• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • EPFO: এই মাহত চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ পিএফ একাউণ্টলৈ সুতৰ ধন স্থানান্তৰ কৰিব পাৰে !

EPFO: এই মাহত চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ পিএফ একাউণ্টলৈ সুতৰ ধন স্থানান্তৰ কৰিব পাৰে !

প্ৰতীকী ফটো

প্ৰতীকী ফটো

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সোনকালেই কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ সূতৰ ধন তেওঁলোকৰ পিএফ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰিব পাৰে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সোনকালেই কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ সূতৰ ধন তেওঁলোকৰ পিএফ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰিব পাৰে। সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, পিএফ (ভৱিষ্যত নিধি) একাউণ্টত সূতৰ ধন ৩০ আগষ্টৰ ভিতৰত আহিব পাৰে। অৱশ্যে, এই সন্দৰ্ভত EPFO (কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি সংস্থা)ৰ দ্বাৰা কোনো আনুষ্ঠানিক তথ্য ভাগ-বতৰা কৰা হোৱা নাই। যোৱা বছৰ, চৰকাৰে বছৰটোৰ শেষত পিএফৰ ওপৰত সূতৰ ধন স্থানান্তৰ কৰিছিল।

আমি আপোনাক কওঁ যে পিএফৰ ওপৰত সূত পোৱাৰ ফলত ৬ কোটিৰো অধিক লোক উপকৃত হ'ব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ইতিমধ্যে পিএফ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ৮.১ শতাংশ সূতৰ হাৰ ঘোষণা কৰিছে। এইটো ৪০ বছৰত পিএফৰ ওপৰত আটাইতকৈ কম সূত। এইবাৰ সূত যোৱা বছৰতকৈ ০.৪ শতাংশ কম (৮.৫ শতাংশ)। ১৯৭৭-৭৮ চনৰ পিছত এইটো প্ৰথম বাৰৰ বাবে যে হাৰ ইমান নিম্ন স্তৰত আছে।

এইবাৰ কৰ্মচাৰীসকলে ৮.১% হাৰত সূত লাভ কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ২০২২ বিত্তীয় বৰ্ষত পিএফসূতৰ ধন একাউণ্ট ধাৰকসকলৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰিবলৈ গৈ আছে।

ইমান সূতৰ টকা আহিব পাৰে
ধৰি লওক যদি আপোনাৰ একাউণ্টত ১০ লাখ টকা আছে, আপুনি সূত হিচাপে ৮১,০০০ টকা পাব। একে সময়তে, যদি আপোনাৰ পিএফ একাউণ্টত ৭ লাখ টকা থাকে, তেন্তে আপুনি সূত হিচাপে ৫৬,৭০০ টকা পাব। যদি আপোনাৰ পিএফ একাউণ্টত ৫ লাখ টকা আছে, আপুনি সূত হিচাপে ৪০,৫০০ টকা পাব। একেদৰে, যদি আপোনাৰ একাউণ্টত ১ লাখ টকা থাকে, আপুনি পিএফ সূত হিচাপে ৮,১০০ টকা পাব।
Published by:Kokil Sarma
First published: