• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Good News: উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তৰ পিছতে কৰ্মচাৰীসকলৰ পেঞ্চন বৃদ্ধি পাব ! কিমান বৃদ্ধি কৰা হ'ব জানক ...

Good News: উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তৰ পিছতে কৰ্মচাৰীসকলৰ পেঞ্চন বৃদ্ধি পাব ! কিমান বৃদ্ধি কৰা হ'ব জানক ...

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এক ৰায়ৰ ফলত কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (EPF)ত অৱদান আগবঢ়োৱা লাখ লাখ কৰ্মচাৰীৰ পেঞ্চন (EPS) বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। এতিয়ালৈকে, পেঞ্চন গণনা কৰাৰ বাবে মূল দৰমহা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে, যি হৈছে নিম্নতম মৌলিক দৰমহা (Minimum Basic Salary) ১৫,০০০ টকা।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এক ৰায়ৰ ফলত কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (EPF)ত অৱদান আগবঢ়োৱা লাখ লাখ কৰ্মচাৰীৰ পেঞ্চন (EPS) বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। এতিয়ালৈকে, পেঞ্চন গণনা কৰাৰ বাবে মূল দৰমহা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে, যি হৈছে নিম্নতম মৌলিক দৰমহা (Minimum Basic Salary) ১৫,০০০ টকা।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এক ৰায়ৰ ফলত কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (EPF)ত অৱদান আগবঢ়োৱা লাখ লাখ কৰ্মচাৰীৰ পেঞ্চন (EPS) বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। এতিয়ালৈকে, পেঞ্চন গণনা কৰাৰ বাবে মূল দৰমহা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে, যি হৈছে নিম্নতম মৌলিক দৰমহা (Minimum Basic Salary) ১৫,০০০ টকা।

  • Share this:
শীঘ্ৰেই কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম পেঞ্চনত ডাঙৰ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এক ৰায়ৰ ফলত কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধি (EPF)ত অৱদান আগবঢ়োৱা লাখ লাখ কৰ্মচাৰীৰ পেঞ্চন (EPS) বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। এতিয়ালৈকে, পেঞ্চন গণনা কৰাৰ বাবে মূল দৰমহা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে, যি হৈছে নিম্নতম মৌলিক দৰমহা (Minimum Basic Salary) ১৫,০০০ টকা।

দৰাচলতে, কৰ্মচাৰী এজনৰ মূল দৰমহা ১৫,০০০ টকাতকৈ অধিক হ'লেও, পেঞ্চন কেৱল ১৫,০০০ টকাহে গণনা কৰা হয়। যদি এই বাধা আঁতৰ কৰা হয়, পেঞ্চন ঠিক কৰাৰ গণিতো সলনি হ'ব। অৰ্থাৎ, যদি কাৰোবাৰ মৌলিক দৰমহা ২০,০০০ টকা হয় আৰু যদি ইয়াৰ ওপৰত পেঞ্চন গণনা কৰা হয়, তেন্তে নিম্নতম পেঞ্চন প্ৰায় ১ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি কৰা হ'ব আৰু ই ৮,৫৭১ টকাত উপনীত হ'ব।

পেঞ্চনৰ গণিত এনেদৰে বুজি ব
আনকি আপোনাৰ মূল দৰমহা ১৫ হাজাৰ টকাতকৈ অধিক হ'লেও, দৰমহাৰ পিএফ ১৫ হাজাৰ টকা গণনা কৰা হ'ব। অৰ্থাৎ, যদি এজন কৰ্মচাৰীৰ মূল দৰমহা ৪০ হাজাৰ টকা হয় আৰু তেওঁ তেওঁৰ পেঞ্চন ৪০ হাজাৰ টকাত গণনা কৰিব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ এইটো কৰিব নোৱাৰে কিয়নো বৰ্তমানৰ আইনত ইয়াৰ অনুমতি নাই। যদি উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দৰমহাৰ এই সীমা বাতিল কৰে, তেন্তে কৰ্মচাৰীসকলে বহুগুণে অধিক পেঞ্চন পাব।

এইটোৱেই গোটেই বিষয়
কৰ্মচাৰী পেঞ্চন সংশোধনী আঁচনিখন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ১ ছেপ্টেম্বৰ, ২০১৪ তাৰিখে এক জাননীৰ জৰিয়তে ৰূপায়ণ কৰিছিল। ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলে ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। ১ এপ্ৰিল, ২০১৯ তাৰিখে, EPFOৰ SLPৰ শুনানিৰ সময়ত, শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে কৈছিল যে পেঞ্চনৰ দৰমহা ১৫,০০০ টকা নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ কোনো যুক্তি নাই। বিষয়টো ১৭ আগষ্টৰ পৰা নিৰন্তৰ শুনানি হৈ আছে আৰু এতিয়াও ৰায় আহিবলৈ বাকী আছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি