মাত্ৰ ৫ হাজাৰ টকাৰে আৰম্ভ কৰক এই ব্যৱসায়, উপাৰ্জন হ’ব লাখ টকালৈ!

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 3:43 PM IST
মাত্ৰ ৫ হাজাৰ টকাৰে আৰম্ভ কৰক এই ব্যৱসায়, উপাৰ্জন হ’ব লাখ টকালৈ!
বৰ্তমান সময়ৰ প্ৰতি দৃষ্টি ৰাখি, এই ব্যৱসায়টো অতি কম খৰচত আৰম্ভ কৰিব পাৰি।

বৰ্তমান সময়ৰ প্ৰতি দৃষ্টি ৰাখি, এই ব্যৱসায়টো অতি কম খৰচত আৰম্ভ কৰিব পাৰি।

  • Share this:
কোৰোণা মহামাৰীৰ সময়ছোৱাত বহু লোক কৰ্মসংস্থাপনহীন হৈ পৰে। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত বৃদ্ধি পাইছে নিবনুৱাৰ সংখ্যা। সেয়েহে উপাৰ্জনৰ বিকল্প বিচাৰি বহুতে বিভিন্ন সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱা দেখা গৈছে। আপুনি এটা ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে নেকি নাইবা আপুনি অতিৰিক্ত উপাৰ্জন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে নেকি? আজি আমি আপোনাক এটা ব্যৱসায়িক ধাৰণা দিম যিয়ে আপোনাক প্ৰতি মাহে অধিক টকা উপাৰ্জন কৰাত সহায় কৰিব। ভাৰতৰ বহু লোক মাটিৰ কাপৰ চাহৰ প্ৰতি দুৰ্বলতা আছে। ৰে’লৱে ষ্টেচন, বাছ আস্থান আৰু বিমানবন্দৰত মাটিৰ কাপৰ চাহৰ নিৰন্তৰ চাহিদা আছে। আপুনি বৰ্তমান সময়ত জনপ্ৰিয় হৈ পৰা মাটিৰ কাপৰ চাহ তৈয়াৰ আৰু বিক্ৰীৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ অধিক কষ্ট বা বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন নাই। চৰকাৰে বৰ্তমান মাটিৰ কাপৰ চাহৰ চাহিদা বৃদ্ধি কৰাৰ ওপৰতো গুৰুত্ব দি আছে। কিছু দিন আগত, পথ আৰু পৰিবহণ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে মাটিৰ কাপৰ চাহৰ প্ৰচাৰৰ বাবে প্লাষ্টিক আৰু কাগজৰ কাপত চাহ দিয়াৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ দাবী জনাইছে।

মোডী চৰকাৰে কুলহড় ব্যৱসায়ৰ প্ৰচাৰৰ বাবে কুমাৰ সবলীকৰণ আঁচনি ৰূপায়ণ কৰিছে। এই আঁচনিৰ অধীনত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সমগ্ৰ দেশৰ কুমাৰসকলক বৈদ্যুতিক চাক প্ৰদান কৰে আৰু তেওঁলোকে কুলহড়কে ধৰি অন্যান্য মৃৎশিল্প তৈয়াৰ কৰিব পাৰে। পিছত, চৰকাৰে এই সামগ্ৰীবোৰ ভাল মূল্যত ক্ৰয় কৰে।

বৰ্তমান সময়ৰ প্ৰতি দৃষ্টি ৰাখি, এই ব্যৱসায়টো অতি কম খৰচত আৰম্ভ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ বাবে, আপোনাক ৫,০০০ টকাৰ লগতে এটা সৰু ঠাইৰ প্ৰয়োজন হ'ব। খাদী গ্ৰামোদ্যোগ আয়োগৰ অধ্যক্ষ বিনয় কুমাৰ চাক্সেনাই জনাইছে যে চৰকাৰে এই বছৰ ২৫,০০০ বৈদ্যুতিক চাক বিতৰণ কৰিছে।

পৰিৱেশৰ ক্ষেত্ৰত মাটিৰ কাপৰ চাহ অৰ্থনৈতিকভাৱে লাভজনক হোৱাৰ লগতে আৰু পৰিৱেশৰ প্ৰতি সুৰক্ষিত। আজিৰ সময়ত, চহৰসমূহত মাটিৰ কাপৰ চাহৰ মূল্য ১৫ৰ পৰা ২০ টকালৈ হয়। যদি ব্যৱসায়টো সঠিকভাৱে চলাই দিয়া হয় আৰু মাটিৰ কাপৰ চাহৰ বিক্ৰী কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হয়, এদিনত প্ৰায় ১,০০০ টকালৈ সঞ্চয় কৰাটো সম্ভৱ।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: March 9, 2021, 5:50 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি