உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • আপোনাৰ অঞ্চলত আপুনিও খুলিব পাৰিব ডাকঘৰ! মাত্ৰ ৫০০০ টকা বিনিয়োগ কৰি ডাক বিভাগৰ সৈতে কৰক এই চুক্তি

    আপোনাৰ অঞ্চলত আপুনিও খুলিব পাৰিব ডাকঘৰ! মাত্ৰ ৫০০০ টকা বিনিয়োগ কৰি ডাক বিভাগৰ সৈতে কৰক এই চুক্তি

    ডাকঘৰৰ তৰফৰ পৰা ফ্ৰেঞ্চাইজি (Post office Franchise)আগবঢ়োৱা হৈছে অৰ্থাৎ আপুনি ডাকঘৰ খুলি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

    ডাকঘৰৰ তৰফৰ পৰা ফ্ৰেঞ্চাইজি (Post office Franchise)আগবঢ়োৱা হৈছে অৰ্থাৎ আপুনি ডাকঘৰ খুলি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

    ডাকঘৰৰ তৰফৰ পৰা ফ্ৰেঞ্চাইজি (Post office Franchise)আগবঢ়োৱা হৈছে অৰ্থাৎ আপুনি ডাকঘৰ খুলি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

    • Share this:
    নতুন ব্যৱসায় অথবা উপাৰ্জনৰ কথা ভাবিছে নেকি? তেন্তে আপোনাৰ বাবে এই খবৰ অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপুনি এতিয়া ডাকঘৰৰ (Post Office) জৰিয়তেও প্ৰতি মাহে উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব ধন। গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল আপুনি মাত্ৰ ৫,০০০ টকা খৰচ কৰিয়েই বছৰি লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। উল্লেখ্য যে, ডাকঘৰৰ তৰফৰ পৰা ফ্ৰেঞ্চাইজি (Post office Franchise) আগবঢ়োৱা হৈছে অৰ্থাৎ আপুনি ডাকঘৰ খুলি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। বৰ্তমান দেশত প্ৰায় ১.৫৫ লাখ ডাকঘৰ আছে। তথাপিও ডাকঘৰ বৰ্তমানলৈকে দেশৰ প্ৰায়বোৰ ঠাইত উপলব্ধ হোৱা নাই। এইকথা আগত ৰাখিয়েই ডাকঘৰে ফ্ৰেঞ্চাইজি দিয়াৰ কথা চিন্তা কৰিছে। আপুনি কেনেদৰে ফ্ৰেঞ্চাইজি ল'ব পাৰে সেই বিষয়ে এই প্ৰতিবেদনৰ জৰিয়তে জানো আহক।

    ডাকঘৰৰ পৰা দুটা প্ৰকাৰৰ ফ্ৰেঞ্চাইজি দিয়া হৈছে। ইয়াত প্ৰথম ফ্ৰেঞ্চাইজি আউটলেট আৰু দ্বিতীয় ডাক এজেণ্ট ফ্ৰেঞ্চাইজি আছে। আপুনি এই ফ্ৰেঞ্চাইজিবোৰৰ যিকোনো এটা ল'ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, নগৰ আৰু গ্ৰাম্য এলেকাত ডাক টিকট আৰু ষ্টেচনাৰী ঘৰে ঘৰে প্ৰদান কৰা এজেণ্ট। ইয়াক ডাক এজেণ্ট ফ্ৰেঞ্চাইজি বুলি জনা যায়।

    কোনে ফ্ৰেঞ্চাইজি ল'ব পাৰে-
    >> ফ্ৰেঞ্চাইজি লোৱা ব্যক্তিজনৰ বয়স ১৮ বছৰতকৈ অধিক হ'ব লাগে।
    >> যিকোনো ভাৰতীয় নাগৰিকে ডাকঘৰৰ ফ্ৰেঞ্চাইজি ল'ব পাৰে।
    >> ফ্ৰেঞ্চাইজি লোৱা ব্যক্তিজনৰ ওচৰত এখন স্বীকৃত বিদ্যালয়ৰ পৰা অষ্টম উত্তীৰ্ণ প্ৰমাণপত্ৰ থাকিব লাগিব।
    >> প্ৰথমে প্ৰপত্ৰখন পূৰণ কৰিব লাগিব আৰু ফ্ৰেঞ্চাইজিৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ ইয়াক দাখিল কৰিব লাগিব।
    >> বাছনি সম্পন্ন হ'লে ইণ্ডিয়ান পোষ্টৰ সৈতে বুজাবুজি চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিব লাগিব।

    মাত্ৰ ৫০০০ টকা খৰচ কৰিব লাগিব

    উল্লেখযোগ্য যে আপুনি এই ফ্ৰেঞ্চাইজিটো ল'বলৈ মাত্ৰ ৫০০০ টকা খৰচ কৰিব লাগিব। আপুনি ফ্ৰেঞ্চাইজি পোৱাৰ পিছত কমিছনৰ জৰিয়তে উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। এইটো আপোনাৰ কামৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে আপুনি কিমান উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

    অফিচিয়েল ৱেবছাইট ভিজিট কৰক

    এই ফ্ৰেঞ্চাইজিৰ বাবে আপুনি ডাকঘৰৰ আনুষ্ঠানিক অধিসূচনা পঢ়িব পাৰে আৰু অফিচিয়েল ছাইটৰ পৰা আবেদন কৰিব পাৰে। আপুনি আবেদন কৰিবলৈ এই অফিচিয়েল লিংকত (https://www.indiapost.gov.in/VAS/DOP_PDFFiles/Franchise.pdf) ক্লিক কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পৰা আপুনি প্ৰপত্ৰখন ডাউনলোড কৰি ফ্ৰেঞ্চাইজিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। প্ৰপত্ৰত যিসকলক বাছনি কৰা হ'ব তেওঁ ডাক বিভাগৰ সৈতে বুজাবুজি চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিব লাগিব। তেতিয়াহে তেওঁ গ্ৰাহকসকলক সুবিধা প্ৰদান কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

    উপাৰ্জন কেনেদৰে হ'ব

    ডাকঘৰৰ ফ্ৰেঞ্চাইজিৰ পৰা উপাৰ্জন কমিছনত হয়। ইয়াৰ বাবে, ডাকঘৰৰ পৰা সামগ্ৰী আৰু সেৱা প্ৰদান কৰা হয়। এই সকলোবোৰ সেৱাৰ পৰা কমিছন দিয়া হয়। বুজাবুজি চুক্তিত কমিছন প্ৰথমেই নিৰ্ধাৰণ কৰি দিয়া হয়।

    কিমান পৰিমাণৰ কমিছন দিয়া হ'ব -
    >> পঞ্জীভুক্ত প্ৰবন্ধ বুকিং কৰাৰ ওপৰত ৩ টকা
    >> স্পীড পোষ্টত ৫ টকা
    >> ১০০ টকাৰ পৰা ২০০ টকাৰ মানি অৰ্ডাৰৰ ওপৰত ৩.৫০ টকা
    >> ২০০ টকাৰ ওপৰত মানি অৰ্ডাৰত ৫ টকা
    >> প্ৰতি মাহে ১০০০ তকৈ অধিক ৰেজিষ্ট্ৰী আৰু স্পীড পোষ্টৰ বুকিঙৰ ওপৰত অতিৰিক্ত ২০% কমিছন
    >> ডাক টিকট, ডাক ষ্টেচনেৰী আৰু মানি অৰ্ডাৰ প্ৰপত্ৰ বিক্ৰীৰ ওপৰত বিক্ৰীৰ পৰিমাণৰ ৫%
    >> ৰাজহ ডাক টিকট বিক্ৰী, কেন্দ্ৰীয় নিযুক্তি মাচুল ডাক টিকট ইত্যাদি বিক্ৰীৰ খুচুৰা সেৱাৰ ওপৰত ডাক বিভাগে উপাৰ্জন কৰা ৰাজহৰ ৪০%।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: