মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Facebook: আকৌ ডাটা লিক হ'ল ফেচবুকৰ, সমস্যাত পৰিব নেকি ব্যৱহাৰকাৰীসকল?

Facebook: আকৌ ডাটা লিক হ'ল ফেচবুকৰ, সমস্যাত পৰিব নেকি ব্যৱহাৰকাৰীসকল?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 16, 2021, 2:52 PM IST
Facebook: আকৌ ডাটা লিক হ'ল ফেচবুকৰ, সমস্যাত পৰিব নেকি ব্যৱহাৰকাৰীসকল?
কেনে ধৰণৰ ডাটা লিক হৈছিল আৰু এইটো কেনেকৈ কৰা হৈছিল?

কেনে ধৰণৰ ডাটা লিক হৈছিল আৰু এইটো কেনেকৈ কৰা হৈছিল?

  • Share this:
জনপ্ৰিয় ছচিয়েল নেটৱৰ্কিং ছাইট ফেচবুক (Facebook) পুনৰ এক সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। ডাটা লিক হৈছে ফেচবুকৰ। ৫৩৩ নিযুত একাউণ্টৰ ব্যক্তিগত তথ্য অনলাইনত লিক কৰা হৈছে। আনকি কোম্পানীটোৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া মাৰ্ক জুকাৰবাৰ্গ (Mark Zuckerberg)ৰ ব্যক্তিগত প্ৰমাণপত্ৰও লিক হোৱাৰ খবৰ আহিছে।

কেনে ধৰণৰ ডাটা লিক হৈছিল আৰু কেনেকৈ কৰা হৈছিল?

ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ ব্যক্তিগত তথ্য প্ৰাথমিকভাবে ফেচবুকৰ কণ্টেক্ট ইমপ’ৰ্টাৰ সুবিধা ব্যৱহাৰ কৰি লাভ কৰা হৈছিল এই তথ্য। যিয়ে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ ফোনৰ কণ্টেক্ট লিষ্ট ব্যৱহাৰ কৰি ছচিয়েল মিডিয়াত বন্ধ বিচাৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে।

ব্যৱহাৰকাৰীৰ আইডি, ঠিকনা, ফোন নম্বৰ, ইমেইল এড্ৰেছ, কৰ্মস্থানৰ নাম, জন্ম তাৰিখ, একাউণ্ট সৃষ্টিৰ তাৰিখ আৰু অন্যান্য ব্যক্তিগত চিনাক্তকৰণযোগ্য তথ্য লাভ কৰিবলৈ এই সুযোগ গ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁলোকে এই তথ্যবোৰ ডাৰ্ক ৱেবত লিক কৰিছিল।

ফেচবুকে দাবী কৰিছে যে, হেকাৰসকলে ডাটা স্ক্ৰেপিং (data scraping)ৰ জৰিয়তে ব্যৱহাৰকাৰীৰ তথ্য লাভ কৰিছে।  "ফেচবুক, গুগল আৰু অন্যান্যৰ দৰে বহুতো কোম্পানীয়ে কেইবাটাও কাৰণত ডেভেলপাৰসকলক তেওঁলোকৰ এ পি আই প্ৰদান কৰে। হেকাৰ গোটবোৰে মূলতঃ এই ছাইটবোৰৰ পৰা তথ্য সংগ্ৰহ কৰিবলৈ সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰে," ৰাজস্থানস্থিত উদ্যোগী আৰু চাইবাৰ নিৰাপত্তা গৱেষক ৰাজশেখৰ ৰাজাহাৰিয়া (Rajshekhar Rajaharia)ই দ্য হিন্দুলৈ এক ইমেইলযোগে কয়।

এই তথ্যবোৰ কত আৰু কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে?

চুৰি কৰা তথ্যবোৰ- স্পাম ইমেইল প্ৰেৰণ কৰিবলৈ, কল কৰিবলৈ, ফিছিং প্ৰচাৰ মাউণ্ট কৰিবলৈ আৰু বিজ্ঞাপন লক্ষ্য কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ইয়াক বিভিন্ন জঘন্য অনলাইন প্ৰৱঞ্চনাৰ ষড়যন্ত্ৰ আৰু কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। হেকাৰসকলে ব্যৱহাৰকাৰীৰ ছদ্মবেশ ল'ব পাৰে আৰু ব্যৱহাৰকাৰীৰ অজ্ঞাতে তেওঁলোকৰ হৈ নগদ ধন ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব পাৰে।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: April 16, 2021, 2:48 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি