• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • আজি ধনতেৰাছ; পূজাৰ উপযুক্ত সময়, বিধি আদি সম্পৰ্কে জানো আহক

আজি ধনতেৰাছ; পূজাৰ উপযুক্ত সময়, বিধি আদি সম্পৰ্কে জানো আহক

ধনতেৰাছত বজাৰ ক্ৰয়োদশী তিথিত আটাইতকৈ উপযুক্ত আৰু শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

ধনতেৰাছত বজাৰ ক্ৰয়োদশী তিথিত আটাইতকৈ উপযুক্ত আৰু শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

ধনতেৰাছত বজাৰ ক্ৰয়োদশী তিথিত আটাইতকৈ উপযুক্ত আৰু শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

  • Share this:
ধনতেৰাছৰ পূজাৰ উপযুক্ত সময় প্ৰদোষ কাল হয়। এই দিনটোত স্থিৰ লগনত পূজা কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে, ধনতেৰাছৰ পূজা কৰিলে ঘৰত দেৱী লক্ষ্মীৰ বাস হয়। জ্যোতিষ শাস্ত্ৰৰ জ্ঞান থকা লোকসকলৰ মতে এই দিনটোত স্থিৰ লগনত আৰোহণ হৈছে বৃষ। এনে পৰিস্থিতিত, ত্ৰয়োদশী তিথি, প্ৰদোষ কাল আৰু স্থিৰ লগনত ধনতেৰাছ উৎসৱ উদযাপন কৰা উত্তম। ধনতেৰাছৰ বাবে সঠিক তাৰিখ আৰু শুভ সময়ৰ বিষয়ে অধিক জানো আহক।

ধনতেৰাছ শুভ মুহূৰ্ত আৰু তাৰিখ–

ক্ৰয়োদশী তিথি আৰম্ভ - ২২ অক্টোবৰ ২০২২ তাৰিখে সন্ধিয়া ৬ বাজি ৩ মিনিটত

ক্ৰয়োদশী তিথি সমাপ্ত - ২৩ অক্টোবৰ ২০২২ তাৰিখে সন্ধিয়া ৬ বাজি ৩ মিনিটত

প্ৰদোষ কাল - সন্ধিয়া ৫ বাজি ৪৫ মিনিটৰ পৰা ৮ বাজি ১৭ মিনিটলৈ

বৃষ ৰাশিৰ ম্যাদ - সন্ধিয়া ৭ বাজি ১ মিনিটৰ পৰা ৮ বাজি ৫৬ মিনিটলৈ

ধনতেৰাছ পূজা মুহূৰ্ত - সন্ধিয়া ৭ বাজি ১ মিনিটৰ পৰা ৮ বাজি ১৭ মিনিটলৈ

ধনতেৰাছ ২০২২ বস্তু কিনাৰ মুহূৰ্ত-

ধনতেৰাছৰ বাবে বজাৰ ২২ আৰু ২৩ অক্টোবৰ দুয়োটাতে কৰিব পাৰি। ধনতেৰাছত বজাৰ ক্ৰয়োদশী তিথিত আটাইতকৈ উপযুক্ত আৰু শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত, ক্ৰয়োদশী তিথিৰ কথা মনত ৰাখি, ২২ অক্টোবৰৰ আবেলি ৪ বাজি ১৩ মিনিটৰ পিছত আৰু ২৩ অক্টোবৰৰ আবেলি ৪ বাজি ৪৫ মিনিটৰ আগতে বজাৰ কৰাটো শুভ হ’ব। ধনতেৰাছৰ বজাৰৰ বাবে শনিবাৰে লোৰ সামগ্ৰী ক্ৰয় নকৰিব, কিয়নো শনিবাৰে লো ক্ৰয় কৰা নহয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

ধনতেৰাছ ২০২২ লক্ষ্মী-কুবেৰ পূজা বিধি–

আজি ধনতেৰাছত, পৱিত্ৰ সময়ত উপাসনা সামগ্ৰীৰ ব্যৱস্থা কৰিব। তাৰ পিছত, চকীখন উপাসনাস্থলীত ৰাখক। তাৰ ওপৰত কাপোৰ এখন ৰাখক আৰু মাতা লক্ষ্মী, গণেশ আৰু কুবেৰৰ মূৰ্তি বা ছবি স্থাপন কৰক। প্ৰথমে, অক্ষত, সেন্দুৰ, ফুল, দুৰ্ভা, পাণ আদি আগবঢ়াই গণেশৰ পূজা কৰক।

ইয়াৰ পিছত, সেন্দুৰ, অক্ষত, পদুম ফুল, কমলগাট্টা, ফল, ধূপ, চাকি, গোন্ধ, মিঠাই আদি আগবঢ়াই দেৱী লক্ষ্মীৰ পূজা কৰক। ইয়াৰ পিছত, কুবেৰক উপাসনা কৰক। উপাসনাৰ সময়ত, তেওঁলোকৰ মন্ত্ৰ জপ কৰক। তাৰ পিছত কলম, একাউণ্ট কিপাৰ আদিৰ উপাসনা কৰক।

তাৰ পিছত আপুনি গণেশ চলিচা, লক্ষ্মী চালিচা আৰু কুবেৰ চালিচা আবৃত্তি কৰা উচিত। তাৰ পিছত শেষত, গণেশ, মাতা লক্ষ্মী আৰু কুবেৰৰ আৰতি প্ৰদৰ্শন কৰক। তাৰ পিছত, আপোনাৰ সম্পদ, সম্পত্তি, চাকৰি, ব্যৱসায় আদিৰ প্ৰগতিৰ বাবে সকলোকে প্ৰাৰ্থনা কৰক। স্বাস্থ্য ভাল হ'ব। পৰিয়ালটো আগবাঢ়ি যাওঁক।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি