মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Affair With Chimpanzee: ঘনে ঘনে এগৰাকী মহিলা আহে Zoo লৈ, মৰম এটি চিম্পাঞ্জীলৈ ! মহিলাগৰাকী নাহিলে মন মাৰি বহি থাকে চিম্পাঞ্জীটো, আহিলেই খায় চুমা !

Affair With Chimpanzee: ঘনে ঘনে এগৰাকী মহিলা আহে Zoo লৈ, মৰম এটি চিম্পাঞ্জীলৈ ! মহিলাগৰাকী নাহিলে মন মাৰি বহি থাকে চিম্পাঞ্জীটো, আহিলেই খায় চুমা !

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:August 23, 2021, 8:15 PM IST
Affair With Chimpanzee: ঘনে ঘনে এগৰাকী মহিলা আহে Zoo লৈ, মৰম এটি চিম্পাঞ্জীলৈ ! মহিলাগৰাকী নাহিলে মন মাৰি বহি থাকে চিম্পাঞ্জীটো, আহিলেই খায় চুমা !
Photo-News18 Kannada

চিৰিয়াখানা কৰ্তৃপক্ষই মহিলাগৰাকীক চিৰিয়াখানালৈ অহাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে। তেওঁলোকৰ মতে মহিলাগৰাকীৰ প্ৰেম চিতা নামৰ চিম্পাঞ্জীটোৰ বাবে ক্ষতিকাৰক প্ৰমাণিত হৈছে। যেতিয়াই মহিলাগৰাকী আহে, তেওঁ সুখী হয়, কিন্তু যেতিয়া তেওঁ তাত নাথাকে, চিতা সকলো সময়তে দুখী হয়।

  • Share this:
প্ৰেমৰো কি যে মায়া ! ভালপোৱাই কেতিয়াবা লৈ যায় বহু দূৰলৈ। ভালপোৱাৰ নাই কোনো নিৰ্দিষ্ট ঠিকনা। নাথাকে কোনো সীমা। কাক ভাল পাব ?

প্ৰেমৰ সম্পৰ্ক কাৰ লগত ? সঠিককৈ কোৱা সম্ভৱ নহয় বহুতৰ পক্ষে। যুৱক এজনে এগৰাকী যুৱতীক ভাল পাব পাৰে, কেতিয়াবা যুৱক এজনে যুৱককো ভাল পাব পাৰে। এতিয়া এনে ঘটনা ওলাইছে যে বন্য জীৱ-জন্তুৰ সৈতে প্ৰেমৰ সম্পৰ্ক স্থাপন হৈছে মানুহৰ।

হয়, এতিয়া বেলজিয়াম (Belgium) দেশত চিম্পাঞ্জী (chimpanzee)ৰ প্ৰতি প্ৰেমৰ এক অদ্ভুত ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে। বেলজিয়ামৰ Antwerp চিৰিয়াখানাত (zoo) এডি টাইমাৰমেনছ নামৰ এগৰাকী মহিলা চাৰি বছৰ ধৰি একেৰাহে আহি আছিল। এই সময়ছোৱাত তেওঁ চিম্পাঞ্জীৰ সৈতে কথা পাতিছিল। চিম্পাঞ্জীৰ নাম চিতা। চিতাই ৩৮ বছৰীয়া এডি টাইমাৰমেনছৰ কথাৰ প্ৰতিও এক ভঙ্গীত সঁহাৰি জনাইছিল। দুয়োজনে ইজনে সিজনক চুমা খায় আৰু মৰম কৰে।

মহিলাগৰাকীয়ে মুকলিকৈ কৈছে যে তেওঁ চিতাক ভাল পায়। তেওঁ চিতাক জীৱন সংগী হিচাপে গণ্য কৰিছে। আনহাতে, চিৰিয়াখানা কৰ্তৃপক্ষই মহিলাগৰাকীক চিৰিয়াখানালৈ অহাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে। তেওঁলোকৰ মতে মহিলাগৰাকীৰ প্ৰেম চিতা নামৰ চিম্পাঞ্জীটোৰ বাবে ক্ষতিকাৰক প্ৰমাণিত হৈছে। যেতিয়াই মহিলাগৰাকী আহে, তেওঁ সুখী হয়, কিন্তু যেতিয়া তেওঁ তাত নাথাকে, চিতা সকলো সময়তে দুখী হয়। আনকি আন চিম্পাঞ্জীৰ সৈতেও চিন্তিত নহয়। দলটোৰ আন চিম্পাঞ্জিবোৰেও তেওঁৰ পৰা নিজকে আঁতৰাই ৰাখিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। তেওঁলোকে আনকি তেওঁক তেওঁলোকৰ দলৰ সদস্য বুলিও বিবেচনা নকৰে। এই কাৰণে এডি টাইমাৰমেনছে আৰু চিৰিয়াখানাত প্ৰৱেশ কৰিব নোৱাৰিব। আনহাতে মহিলাগৰাকীয়ে কৈছে যে যেতিয়া আন লোকক চিৰিয়াখানালৈ যাবলৈ অনুমতি দিয়া হয় তেতিয়া মই কিয় নোৱাৰো। মই কোনো জন্তু-চৰাইৰ ক্ষতি কৰা নাই।

একে সময়তে, ঘটনাটো কেৱল সমগ্ৰ দেশতে নহয়, বিদেশতো আলোচনা কৰা হৈছে। বহুতৰ মতে, এইটো এনে ধৰণৰ প্ৰথম ঘটনা। কোনোবাই এগৰাকী মহিলাক পশুপ্ৰেমী বুলি কৈছে গতিকে কোনোবাই ইয়াক উন্মাদনা বুলি কৈছে। একে সময়তে, চিৰিয়াখানা কৰ্তৃপক্ষই সমস্যাটো সঠিকভাৱে বুজিব পৰা নাই। বহুতে আনকি প্ৰশ্ন কৰিছে যে এই প্ৰেমৰ অন্তিম ফলাফল কি ? যদি ই চিম্পাঞ্জীৰ জীৱন প্ৰভাৱিত কৰে তেন্তে ইয়াক কিমান দূৰ উপযুক্ত বুলি বিবেচনা কৰিব পাৰি?

মন কৰিবলগীয়া যে পৃথিৱীৰ সকলো পশুপ্ৰেমীয়ে জন্তু আৰু চৰাইৰ সুৰক্ষাৰ বাবে আন্দোলন আৰম্ভ কৰে। বহুক্ষেত্ৰত, মানুহৰ ওপৰত মানুহ আৰু জন্তুৰ ওপৰত অত্যাচাৰ কৰাৰো অভিযোগ আছে। এই ক্ষেত্ৰত এগৰাকী চিম্পাঞ্জী, মহিলা অবিহনে হতাশাগ্ৰস্ত হয়। সচাই বৰ আচৰিত...
Published by: Kokil Sarma
First published: August 23, 2021, 8:15 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি