• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Sleep After Romance: ৰোমাঞ্চৰ পিছত পুৰুষসকলৰ কিয় টোপনি ধৰে? আপোনাৰ সংগীক লৈ আপুনিও বিমোৰত পৰিছে নেকি, জানক ইয়াৰ কাৰণ

Sleep After Romance: ৰোমাঞ্চৰ পিছত পুৰুষসকলৰ কিয় টোপনি ধৰে? আপোনাৰ সংগীক লৈ আপুনিও বিমোৰত পৰিছে নেকি, জানক ইয়াৰ কাৰণ

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

Sleep After Romance: যৌন সম্ভোগৰ পিছত পুৰুষ এজন শুই থকাটোৱে আপোনাৰ প্ৰতি তেওঁৰ আগ্ৰহ নথকাটো নুবুজায়। ইয়াৰ এক বিশেষ কাৰণ আছে, যি বিজ্ঞানৰ পৃথিৱীত লুকাই আছে।

  • Share this:
এগৰাকী মহিলা আৰু পুৰুষৰ বাবে প্ৰেম আৰু ৰোমাঞ্চৰ (Love and Romance) অৰ্থ আৰু ইয়াৰ তৰিকা বেলেগ বেলেগ হয়। পুৰুষে যদি যৌন সম্ভোগ (Sex)ৰ পিছত আৰামদায়ক টোপনিত লালকাল দিব বিচাৰে, মহিলাসকলে যৌন সম্ভোগৰ পিছত অলপ আবদাৰ বিচাৰে। হয়, বেছিভাগ মহিলাই যৌন সম্ভোগৰ পিছত তেওঁলোকৰ সঙ্গীৰ সৈতে সাৱটি থাকিবলৈ (Cuddling) আৰু কথা পাতিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ অনুভূতি শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ ভাল পায়। কিন্তু ইয়াৰ ঠিক বিপৰীতে পুৰুষসকলে ইয়াৰ পিছত শুবলৈ পছন্দ কৰে (Man Prefer Sleep After Sex)। যদি আপোনাৰ সংগী টোপনি যোৱাৰ বাবে আপুনিও হতাশ হৈছে, তেনেহ'লে এই খবৰটো আপোনাৰ বাবে। সংগীৰ টোপনিৰ বাবে কাজিয়া কৰাৰ আগতে ইয়াৰ কাৰণ জানি লওক।

যৌন সম্ভোগৰ পিছত পুৰুষ এজন শুই থকাটোৱে আপোনাৰ প্ৰতি তেওঁৰ আগ্ৰহ নথকাটো নুবুজায়। ইয়াৰ এক বিশেষ কাৰণ আছে, যি বিজ্ঞানৰ পৃথিৱীত লুকাই আছে। মেলিণ্ডা ৱেইনাৰ নামৰ এগৰাকী বিজ্ঞানীয়ে ইয়াৰ কাৰণ শ্বেয়াৰ কৰিছে আৰু মেলিণ্ডাই কৈছে যে যৌন সম্ভোগৰ পিছত পুৰুষ এজন শুই যোৱা কামটোত পুৰুষজনৰ নিজৰ হাতত নাই। তেওঁ এটা বিশেষ কাৰণত টোপনি যায়। বেছিভাগ দম্পতীয়ে ৰাতি বা পুৱাৰাতি সম্পৰ্ক কৰিবলৈ পছন্দ কৰে। চায়েন্স লাইভৰ সৈতে হোৱা বাৰ্তালাপত মেলিণ্ডাই কয় যে পুৰুষৰ টোপনি যোৱাৰ কাৰণ যৌনতাৰ সময়ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নহয়। যদি আপুনি ভাবে যে পুৰুষসকলে নিশা সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ পিছত শুই থাকে, তেন্তে আপুনি ভুল।
এই হৰমন হৈছে কাৰণ
যৌন সম্ভোগৰ সময়ত, মগজুত বহু প্ৰকাৰৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থ নিঃসৰণ হয়। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে ন'ৰেপিনেফ্ৰাইন, চেৰোটনিন, অক্সিটচিন, ভেচোপ্ৰেচিন, নাইট্ৰিক অক্সাইড (এন.ও.) আৰু হৰমন প্ৰলেক্টিন (Norepinephrine, Serotonin, Oxytocin, Vasopressin, Nitric Oxide (NO) আৰু Hormone Prolactin)। প্ৰলেক্টিন হৰমনটোৱে এজন মানুহক সন্তুষ্টিৰ অনুভূতি প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ বাবে, পুৰুষসকলে পুনৰ যৌন সম্ভোগৰ বাবে সাজু হ'বলৈ কিছু সময় লয়। এই হৰমনবোৰ টোপনিৰ সময়ত সৃষ্টি হয়। এইটো যৌন সম্ভোগৰ সময়তো গঠন হয় কিন্তু হস্তমৈথুনৰ সময়ত নহয়। এইকাৰণেই পুৰুষসকলে এজন সঙ্গীৰ সৈতে যৌন সম্ভোগৰ পিছত শুবলৈ আৰম্ভ কৰে কিন্তু তেওঁলোকে হস্তমৈথুনৰ পিছত টোপনি নাহে।


মহিলাৰ টোপনি নাহে?
অক্সিটচিন আৰু ভেচোপ্ৰেচিন যৌন উত্তেজনাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ইয়াৰ বাবেও পুৰুষৰ টোপনি আহে। পোহনীয়া জন্তুৰ স্কেনে এইটোও ধৰা পৰিছিল যে যৌন উত্তেজনাৰ সময়ত শৰীৰ শিথিল হয়। ইয়াৰ ফলত পুৰুষসকলেও যৌন সম্ভোগৰ পিছত টোপনি যায়। একে সময়তে, অধ্যয়নটোৱে প্ৰকাশ কৰিছে যে মহিলাসকলে যৌন সম্ভোগৰ পিছত পুৰুষৰ দৰে টোপনি নাহে। আনকি সিহঁতৰ অৰ্গাজম (Orgasm) হ'লেও। যৌন সম্ভোগৰ পিছতে, মহিলাগৰাকী পুনৰ উত্তেজিত হৈ পৰে আৰু পুৰুষসকলে ইয়াত সময় লয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি