰ এই সময়তো শিক্ষা হৈছে এই সময়ৰ প্ৰয়োজনীয়তা। সেয়েহে, আমি ভাৰতীয় দৰ্শকক ক্ৰিপ্ট’ বিনিয়োগৰ বিভিন্ন সূক্ষ্ম কথাৰ বিষয়ে শিক্ষিত কৰাৰ দিশত বৃহৎ পৰিমাণৰ পদক্ষেপ আৰু বিনিয়োগৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছো।

ইউক্ৰেনে যুদ্ধৰ NFT নিলাম কৰি আছে, এল চালভাডৰে বিটকইন ব্যৱহাৰ কৰি আছে। আপুনি ভাৰতক ক্ৰিপ্ট’ৰ ক্ষেত্ৰত ক'লৈ যাব বুলি ভাবে?

 ভাৰতত প্ৰায় 20 নিযুত লোকে 2021 চনত ক্ৰিপ্ট'ত বিনিয়োগ কৰা আৰম্ভ কৰিছিল। বৰ্তমান, ভাৰতীয়সকলৰ ওচৰত 5.3 বিলিয়ন ডলাৰ মূল্যৰ ক্ৰিপ্ট' সম্পদ আছে। এইটো এটা ইংগিত যে ভাৰতীয় দৰ্শকৰ মাজত ক্ৰিপ্ট'ৰ প্ৰতি আগ্ৰহ বৃদ্ধি পাইছে আৰু মানুহে লাহে লাহে ক্ৰিপ্ট' বিনিয়োগে বহন কৰা বিশাল সম্ভাৱনাৰ প্ৰতি সচেতন হৈছে।

প্ৰস্তাৱিত ডিজিটেল টকাৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কি আৰু আপুনি ইয়াত কি সুবিধা থকাটো আপুনি বিচাৰিব?

 কেন্দ্ৰীয় বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে ঘোষণা কৰে যে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে (আৰবিআই) শীঘ্ৰেই কেন্দ্ৰীয় বেংক সমৰ্থিত ডিজিটেল মুদ্ৰা (CBDC) জাৰী কৰিব। ডিজিটেল টকা নতুন বিত্তীয় বৰ্ষতে লাইভ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

 যদি প্ৰস্তাৱিত কথাখিনি ফলপ্ৰসূ হয় তেনেহ'লে আমি বেংকত জমাৰ বাবে লেনদেনৰ হ্ৰাস পাব বুলি অনুমান কৰিছো, লগতে নিষ্পত্তিৰ বিপদাশংকাও হ্ৰাস হোৱা দেখিবলৈ পাইছোঁ। লগতে, আন্তঃবেংক নিষ্পত্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা নাইকিয়া হ'ব কিয়নো বেংক বেলেন্সৰ পৰিৱৰ্তে CBDC লেনদেন কৰা হ'ব। ই পৰিশোধ প্ৰণালীৰ অধিক বাস্তৱ-সময়ত আৰু ব্যয়-কাৰ্যকৰী ৰূপে বিশ্বায়ন সক্ষম কৰিব। উদাহৰণস্বৰূপে, এগৰাকী ভাৰতীয় আমদানিকৰ্তাই এগৰাকী আমেৰিকান ৰপ্তানিকৰ্তাক ডিজিটেল ডলাৰত বাস্তৱ-সময়ৰ ভিত্তিত পৰিশোধ কৰাটো সহজ কৰি তুলিব, কোনো মধ্যস্থতাকাৰীৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ।

 আপোনাৰ মতে ভাৰতত ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ আদৰ্শ ভৱিষ্যত কি?

 আজি, নিয়ন্ত্ৰক আৰু ক্ৰিপ্ট’ সংগঠনবোৰৰ মাজত হোৱা টনাটনিত দেখুৱাইছে যে ক্ৰিপ্ট’ মূলসুঁতিলৈ গৈ আছে। নিয়ন্ত্ৰণ থকাটো বেয়া নহয়, কিন্তু একে সময়তে নিয়ন্ত্ৰণে উদ্যোগ এটাক পংগু কৰি পেলাবও নালাগে। যিমানেই নতুন নতুন দেশে ক্ৰিপ্ট’ বৈধ কৰি যাব, আৰু কিছুমানে আনকি ক্ৰিপ্ট’ৰ আইনী নিবিদা প্ৰস্তুত কৰি এল চালভাডৰৰ পদাংক অনুসৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে, এয়া স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে ক্ৰিপ্ট’ কেতিয়াও পিছ হুঁহকি যাবলগীয়া নহয়। এই কথা নক’লেও হ’ব যে ক্ৰিপ্ট’ৰ ভৱিষ্যত সাধাৰণতে ব্যৱসায়, প্ৰযুক্তি আৰু সমাজৰ ভৱিষ্যতৰ সৈতে অবিচ্ছেদ্যভাৱে সম্পৰ্কিত। আমি আনকি ভাবোঁ যে ভৱিষ্যতৰ ষ্টকবোৰ সম্ভৱতঃ কৰ্পোৰেট ক্ৰিপ্ট’কাৰেন্সীৰ ৰূপত উপলব্ধ হ’ব। এনেদৰে প্ৰতিটো কোম্পানীয়ে নিজা পৰিস্থিতিতন্ত্ৰ গঠন কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব য'ত কৰ্মচাৰীসকলে অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰে। বস্তুবোৰ কিমান হাৰত আগবাঢ়িছে তাক লক্ষ্য কৰি, বিশ্লেষকসকলে ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে যে 2030 চনৰ ভিতৰত ক্ৰিপ্ট’ বজাৰ সামগ্ৰিক আকাৰত তিনিগুণ হ', যাৰ অনুমানিক মূল্যাংকন প্ৰায় $5 ট্ৰিলিয়ন হ'ব।

মাননীয় বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ অপব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰিবলৈ এক গোলকীয় গাঁঠনি নিৰ্মাণৰ বাবেও আহ্বান জনাইছে। এই বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কি?

 ক্ৰিপ্ট’ স্বভাৱত সীমাহীন। যদিও এইটো বিশ্বব্যাপী গ্ৰহণৰ বাবে এক অৱদানকাৰী কাৰক, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ক্ৰিপ্ট’ সম্পদ সীমাপাৰৰ অবৈধ কাৰ্যকলাপৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা যাব। মাননীয় বিত্ত মন্ত্ৰীয়ে সঠিকভাৱে আঙুলিয়াই দিছে যে ইয়াক কেৱল এক সমন্বিত গোলকীয় প্ৰচেষ্টাৰ জৰিয়তে হে প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি আৰু সেয়েহে, ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ অপব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰাৰ বাবে এক গোলকীয় ফ্ৰেমৱৰ্কে নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰিব যে ক্ৰিপ্ট’ কেৱল বৈধ উদ্দেশ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব আৰু অপৰাধজনিত ক্ষেত্ৰত প্ৰতিৰোধ কৰিব পৰা যাব।

ক্ৰিপ্ট’ কৰে উদীয়মান ভাৰতীয় NFT বজাৰক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছে?

 ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ ডে’-ট্ৰেডিঙ, 'ত বিনিয়োগকাৰীসকলে এক নিৰ্দিষ্ট সময়ত কেইবাটাও লেনদেন কৰে, NFT বোৰ কম সঘনাই ব্যৱসায় কৰা হয়। 1 জুলাইৰ পৰা প্ৰযোজ্য প্ৰস্তাৱিত 1% TDS সৈতে লাভৰ ওপৰত 30% কৰ প্ৰয়োগে NFT বিনিয়োগৰ বাবে বাধা হিচাপে কাম কৰিব, কিন্তু ক্ৰিপ্ট’ ট্ৰেডিঙতকৈ কম পৰিমাণে। লোকচানৰ ছেট-অফৰ অভাৱৰ ফলত বিনিয়োগকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ NFT বিনিয়োগৰ ক্ষেত্ৰত দীৰ্ঘম্যাদী পদক্ষেপ ল'ব।

চেলিব্ৰেটী, ক্ৰিকেটাৰ আৰু অন্যান্য বিখ্যাত ব্যক্তিসকল তুলনামূলকভাৱে প্ৰভাৱিত নহয় আৰু তেওঁলোক এতিয়াও NFT আৰম্ভ কৰিবলৈ বাকী আছে। তেওঁলোকৰ ৰাজহুৱা প্ৰতিচ্ছবিয়ে NFT ব্যাপক ব্যৱহাৰত সহায় কৰিব নেকি?

 হয়। NFT আৰম্ভ কৰা প্ৰভাৱশালী ৰাজহুৱা ব্যক্তিসকলে তেওঁলোকৰ অনুসৰণকাৰী আৰু দৰ্শকৰ পৰা সজাগতা আৰু বিনিয়োগৰ অভিপ্ৰায় বিভিন্ন চেনেলত বৃদ্ধি কৰিব। NFT হৈছে সংগ্ৰহযোগ্যৰ চূড়ান্ত অৱতাৰ যিবোৰ সদায় চেলিব্ৰিটিসকলৰ অনুৰাগীসকলৰ মাজত প্ৰিয় হৈ আহিছে। জনপ্ৰিয় চেলিব্ৰিটিসকলৰ সম্প্ৰসাৰিত প্ৰসাৰে NFTৰ সামগ্ৰিক ব্যৱহাৰ আৰু গ্ৰহণযোগ্যতা কঢ়িয়াই নিয়াৰ বাবে বহুদূৰ আগবাঢ়িব।

30% কৰ প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ চৰকাৰৰ স্থিতিত ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ মাজত যিকোনো বিভ্ৰান্তি দূৰ কৰিবলৈ ZebPay-ই কি পদক্ষেপ লোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে?

 ZebPay-ই আমাৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক নতুন ক্ৰিপ্ট’ কৰ আইন আৰু তাৰ সামগ্ৰিক প্ৰভাৱৰ বিষয়ে শিক্ষিত কৰিবলৈ নিৰন্তৰ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। ছ'চিয়েল মিডিয়া চেনেলবোৰত AMA অধিৱেশনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি মালিকানাধীন আৰু লিভাৰেজড মিডিয়া চেনেলবোৰত শৈক্ষিক সমললৈকে, আমি আমাৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক আইনসমূহৰ অৰ্থ, তাৰ প্ৰভাৱ কি, আৰু তেওঁলোকে এই নতুন আইনখন পালন কৰাটো কেনেদৰে নিশ্চিত কৰিব লাগে সেয়া বুজাত সহায় কৰিবলৈ আমাৰ কাম অব্যাহত ৰাখিছো। আমি আমাৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ সন্দেহ আৰু প্ৰশ্নবোৰ সমাধান কৰাত সহায় কৰিবলৈ বক্তা হিচাপে ভাৰতৰ আগশাৰীৰ কৰ বিশেষজ্ঞসকলৰ সৈতে আমাৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে ৱেবিনাৰৰ আয়োজন কৰিছোঁ।

বিশ্বব্যাপী ক্ৰিপ্ট’ত কেনেদৰে কৰ আৰোপ কৰা হয়, আপুনি ভাৰতে অনুসৰণ কৰিব পৰা উদাহৰণ দিব পাৰিবনে?

 যদিও নতুন ক্ৰিপ্ট’ আইনবোৰ সঠিক দিশত এক পদক্ষেপ, আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে ক্ৰিপ্ট’ বিনিয়োগবোৰক পৰম্পৰাগত বিত্তীয় চিকিউৰিটিত বিনিয়োগৰ সমান বুলি গণ্য কৰা উচিত। বিনিয়োগকাৰী, উদ্যোগ আৰু ৰাষ্ট্ৰৰ বাবে উচিত ব্যৱহাৰ বুলি আমি বিশ্বাস কৰোঁ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ হৈছে এক উৎকৃষ্ট উদাহৰণ। ক্ৰিপ্ট’ বিনিয়োগবোৰ ইকুইটি বিনিয়োগৰ দৰে একে মূলধন লাভ কৰ আইনৰ অধীন। আইনখনে ছেট অফ আৰু লোকচান আগবঢ়াই নিয়াৰ অনুমতি দিয়ে। এই সকলোবোৰে বিনিয়োগকাৰীসকলক ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ ওপৰত উচ্চ কৰৰ অতিৰিক্ত বোজা অবিহনেই এক সু-বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ বিনিয়োগ পৰ্টফলিঅ' সৃষ্টি কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে, ই বিনিয়োগকাৰীসকলক ক্ৰিপ্ট’ সম্পদৰ ব্যৱসায়ৰ পৰা নিৰুৎসাহিত নকৰে।

আমি সুখী যে এই কথোপকথনৰ পৰা বেছিভাগেই ক্ৰিপ্ট’ উদ্যোগৰ বাবে এক মহান ভৱিষ্যতৰ দিশে আঙুলিয়াই দিয়ে। আমি এতিয়াৰ পৰা বাতৰিবোৰ অধিক আগ্ৰহেৰে অনুসৰণ কৰিম। যদি আপুনি এতিয়াও আপোনাৰ ক্ৰিপ্ট’ একাউণ্ট খোলা নাই, এতিয়া ইয়াত  ZebPay-ত আৰম্ভ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: