• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • EPFO: ৭৩ লাখ পেঞ্চনাৰক ডাঙৰ সকাহ দিয়াৰ প্ৰস্তুতি, এই প্ৰস্তাৱত মোহৰ লাগিব পাৰে ...

EPFO: ৭৩ লাখ পেঞ্চনাৰক ডাঙৰ সকাহ দিয়াৰ প্ৰস্তুতি, এই প্ৰস্তাৱত মোহৰ লাগিব পাৰে ...

কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাই (EPFO) পেঞ্চনাৰসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিয়াৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে, যাৰ ওপৰত এই মাহৰ শেষৰ ফালে এখন সভাত সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে।

কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাই (EPFO) পেঞ্চনাৰসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিয়াৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে, যাৰ ওপৰত এই মাহৰ শেষৰ ফালে এখন সভাত সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে।

কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাই (EPFO) পেঞ্চনাৰসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিয়াৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে, যাৰ ওপৰত এই মাহৰ শেষৰ ফালে এখন সভাত সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে।

  • Share this:
কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থাই (EPFO) পেঞ্চনাৰসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিয়াৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে, যাৰ ওপৰত এই মাহৰ শেষৰ ফালে এখন সভাত সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে। দৰাচলতে, ই.পি.এফ.ও.-য়ে ইয়াৰ অধীনত এক কেন্দ্ৰীয় পেঞ্চন বিতৰণ প্ৰণালী স্থাপন কৰাৰ প্ৰস্তাৱ অনুমোদন কৰিব পাৰে।

জুলাইৰ শেষত সিদ্ধান্ত সম্ভৱ

পিটিআইৰ মতে, ইপিএফঅ'য়ে ২৯ আৰু ৩০ জুলাইত ইয়াৰ বৈঠকত কেন্দ্ৰীয় পেঞ্চন বিতৰণ প্ৰণালী স্থাপনৰ প্ৰস্তাৱটো বিবেচনা কৰিব। বৈঠকৰ সময়ত ইয়াক অনুমোদন জনোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ পিছত, একে সময়তে সমগ্ৰ ভাৰতত ৭৩ লাখতকৈও অধিক পেঞ্চনাৰৰ বেঙ্ক একাউণ্টলৈ এবাৰতে পেঞ্চন স্থানান্তৰ কৰিব পাৰে।

বৰ্তমান, দেশৰ ইপিএফঅ'ৰ ১৩৮ টা আঞ্চলিক কাৰ্যালয়ে পেঞ্চনৰ পৰিমাণ তেওঁলোকৰ এলেকাৰ হিতাধিকাৰীসকলৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, অঞ্চলবোৰৰ মতে, পেঞ্চনাৰসকলে বিভিন্ন দিনত আৰু বিভিন্ন সময়ত পেঞ্চন লাভ কৰে। প্ৰতিবেদনঅনুসৰি, ইপিএফঅ'ৰ বাবে শীৰ্ষ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণকাৰী সংস্থা কেন্দ্ৰীয় ন্যাসী বৰ্ডৰ (চিবিটি) ২৯ আৰু ৩০ জুলাই, ২০২২ তাৰিখে বৈঠক অনুষ্ঠিত হ'ব। ই কেন্দ্ৰীয় পেঞ্চন বিতৰণ প্ৰণালী স্থাপনৰ প্ৰস্তাৱটো বিবেচনা কৰিব।

পেঞ্চন এদিন একেলগে আহিব

প্ৰতিবেদনঅনুসৰি, সকলো ১৩৮ টা আঞ্চলিক কাৰ্যালয়ৰ ডাটাবেছৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি এক কেন্দ্ৰীয় পেঞ্চন বিতৰণ প্ৰণালী স্থাপন কৰা হ'ব। যদি এনে হয়, ৭৩ লাখ পেঞ্চনাৰে এটা দিন বা সময়ত পেঞ্চন স্থানান্তৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব, বিভিন্ন দিন বা সময়ত নহয়, কিন্তু একে সময়তে আৰু একেদিনাই। ২০২১ চনৰ ২০ নৱেম্বৰত অনুষ্ঠিত চিবিটি বৈঠকত চি-ডিএচিৰ দ্বাৰা কেন্দ্ৰীভূত তথ্য প্ৰযুক্তি-আধাৰিত প্ৰণালীৰ প্ৰস্তাৱটো ট্ৰাষ্টীসকলে অনুমোদন জনায়।

পেঞ্চনাৰসকলৰ বাবে যথেষ্ট সকাহ

সেই সময়ত, শ্ৰম মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল যে প্ৰণালীটো অস্তিত্বত অহাৰ পিছত, ইপিএফওৰ আঞ্চলিক কাৰ্যালয়সমূহৰ বিৱৰণ পৰ্যায়ক্ৰমে একেটা কেন্দ্ৰীয় ডাটাবেচলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব। ই পেঞ্চন সেৱাৰ পৰিচালনা আৰু যোগানসহজ কৰিব। প্ৰস্তাৱটো এতিয়া বন্ধ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: