• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Lunar Eclipse 2022: ১৫ দিনৰ বিৰতিত দ্বিতীয়টো গ্ৰহণ, জানক বছৰৰ শেষৰটো চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ প্ৰভাৱ

Lunar Eclipse 2022: ১৫ দিনৰ বিৰতিত দ্বিতীয়টো গ্ৰহণ, জানক বছৰৰ শেষৰটো চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ প্ৰভাৱ

৮ নৱেম্বৰত হ'ব লগা চন্দ্ৰগ্ৰহণ ভাৰতৰ বেছিভাগ ঠাইতে অদৃশ্য হ'ব।

৮ নৱেম্বৰত হ'ব লগা চন্দ্ৰগ্ৰহণ ভাৰতৰ বেছিভাগ ঠাইতে অদৃশ্য হ'ব।

২০২২ চনৰ ১৫ মে’ত বছৰৰ প্ৰথমটো চন্দ্ৰগ্ৰহণ সংঘটিত হৈছিল। দ্বিতীয় আৰু শেষ চন্দ্ৰগ্ৰহণ সংঘটিত হ'ব ২০২২ চনৰ ৮ নৱেম্বৰত।

  • Share this:
সূৰ্যগ্ৰহণ আৰু চন্দ্ৰগ্ৰহণ এক জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ ঘটনা, কিন্তু ধৰ্মীয় আৰু জ্যোতিষৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা এই ঘটনাক অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। এইবাৰ এনে এক কাকতলীয়া ঘটনা ঘটিল যে ১৫ দিনৰ ব্যৱধানত দুটাকৈ গ্ৰহণ সংঘটিত হৈছে। ২৫ অক্টোবৰ অৰ্থাৎ দীপাৱলীৰ দিনটোত সূৰ্যগ্ৰহণ হৈছিল। এতিয়া ২০২২ চনৰ ৮ নৱেম্বৰ অৰ্থাৎ দেৱ দীপাৱলীৰ দিনটোত চন্দ্ৰগ্ৰহণ হ'ব। বছৰৰ শেষৰ চন্দ্ৰগ্ৰহণ ভাৰতৰ বেছিভাগ ঠাইতে অদৃশ্য হ'ব। ভূপালৰ জ্যোতিষী তথা পণ্ডিত হিতেন্দ্ৰ কুমাৰ শৰ্মাই এই চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰিছে।

চন্দ্ৰগ্ৰহণ কিয় হয়?
জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানৰ মতে পূৰ্ণিমাৰ ৰাতি সূৰ্য্য, চন্দ্ৰ আৰু পৃথিৱী একেডাল ৰেখাত থাকিলে চন্দ্ৰগ্ৰহণ সংঘটিত হয়। এই সময়ত পৃথিৱী কেন্দ্ৰত থাকে, যাৰ বাবে ই চন্দ্ৰক আবৰি ৰাখে। ২০২২ চনৰ ১৫ মে’ত বছৰৰ প্ৰথমটো চন্দ্ৰগ্ৰহণ সংঘটিত হৈছিল। দ্বিতীয় আৰু শেষ চন্দ্ৰগ্ৰহণ সংঘটিত হ'ব ২০২২ চনৰ ৮ নৱেম্বৰত।

চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ প্ৰভাৱ কেতিয়া পৰিব?
অহা ৮ নৱেম্বৰত চন্দ্ৰগ্ৰহণত কাৰ্যকৰী নহ’ব সুতক সময়। এই গ্ৰহণ সন্ধিয়া প্ৰায় ৫:৩২ বজাৰ পৰা সন্ধিয়া ৬:১৮ বজালৈ হ'ব। ৮ নৱেম্বৰত হোৱা চন্দ্ৰগ্ৰহণ ভাৰতৰ বেছিভাগ ঠাইতে অদৃশ্য হ'ব। যিবোৰ ঠাইত চন্দ্ৰগ্ৰহণ দৃশ্যমান হ’ব সেই ঠাইসমূহ হ’ল- পাটনা, ৰাঁচী, কলকাতা, শিলিগুৰি, গুৱাহাটী ইত্যাদি। ইয়াৰ বাহিৰেও যদি আমি পৃথিৱীৰ কথা কওঁ তেন্তে বেইজিং, ছিডনী, কাঠমাণ্ডু, টকিঅ’, জাকাৰ্টা, মেলবৰ্ণ, ৱাশ্বিংটন ডি চি, ছান ফ্ৰান্সিস্কো, মেক্সিকো চহৰ, চিকাগো আদিত চন্দ্ৰগ্ৰহণ দৃশ্যমান হ'ব।

চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ প্ৰভাৱ কিয় পৰিব?
জ্যোতিষৰ মতে চন্দ্ৰগ্ৰহণে সকলো ৰাশিৰ লোকৰ মানসিক অৱস্থা আৰু জীৱনত শুভ আৰু অশুভ দুয়োটা প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ সময়ত সমগ্ৰ দেশৰ লগতে বিশ্বতো ইয়াৰ প্ৰভাৱ দেখা যায়। সূৰ্যগ্ৰহণৰ বাবে বতৰ প্ৰভাৱিত হয়। মানুহ মানসিক চাপত থাকিব পাৰে। অনিৰ্ণায়ক স্থিতিৰ সৃষ্টি হয়। কোনো মানসিক সমস্যা থাকিব পাৰে। চন্দ্ৰগ্ৰহণৰ অশুভ প্ৰভাৱৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ হ’লে চন্দ্ৰগ্ৰহণ শেষ হোৱাৰ পিছত স্নান কৰা উচিত।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি