• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • KaliPuja and Diwali: আজি পোহৰৰ উৎসৱ দিপাৱলী ! সন্ধিয়ালৈ ঘৰে-পদূলিয়ে জ্বলি উঠিব মাটিৰ চাকি, এই নিয়ম মানি চলিলে বহু দেৰিলৈ থাকিব বন্তিৰ পোহৰ...

KaliPuja and Diwali: আজি পোহৰৰ উৎসৱ দিপাৱলী ! সন্ধিয়ালৈ ঘৰে-পদূলিয়ে জ্বলি উঠিব মাটিৰ চাকি, এই নিয়ম মানি চলিলে বহু দেৰিলৈ থাকিব বন্তিৰ পোহৰ...

মাটিৰ চাকিৰ (earthen lamp) সৌন্দৰ্য কেতিয়াও ম্লান হৈ নাযায়। কালিপূজা আৰু দেৱালীত (KaliPuja and Diwali) ঘৰৰ প্ৰতিটো কোণ চাকিৰ পোহৰত আলোকিত কৰিব লাগে৷ বহুতো পৰিয়ালত ফুলৰ পাহি আৰু ফাকু ৰঙেৰে কৰা ৰংগোলী(Rangoli) এতিয়া যথেষ্ট ট্ৰেণ্ডিং হৈ আছে৷

মাটিৰ চাকিৰ (earthen lamp) সৌন্দৰ্য কেতিয়াও ম্লান হৈ নাযায়। কালিপূজা আৰু দেৱালীত (KaliPuja and Diwali) ঘৰৰ প্ৰতিটো কোণ চাকিৰ পোহৰত আলোকিত কৰিব লাগে৷ বহুতো পৰিয়ালত ফুলৰ পাহি আৰু ফাকু ৰঙেৰে কৰা ৰংগোলী(Rangoli) এতিয়া যথেষ্ট ট্ৰেণ্ডিং হৈ আছে৷

মাটিৰ চাকিৰ (earthen lamp) সৌন্দৰ্য কেতিয়াও ম্লান হৈ নাযায়। কালিপূজা আৰু দেৱালীত (KaliPuja and Diwali) ঘৰৰ প্ৰতিটো কোণ চাকিৰ পোহৰত আলোকিত কৰিব লাগে৷ বহুতো পৰিয়ালত ফুলৰ পাহি আৰু ফাকু ৰঙেৰে কৰা ৰংগোলী(Rangoli) এতিয়া যথেষ্ট ট্ৰেণ্ডিং হৈ আছে৷

  • Share this:
যিমানেই টুনি লাইট নহওক কিয়, মাটিৰ চাকিৰ (earthen lamp) সৌন্দৰ্য কেতিয়াও ম্লান হৈ নাযায়। কালিপূজা আৰু দেৱালীত (KaliPuja and Diwali) ঘৰৰ প্ৰতিটো কোণ চাকিৰ পোহৰত আলোকিত কৰিব লাগে৷ বহুতো পৰিয়ালত ফুলৰ পাহি আৰু ফাকু ৰঙেৰে কৰা ৰংগোলী(Rangoli) এতিয়া যথেষ্ট ট্ৰেণ্ডিং হৈ আছে৷ কিন্তু যদি চাকিৰ শিখা (Diya) দীৰ্ঘ সময় ধৰি পোহৰ নিদিয়ে, তেন্তে সকলো ব্যৱস্থা মাটি হয়৷ আপুনি কিছু যত্ন ল'লেই চাকিৰ শিখা বহু দেৰিলৈ জ্বলি থাকে৷

দেৱালীৰ সন্ধিয়াটো আলোকিত কৰিবলৈ ৰূপ, পিতল বা মাটিৰ চাকি ব্যৱহাৰ কৰক। যদি আপুনি মাটিৰ চাকি লয়, আগদিনা সেইবোৰ ৰাতি পানীত তিয়াই ৰাখক। পিছদিনা ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে ৰ'দত ভালদৰে শুকুৱাওক। তেতিয়া চাকিটোৱে তেল শোষণ নকৰে।কলগছ, ঘৰৰ দেৱাল বা ওখ ঠাইত চাকি দিব, মাটিত চাকি নিদিব।  অন্যথা, সদায় চাকিটো ওখ বস্তুৰ ওপৰত ৰাখক। আবিৰ বা শুকান ৰং আৰু চাউলৰে 'অষ্টদাল' বনাওক, আঠটা পাহিৰে পদুম ফুলৰ ডিজাইনো দিব পাৰে।

চাকি কিমান সময় জ্বলিব এয়া গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপুনি ঘৰত চাকি তৈয়াৰ কৰি লয় তেন্তে ই অতি ভাল। অন্যথা আপুনি দোকানতো কিনিব পাৰে। চাকিত কপাহ ব্যৱহাৰ কৰাই ভাল। চাকিৰ আকাৰ অনুযায়ী দীঘল বা ঘূৰণীয়া শলিতা ব্যৱহাৰ কৰক।

চাকিৰ বাবে আপুনি ঘিউ, সৰিয়হ তেল, তিল তেল আদি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে যাক আমি কেষ্টৰ তেল বুলি জানো। চাকিলৈ তেল যোগান মাজে মাজে দিব লাগে। কিন্তু তাৰ সলনি, এইটো নিশ্চিত কৰিব লাগে যে শলিতা ডুব নাযায়। বহুতো ঘৰত, যিকোনো দ্ৰুত প্ৰতিজ্ঞাৰ সময়ত 'অখণ্ডজ্যোতি' পালন কৰা হয়। তেতিয়ালৈ চাকি জ্বলি থাকিব লাগে। তেনে ক্ষেত্ৰত, পুৰণি ব্যৱহৃত শলিতা আঁতৰাই নতুন শলিতা দিব লাগে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি