உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Sherni: Sherni চিনেমাখন চালেনে? চিনেমাখনত থকা Sherni প্ৰকৃততে কোন ? কাৰ অনুপ্ৰেৰণাত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে চিনেমাখন ?

    Sherni: Sherni চিনেমাখন চালেনে? চিনেমাখনত থকা Sherni প্ৰকৃততে কোন ? কাৰ অনুপ্ৰেৰণাত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে চিনেমাখন ?

    কে এম অভৰ্ণাই কেৱল বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ দিশত কাম কৰাই নহয়,  পুৰুষতান্ত্ৰিক ধাৰণাও ভাঙি পেলাইছিল। তথাপিও, মানুহে তেওঁৰ নাম আৰু কামৰ সৈতে পৰিচিত নহয়।

    কে এম অভৰ্ণাই কেৱল বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ দিশত কাম কৰাই নহয়,  পুৰুষতান্ত্ৰিক ধাৰণাও ভাঙি পেলাইছিল। তথাপিও, মানুহে তেওঁৰ নাম আৰু কামৰ সৈতে পৰিচিত নহয়।

    কে এম অভৰ্ণাই কেৱল বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ দিশত কাম কৰাই নহয়,  পুৰুষতান্ত্ৰিক ধাৰণাও ভাঙি পেলাইছিল। তথাপিও, মানুহে তেওঁৰ নাম আৰু কামৰ সৈতে পৰিচিত নহয়।

    • Share this:
    বলীউড (bollywood)ৰ অভিনেত্ৰী বিদ্যা বালানৰ 'শ্বেৰনি' (Sherni) ১৮ জুনত আমাজন প্ৰাইমত মুক্তি লাভ কৰিছে। বিদ্যাই মধ্য প্ৰদেশৰ অৰণ্যৰ ওপৰত আধাৰিত চলচ্চিত্ৰখনত জীৱিত অৱস্থাত এটা বাঘিনীক ধৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰি থকা এজন বন বিষয়াৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে। অৱশ্যে, তেওঁলোকৰ পথত, গাওঁবাসী, চৰকাৰ আৰু স্থানীয় ৰাজনীতিবিদসকলৰ সৈতে আন সমস্যা আছে।

    অৱশ্যে, আমি ইয়াত চলচ্চিত্ৰখনৰ বিষয়ে কথা পাতিবলৈ নাযাওঁ, কিন্তু আমি আপোনাক বিদ্যা বালানক অনুপ্ৰাণিত কৰা মহিলা বিষয়াগৰাকীৰ কাহিনী ক'বলৈ গৈ আছোঁ।

    ভাৰতীয় বন সেৱা স্থাপনৰ প্ৰায় ১৪ বছৰ ধৰি, পুৰুষ বিষয়াসকলে আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছে। ১৯৮০ চনত, তিনিগৰাকী মহিলা বিষয়াই সেৱাত যোগদান কৰিছিল, তাৰ পিছত আজি বন সেৱাত ২৮৪ গৰাকী মহিলা বিষয়া আৰু প্ৰায় ৫ হাজাৰ মহিলা ফ্ৰণ্টলাইন কৰ্মী আছিল। ইয়াৰ ভিতৰত এজন হৈছে ২০১৩ বেচৰ বিষয়া কে এম অভৰ্ণাও আছে।



    কে এম অভৰ্ণাই কেৱল বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ দিশত কাম কৰাই নহয়,  পুৰুষতান্ত্ৰিক ধাৰণাও ভাঙি পেলাইছিল। তথাপিও, মানুহে তেওঁৰ নাম আৰু কামৰ সৈতে পৰিচিত নহয়।

    তেওঁ সেই সময়ত পান্ধৰকাৱদা বিভাগৰ উপ বন সংৰক্ষক হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল। সেই সময়ত পৰিস্থিতি অত্যন্ত উত্তেজনাপূৰ্ণ আছিল। মানৱ-জন্তুৰ সংঘৰ্ষ অব্যাহত আছিল, আৰু ইয়াৰ মাজতে, খঙাল লোকসকলে বন বিভাগৰ অৱহেলাক লৈ আন্দোলন কৰি আছিল। অৱশ্যে, অভৰ্ণাই এই উত্তেজনাক নিজৰ ওপৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিবলৈ নিদিলে আৰু নতুন ধৰণে পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ স্থাপন কৰিলে।



    যি সময়ত মানুহে ভাবিছিল যে মহিলা আৰু পুৰুষসকলে অৰণ্যত থকাৰ দৰে দক্ষতাৰে কাম কৰিব নোৱাৰিব, তেওঁ মহিলা বন ৰক্ষীৰ এটা দল গঠন কৰিছিল। তেওঁ গাওঁবাসীৰ সৈতে নিৰন্তৰ সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও, ২৪ ঘণ্টাই নিৰীক্ষণ আৰু গ্ৰিডৱাইজ কেমেৰা ট্ৰেপ স্থাপন কৰিবলৈ পদক্ষেপ লৈছিল। মানৱ-জন্তুৰ সংঘাত হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ কাম কম প্ৰশংসা কৰা হয়।

    photo-twitter


    দৰাচলতে, তেওঁ মহাৰাষ্ট্ৰৰ মাৰেগাঁও আৰু পান্ধৰকাৱাড়া পৰিসৰৰ বাঘ-জনবসতিপূৰ্ণ অঞ্চলত লোকসকলক শিক্ষিত কৰিবলৈ আৰু সজাগতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ বন ৰক্ষীৰ এটা মহিলা দল গঠন কৰিছিল।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: