உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • পান কৰক মাটিৰ পাত্ৰৰ শীতল পানী! কলহৰ পানীত আছে নিৰোগী হৈ থকাৰ এই ৫টা মন্ত্ৰ...

    পান কৰক মাটিৰ পাত্ৰৰ শীতল পানী! কলহৰ পানীত আছে নিৰোগী হৈ থকাৰ এই ৫টা মন্ত্ৰ...

    Benefits Of Clay Pot Water: প্ৰাচীনকালত মানুহে পানী সংৰক্ষণ কৰিবলৈ মাটিৰ পাত্ৰ (Clay Pot) ব্যৱহাৰ কৰিছিল। ইয়াৰ কাৰণ এইটোও আছিল যে, মাটিৰ পাত্ৰ বা মটকাত পানী প্ৰাকৃতিকভাৱে ঠাণ্ডা হৈ থাকে।

    Benefits Of Clay Pot Water: প্ৰাচীনকালত মানুহে পানী সংৰক্ষণ কৰিবলৈ মাটিৰ পাত্ৰ (Clay Pot) ব্যৱহাৰ কৰিছিল। ইয়াৰ কাৰণ এইটোও আছিল যে, মাটিৰ পাত্ৰ বা মটকাত পানী প্ৰাকৃতিকভাৱে ঠাণ্ডা হৈ থাকে।

    Benefits Of Clay Pot Water: প্ৰাচীনকালত মানুহে পানী সংৰক্ষণ কৰিবলৈ মাটিৰ পাত্ৰ (Clay Pot) ব্যৱহাৰ কৰিছিল। ইয়াৰ কাৰণ এইটোও আছিল যে, মাটিৰ পাত্ৰ বা মটকাত পানী প্ৰাকৃতিকভাৱে ঠাণ্ডা হৈ থাকে।

    • Share this:
    Benefits Of Clay Pot Water: প্ৰাচীনকালত মানুহে পানী সংৰক্ষণ কৰিবলৈ মাটিৰ পাত্ৰ (Clay Pot) ব্যৱহাৰ কৰিছিল। ইয়াৰ কাৰণ এইটোও আছিল যে, মাটিৰ পাত্ৰ বা কলহৰ পানী প্ৰাকৃতিকভাৱে ঠাণ্ডা হৈ থাকে। আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলে জানিছিল যে, ইয়াৰ পানী স্বাস্থ্যৰ পক্ষে অত্যন্ত উপকাৰী।

    গ্ৰীষ্মকালত আপুনি কেইবাবাৰো মাটিৰ পাত্ৰ বা মটকাৰ পানী খাব লাগে। বৰ্তমান সময়ত প্ৰায় প্ৰতিটো পৰিয়ালতেই ৰেফ্ৰিজেৰেটৰ ব্যৱহাৰৰ ফলত মাটিৰ কলহৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস পাইছে। কিন্তু স্বাস্থ্যৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা যদি চোৱা হয় তেন্তে মাটিৰ পাত্ৰত ৰখা পানী পান কৰাটো অত্যন্ত উপযোগী। এই প্ৰতিবেদনৰ জৰিয়তে ইয়াৰ লাভালাভবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক -

    ডিঙি সঠিক কৰি ৰাখেঃ

    হেলথ-চাইটৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মাটিৰ পাত্ৰত ৰখা পানী ডিঙিৰ বাবে ভাল। সেয়েহে চৰ্দি, কাঁহ আৰু হাপানীত ভুগি থকা লোকসকলে ঠাণ্ডা ফ্ৰিজৰ পানীৰ সলনি মটকাৰ পানী খাব লাগে, কিয়নো মটকাৰ পানী ডিঙিৰ বাবে ভাল।

    কোনো ক্ষতিকাৰক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ নাইঃ

    প্লাষ্টিকৰ বটলবোৰ কেৱল কিছুমান ব্যৱহাৰৰ বাবে আৰু ইয়াত BPAৰ দৰে বিষাক্ত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে। এনে পৰিস্থিতিত, মাটিৰ পাত্ৰত পানী ৰখাটো ভাল। কিয়নো ই কেৱল পানীক সমৃদ্ধ কৰাই নহয় ই দূষিতও নহয়।

    শৰীৰৰ বাবে উপকাৰীঃ

    বাচন-বৰ্তন তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহৃত মাটি খনিজ আৰু বিদ্যুতচুম্বকীয় শক্তিৰে সমৃদ্ধ। গতিকে যেতিয়া আপুনি মাটিৰ পাত্ৰৰ পানী খায়, ই আপোনাৰ শৰীৰক লাভান্বিত কৰে।

    হজম শক্তি উন্নত কৰি ৰখাত সহায়কঃ

    যদি আপুনি নিয়মীয়াকৈ মাটিৰ পাত্ৰৰ পানী খায়, ই আপোনাৰ পাচনতন্ত্ৰ উন্নত কৰে। প্লাষ্টিকৰ বটলৰ পানীত প্লাষ্টিকৰ অশুদ্ধিবোৰো দ্ৰৱীভূত হয়। গতিকে প্লাষ্টিকৰ বটলত ৰখা পানী স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল নহয়। মটকাত থকা পানীৰ বহুতো ৰোগৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ ক্ষমতা আছে।

    তাপ প্ৰতিৰোধ কৰেঃ

    প্ৰখৰ গ্ৰীষ্মৰ মাহবোৰত হিট ষ্ট্ৰোক এটা সাধাৰণ সমস্যা। মাটিৰ পাত্ৰৰ পানী খালে ইয়াৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত সহায় কৰে, কিয়নো মাটিৰ পাত্ৰ সমৃদ্ধ খনিজ আৰু পুষ্টি বাহাল ৰাখে আৰু দ্ৰুত ৰিহাইড্ৰেচনত সহায় কৰে।
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: