মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Demand বাঢ়িছে নেকি কণীৰ ? দেশত প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২৫ কোটি কণী উৎপাদন হয়, তথাপিও কিয় বাঢ়িছে কণীৰ দাম ? কোন চহৰত কণীৰ দাম কিমান ?

Demand বাঢ়িছে নেকি কণীৰ ? দেশত প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২৫ কোটি কণী উৎপাদন হয়, তথাপিও কিয় বাঢ়িছে কণীৰ দাম ? কোন চহৰত কণীৰ দাম কিমান ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 16, 2021, 12:22 PM IST
Demand বাঢ়িছে নেকি কণীৰ ? দেশত প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২৫ কোটি কণী উৎপাদন হয়, তথাপিও কিয় বাঢ়িছে কণীৰ দাম ? কোন চহৰত কণীৰ দাম কিমান ?
এতিয়া যদি কণী বজাৰত ব্যয়বহুলভাৱে বিক্ৰী হৈ আছে তেনেহ'লে নিশ্চিতভাৱে কণীৰ চাহিদা (demand) আহি আছে।

এতিয়া যদি কণী বজাৰত ব্যয়বহুলভাৱে বিক্ৰী হৈ আছে তেনেহ'লে নিশ্চিতভাৱে কণীৰ চাহিদা (demand) আহি আছে।

  • Share this:
এটা সাধাৰণ বিশ্বাস আছে যে গ্ৰীষ্মকালত কণী (egg) কম খোৱা হয়। ইয়াৰ আঁৰত বহুতো কাৰণ আছে, কিন্তু আপুনি শুনি আচৰিত হ'ব যে জুনত কণীবোৰ আটাইতকৈ ব্যয়বহুল বিক্ৰী হৈছে, গ্ৰীষ্মকালৰ শীৰ্ষত। এতিয়া যদি কণী বজাৰত ব্যয়বহুলভাৱে বিক্ৰী হৈ আছে তেনেহ'লে নিশ্চিতভাৱে কণীৰ চাহিদা (demand) আহি আছে। আনকি এই বছৰৰ জানুৱাৰী-ফেব্ৰুৱাৰীত, কণীবোৰ এতিয়া বিক্ৰী হোৱাৰ দৰে ব্যয়বহুলভাৱে বিক্ৰী হোৱা নাছিল।
আনকি দেশৰ সৰ্ববৃহৎ বৰৱালা মাণ্ডিয়েও (Barwala Egg Market) আজিৰ তাৰিখলৈকে চাহিদা অনুসৰি কণী যোগান ধৰিব পৰা নাই। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, দেশখনে প্ৰতিদিনে প্ৰায় ২৫ কোটি কণী উৎপাদন কৰে।

জুনত ৫ ৰ পৰা ৫.৫০ টকাত কণী বৃহৎ পৰিমাণে বিক্ৰী হৈছে

এই বছৰ পাইকাৰী ক্ষেত্ৰত গড় ১০০ টা কণীৰ হাৰৰ বিষয়ে ক'লে, জানুৱাৰীত ই ৫০৬.৭৭ টকা আৰু ফেব্ৰুৱাৰীত ৪৪০ টকালৈকে আছিল, কণীৰ এক ডাঙৰ পাইকাৰী বিক্ৰেতা ৰাজেশ ৰাজপুতে কয়। এই হাৰ লক্ষ্ণৌ মাণ্ডিৰ। উত্তৰ প্ৰদেশৰ বহুতো চহৰে লক্ষ্ণৌৰ পৰা কণী যোগান ধৰে। কিন্তু জুনলৈ আহি, হাৰ ৫৩৫ টকালৈ বৃদ্ধি হৈছে।

চুৰাটত, জানুৱাৰী-ফেব্ৰুৱাৰীত কণী ৪৫০ টকাৰ পৰা ৪৭০ টকালৈ বিক্ৰী কৰা হৈছিল। তাতেই জুনত ৫৬০ টকা বিক্ৰী কৰা হৈছে। আহমেদাবাদত ৫৫৫ খন বিক্ৰী কৰা হৈছে। দিল্লীত ৪৯২ টকা, কানপুৰত ৫০৪ টকা, কলকাতাত ৫৪০ টকা, মুম্বাইত ৫৬৫ টকাত পাইকাৰী মূল্যত ১০০ টা কণী বিক্ৰী কৰা হৈছে।

দিল্লীত গাখীৰ, পিঠা, মাখন, কণী ঘৰত প্ৰদান কৰা ৰাজেশ মানছানীয়ে বৰ্ণনা কৰে যে ঘৰুৱা প্ৰসৱৰ সময়ত কণীৰ চাহিদা বৃদ্ধি পাইছে। আমাৰ পৰা দৈনিক ৫টা কৈ কণী লোৱা গ্ৰাহকে এতিয়া ৭ৰ পৰা ৮ টা কণী লৈ আছে। আৰু এইটো কোনো এটা পৰিয়াল বা সমাজত হোৱা নাই। যেতিয়া মই এটা বা দুটা ঠাইত সুধিছিলো, মই দেখিছিলো যে শিশুসকলক, বিশেষকৈ, এতিয়া দিনে ২ টালৈকে কণী দিয়া হৈছে। দেশী কণীৰ চাহিদাও আহি আছে। মান্য কণীৰ ৰাজেশে কৈছে যে উত্তৰ প্ৰদেশৰ গাওঁবোৰৰ পৰাও কণীৰ যথেষ্ট চাহিদা আছে। ক'ৰোনাৰ তৃতীয় ঢৌত শিশু প্ৰভাৱিত হোৱাৰ বাতৰিটোৱে মানুহক ভয় খুৱাইছে।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 16, 2021, 12:22 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি