• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • লকডাউন, কোৰোণাইও ভাঙিব পৰা নাই যিসকলৰ মনোবল! ধেমাজিত লেয়াৰ ফাৰ্মেৰে উপাৰ্জনৰ পথ দেখুৱাইছে কেইজনমান যুৱকে।

লকডাউন, কোৰোণাইও ভাঙিব পৰা নাই যিসকলৰ মনোবল! ধেমাজিত লেয়াৰ ফাৰ্মেৰে উপাৰ্জনৰ পথ দেখুৱাইছে কেইজনমান যুৱকে।

ড’কচেফ লেয়াৰ ফাৰ্মত দৈনিক এতিয়া উৎপাদন হৈছে ১৭০০ৰ পৰা ১৮০০লৈ কণী ৷ 

ড’কচেফ লেয়াৰ ফাৰ্মত দৈনিক এতিয়া উৎপাদন হৈছে ১৭০০ৰ পৰা ১৮০০লৈ কণী ৷ 

ড’কচেফ লেয়াৰ ফাৰ্মত দৈনিক এতিয়া উৎপাদন হৈছে ১৭০০ৰ পৰা ১৮০০লৈ কণী ৷ 

  • Share this:
এজনে নোৱাৰা কাম লগেভাগে কৰিলে গধুৰ বোজাও বলে পাৰি ৷ কেইজনমান বন্ধুৰ প্ৰচেষ্টাত গঢ় লৈ উঠা এখন লেয়াৰ ফাৰ্মে হাহি বিৰিঙাইছে ধেমাজিৰ কেইজনমান উদ্যমী যুৱকৰ মুখত।  মৃদুপৱন, মনোজ, সুৰজিত, নয়নজিতকে ধৰি আন তিনি বন্ধুৰ মুখত ৷ মিনি লকডাউনে প্ৰভাৱিত কৰিব পৰা নাই যুৱক কেইজনৰ প্ৰচেষ্টাত ৷

বিগত বৰ্ষৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত ধেমাজি সদৰৰ সমীপৰ গোহাঁই গাঁৱ পঞ্চায়তৰ গোসাঁইবাৰী গাঁৱত ড’কচেফ নামেৰে ধেমাজি জৈৱিক কৃষি আৰু আৰ্থ-সামাজিক বিকাশ মঞ্চৰ জৰিয়তে লেয়াৰ ফাৰ্মৰ আৰম্ভণি কৰিছিল ৷ চলিত বৰ্ষৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহৰ মাজভাগৰ পৰা দুই হাজাৰ লেয়াৰ থকা ফাৰ্মখনত দৈনিক এতিয়া উৎপাদন হৈছে ১৭০০ৰ পৰা ১৮০০লৈ কণী ৷

ড’কচেফত উৎপাদিত কণীয়ে ধেমাজিৰ বজাৰত গ্ৰাহকৰ মাজত কম দিনৰ ভিতৰতে সমাদৃত হৈ পৰিছে ৷ উল্লেখ্য যে প্ৰতি সপ্তাহত তিনি লাখ কণী তথা একমাহত বাৰ লক্ষাধিক কণীৰ চাহিদা থকা জিলাখনত  ঘৰুৱাভাৱে উৎপাদন কৰি ধেমাজি ৰাইজক কণী যোগান ধৰিবলৈ সক্ষম হৈছে ড’কচেফে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: