মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Durga Puja 2021: আজি শাৰদীয় দুৰ্গা পূজাৰ মহাষ্টমী ! অষ্টমীৰ মহত্ব কি ? অষ্টমীত দেৱী দুৰ্গাৰ কোনটো ৰূপক কেনেকৈ পূজা কৰা হয় ?

Durga Puja 2021: আজি শাৰদীয় দুৰ্গা পূজাৰ মহাষ্টমী ! অষ্টমীৰ মহত্ব কি ? অষ্টমীত দেৱী দুৰ্গাৰ কোনটো ৰূপক কেনেকৈ পূজা কৰা হয় ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:October 13, 2021, 8:10 AM IST
Durga Puja 2021: আজি শাৰদীয় দুৰ্গা পূজাৰ মহাষ্টমী ! অষ্টমীৰ মহত্ব কি ? অষ্টমীত দেৱী দুৰ্গাৰ কোনটো ৰূপক কেনেকৈ পূজা কৰা হয় ?
Durga Puja 2021: পঞ্জীকাৰ মতে, এইবাৰ অষ্টমী নৱৰাত্ৰি ১৩ অক্টোবৰত আৰু নৱমী নৱৰাত্ৰি ১৪ তাৰিখে আছে। আনহাতে বিজয়া দশমী অৰ্থাৎ দশেৰা (Dussehra 2021) ১৫ অক্টোবৰত উদযাপন কৰা হ'ব। ইয়াত নৱৰাত্ৰি অষ্টমী পূজাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে।

Durga Puja 2021: পঞ্জীকাৰ মতে, এইবাৰ অষ্টমী নৱৰাত্ৰি ১৩ অক্টোবৰত আৰু নৱমী নৱৰাত্ৰি ১৪ তাৰিখে আছে। আনহাতে বিজয়া দশমী অৰ্থাৎ দশেৰা (Dussehra 2021) ১৫ অক্টোবৰত উদযাপন কৰা হ'ব। ইয়াত নৱৰাত্ৰি অষ্টমী পূজাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে।

  • Share this:
Durga Puja 2021: বহুলোকৰ বিভ্ৰান্তি আছে অষ্টমী (Ashtami) ১৩ অক্টোবৰত নে ১৪ তাৰিখে? এই দুয়োটা তাৰিখ বিশেষ কাৰণ কিছুমানে অষ্টমীৰ দিনা কন্যা পূজন কৰি নৱৰাত্ৰি ব্ৰত কৰে আৰু কিছুমান নৱমীৰ দিনা। পঞ্জীকাৰ মতে, এইবাৰ অষ্টমী নৱৰাত্ৰি ১৩ অক্টোবৰত আৰু নৱমী নৱৰাত্ৰি ১৪ তাৰিখে আছে। আনহাতে বিজয়া দশমী অৰ্থাৎ দশেৰা (Dussehra 2021) ১৫ অক্টোবৰত উদযাপন কৰা হ'ব। ইয়াত নৱৰাত্ৰি অষ্টমী পূজাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে।

নৱৰাত্ৰি অষ্টমীৰ গুৰুত্ব: নৱৰাত্ৰি অষ্টমীক মহাষ্টমী বুলিও জনা যায়। আজিৰ দিনটোত মহাগৌৰী ৰূপৰ পূজা কৰা হয়। বহুলোকে আজিৰ দিনটোত উপবাসে থাকে। কোৱা হয় যে মাতৃৰ এই প্ৰকাৰৰ পূজা কৰিলে সকলো দুখ দূৰ হয়। এই দিনটোত, বহু ঠাইত অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰৰ উপাসনাও কৰা হয়। বহুলোকে এই দিনটোত কুমাৰী পূজাও কৰে।

মা মহাগৌৰীৰ নৱৰাত্ৰি আৰাধনাৰ অষ্টম দিন: অষ্টমীত, নিশ্চিতভাৱে মহাগৌৰী দেৱীক নাৰিকল দিয়ক। যদি সম্ভৱ হয়, আজিৰ দিনটোত গুলপীয়া কাপোৰ পিন্ধি দেৱীক উপাসনা কৰক। জ্যোতিষ শাস্ত্ৰ অনুসৰি, মাতৃ মহাগৌৰীয়ে ৰাহু গ্ৰহটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, তেওঁলোকৰ উপাসনাই ৰাহু গ্ৰহৰ অশুভ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰে। কোৱা হয় যে নৱৰাত্ৰিৰ অষ্টম দিনা, যদি বিবাহিত মহিলাসকলে দেৱীক বিশেষ কাপোৰ আগবঢ়ায়, তেওঁলোকৰ স্বামীৰ জীৱন দীঘলীয়া হয়। দেৱী উপাসনাৰ ফলত ৰৈ থকা কামেও গতি লাভ কৰে।

মা মহাগৌৰীৰ মন্ত্ৰসমূহ:
ওম দেৱী মহাগৌৰে, নমঃ।
প্ৰাৰ্থনা মন্ত্ৰ-
শ্বেতা বৃষেসমাৰুধা শ্বেতম্বৰধাৰা শুচী।

মহাগৌৰী শুভন দদানমহাদেৱ প্ৰমোদদা।
স্তুতি-
য়া দেৱী সৰ্বভুতেষু মা মহাগৌৰী ৰূপেণ সংস্থিতা।
নমস্তস্যৈ, নমস্তস্যৈ, নমস্তস্যৈ, নমো নমঃ।
Published by: Kokil Sarma
First published: October 13, 2021, 8:10 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি