• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Central Govt Employees: দুৰ্গা পূজাৰ দশমীৰ আগতে কৰ্মচাৰীসকলে পাব ভাল খবৰ ! দৰমহা ৭,৭৫০ টকা বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা...

Central Govt Employees: দুৰ্গা পূজাৰ দশমীৰ আগতে কৰ্মচাৰীসকলে পাব ভাল খবৰ ! দৰমহা ৭,৭৫০ টকা বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা...

কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে (Central government employees) দশেৰাৰ আগতে বৰ্ধিত ডি.এ.-ৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ছেপ্টেম্বৰৰ শেষৰ ফালে আপোনাৰ একাউণ্টত ডিএৰ তিনিটা কিস্তি পৰিশোধ কৰা হ'ব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে (Central government employees) দশেৰাৰ আগতে বৰ্ধিত ডি.এ.-ৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ছেপ্টেম্বৰৰ শেষৰ ফালে আপোনাৰ একাউণ্টত ডিএৰ তিনিটা কিস্তি পৰিশোধ কৰা হ'ব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে (Central government employees) দশেৰাৰ আগতে বৰ্ধিত ডি.এ.-ৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ছেপ্টেম্বৰৰ শেষৰ ফালে আপোনাৰ একাউণ্টত ডিএৰ তিনিটা কিস্তি পৰিশোধ কৰা হ'ব পাৰে।

  • Share this:
যদি আপুনি আপোনাৰ ডিএ (DA hike)ৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central govt) শীঘ্ৰেই ইয়াক পৰিশোধ কৰিব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে (Central government employees) দশেৰাৰ আগতে বৰ্ধিত ডি.এ.-ৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ছেপ্টেম্বৰৰ শেষৰ ফালে আপোনাৰ একাউণ্টত ডিএৰ তিনিটা কিস্তি পৰিশোধ কৰা হ'ব পাৰে।

কৰ্মচাৰীৰ ডি.এ. যোৱা বছৰ ফ্ৰীজ কৰা হৈছিল, কিন্তু শেহতীয়া বৈঠক অনুসৰি, আপোনাক ছেপ্টেম্বৰৰ ভিতৰত ডি.এ.-ৰ তিনিটা কিস্তি পৰিশোধ কৰিব পাৰে। একে সময়তে, জুলাই আৰু আগষ্টৰ বকেয়াও পোৱা যাব।

ৰাষ্ট্ৰীয় জেচিএম পৰিষদৰ মতে, জুন মাহত ডিএ সন্দৰ্ভত এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত হৈছিল যাতে কৰ্মচাৰীসকলে ছেপ্টেম্বৰৰ শেষৰ ফালে তেওঁলোকৰ আৱদ্ধ ডিএৰ সুবিধা লাভ কৰে । অৰ্থাৎ, আপোনাক ছেপ্টেম্বৰ মাহৰ দৰমহাৰ সৈতে তিনিওটা কিস্তি পৰিশোধ কৰা হ'ব।

ডিএ কিমান বৃদ্ধি হ'ব?
যেতিয়া ডিএ বৃদ্ধিৰ কথা আহে, কৰ্মচাৰীসকলে বৰ্তমান ১৭ শতাংশ হাৰত ডি.এ. লাভ কৰি আছে। আনহাতে, যদি আমি অন্তিম তিনিটা কিস্তি যোগ দিওঁ, আপুনি ২৮ শতাংশ ডিএ পাব। ২০২০ চনৰ জানুৱাৰীত ইয়াৰ ৪ শতাংশ ডিএ, ২০২০ চনৰ জুনত ৩ শতাংশ ডিএ আৰু ২০২১ চনৰ জানুৱাৰীত ৪ শতাংশ ডিএ আছে।

ইয়াৰ উপৰিও, এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে আপুনি এতিয়াও জুন ২০২১-ৰ ডি.এ.-ৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে আৰু বৰ্ধিত মহাৰ্ঘ ভাট্টাৰ পৰিসংখ্যা জুন ২০২১-ত প্ৰকাশ কৰা হোৱা নাই। এই তথ্য সোনকালে মুকলি কৰা হ'ব পাৰে। এ.আই.চি.পি.আই.-ৰ তথ্য অনুসৰি, জুলাইত মহাৰ্ঘভাট্টাও ৩ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। গতিকে এনেদৰে আপোনাৰ মুঠ ডি.এ. হ'ব ৩১ শতাংশ, যাক ছেপ্টেম্বৰৰ শেষত আপোনাক পৰিশোধ কৰিব পাৰে।

কিমান দৰমহা বাঢ়িব ?
সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ অধীনত, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীৰ দৰমহাত ৩১ শতাংশ ডিএ যোগ কৰিব পাৰে। যদি আপোনাৰ মৌলিক দৰমহা (নিম্নতম দৰমহা) ২৫ হাজাৰ টকা হয়, আপুনি ৩১ শতাংশ ডিএ লাভালাভ পাব। অৰ্থাৎ, আপোনাৰ ডি.এ.-ৰ ২৫ হাজাৰ টকাৰ ৩১ শতাংশ বা মুঠ ৭,৭৫০ টকা থাকিব। যদি সকলো কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা তেওঁলোকৰ দৰমহা স্কেল অনুসৰি পৃথক হয়, আপুনি ইয়াক আপোনাৰ দৰমহা অনুসৰি গণনা কৰিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: