உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Online Payment: ১ অক্টোবৰৰ পৰা ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ Paymentৰ পদ্ধতি সলনি হ'ব ! SMS অবিহনে ধন কৰ্তন কৰা নহ'ব, RBIএ এইসমূহ নিয়ম পৰিৱৰ্তন কৰিছে...

    Online Payment: ১ অক্টোবৰৰ পৰা ডেবিট আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ Paymentৰ পদ্ধতি সলনি হ'ব ! SMS অবিহনে ধন কৰ্তন কৰা নহ'ব, RBIএ এইসমূহ নিয়ম পৰিৱৰ্তন কৰিছে...

    Auto Debit Payment Systemত অহা মাহৰ পৰা অৰ্থাৎ ১ অক্টোবৰৰ পৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব। এই নিয়মৰ অধীনত, বেঙ্ক আৰু ডিজিটেল পেমেণ্ট প্লেটফৰ্ম (Digital Payment Platforms) যেনে পেটিএম-ফোন পে (Bank, paytm, phone pay) কিস্তি বা বিলৰ ধন (EMI Installment) কৰ্তন কৰাৰ আগতে প্ৰতিবাৰেই অনুমতি প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।

    Auto Debit Payment Systemত অহা মাহৰ পৰা অৰ্থাৎ ১ অক্টোবৰৰ পৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব। এই নিয়মৰ অধীনত, বেঙ্ক আৰু ডিজিটেল পেমেণ্ট প্লেটফৰ্ম (Digital Payment Platforms) যেনে পেটিএম-ফোন পে (Bank, paytm, phone pay) কিস্তি বা বিলৰ ধন (EMI Installment) কৰ্তন কৰাৰ আগতে প্ৰতিবাৰেই অনুমতি প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।

    Auto Debit Payment Systemত অহা মাহৰ পৰা অৰ্থাৎ ১ অক্টোবৰৰ পৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব। এই নিয়মৰ অধীনত, বেঙ্ক আৰু ডিজিটেল পেমেণ্ট প্লেটফৰ্ম (Digital Payment Platforms) যেনে পেটিএম-ফোন পে (Bank, paytm, phone pay) কিস্তি বা বিলৰ ধন (EMI Installment) কৰ্তন কৰাৰ আগতে প্ৰতিবাৰেই অনুমতি প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব।

    • Share this:
    Auto Debit Payment Systemত অহা মাহৰ পৰা অৰ্থাৎ ১ অক্টোবৰৰ পৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন হ'ব। নতুন অটো ডেবিট পৰিশোধ প্ৰণালীটো অক্টোবৰৰ পৰা আৰম্ভ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। এই নিয়মৰ অধীনত, বেঙ্ক আৰু ডিজিটেল পেমেণ্ট প্লেটফৰ্ম (Digital Payment Platforms) যেনে পেটিএম-ফোন পে (Bank, paytm, phone pay) কিস্তি বা বিলৰ ধন (EMI Installment) কৰ্তন কৰাৰ আগতে প্ৰতিবাৰেই অনুমতি প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ প্ৰণালীত পৰিৱৰ্তন কৰিব লাগিব যাতে এবাৰ অনুমতি পোৱাৰ পিছত প্ৰতিবাৰেই স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ধন কৰ্তন কৰা নহয়।

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে আগতে কৈছিল যে ডেবিট কাৰ্ড, ক্ৰেডিট কাৰ্ড, ইউনিফাইড পেমেণ্ট ইণ্টাৰফেচ (UPI) বা অন্যান্য প্ৰিপেইড পেমেণ্ট ইনষ্ট্ৰুমেণ্ট (PPI) ব্যৱহাৰ কৰি লেনদেনবোৰ পুনৰ নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ বাবে অতিৰিক্ত কাৰক প্ৰমাণীকৰণৰ (AFA) প্ৰয়োজন হ'ব।

    অটো ডেবিট প্ৰণালী কি হয়?
    অটো ডেবিটৰ অৰ্থ হৈছে যে যদি আপুনি মোবাইল এপ বা ইণ্টাৰনেট বেঙ্কিঙত বিদ্যুৎ, গেছ, এলআইচি বা আন যিকোনো ব্যয় অটো ডেবিট মোডত ৰাখিছে, এক নিৰ্দিষ্ট তাৰিখত একাউণ্টৰ পৰা স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ধন কৰ্তন কৰা হ'ব।  যদি অটো ডেবিট নিয়ম কাৰ্যকৰী হয়, আপোনাৰ বিল পৰিশোধ পদ্ধতি প্ৰভাৱিত হ'ব। এই সুবিধাটো প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, আপুনি আপোনাৰ সক্ৰিয় ম'বাইল নম্বৰ বেঙ্কলৈ আপডেট কৰিব লাগিব। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে এছএমএছৰ জৰিয়তে আপোনাৰ ম'বাইল নম্বৰলৈ অটো ডেবিট অধিসূচনা প্ৰেৰণ কৰা হ'ব।

    প্ৰথমে প্ৰেৰণ কৰিব লগা বাৰ্তা
    নতুন নিয়মবোৰ কাৰ্যকৰী হোৱাৰ পিছত বেঙ্কবোৰে পৰিশোধৰ দেয় তাৰিখৰ ৫ দিন আগতে গ্ৰাহকৰ মোবাইললৈ জাননী প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। পৰিশোধ কৰাৰ ২৪ ঘণ্টা আগতে ৰিমাইণ্ডাৰ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। ৰিমাইণ্ডাৰত পৰিশোধৰ তাৰিখ আৰু পৰিশোধৰ পৰিমাণ আদিৰ বিষয়ে তথ্য থাকিব। ইয়াত অপ্ট আউট বা আংশিক পৰিশোধৰ বিকল্পও থাকিব। নিয়মটো ৩০ ছেপ্টেম্বৰ আৰু ১ অক্টোবৰৰ পিছত কাৰ্যকৰী হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, ৫ হাজাৰতকৈ অধিক পৰিশোধৰ ক্ষেত্ৰত অ'টিপি প্ৰণালী বাধ্যতামূলক কৰা হৈছে।

    ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে বেঙ্কিং প্ৰৱঞ্চনা প্ৰতিৰোধ কৰা
    বেংকিং জালিয়াতি আৰু গ্ৰাহকৰ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি আৰবিআইয়ে নিৰ্দেশনা জাৰী কৰিছিল। বৰ্তমানৰ ব্যৱস্থা অনুসৰি, গ্ৰাহকৰ পৰা অনুমতি বিচৰাৰ পিছত গ্ৰাহকক জনোৱা অবিহনে ডিজিটেল পেমেণ্ট প্লেটফৰ্ম বা বেঙ্কে প্ৰতি মাহে গ্ৰাহকৰ একাউণ্টৰ পৰা কৰ্তন কৰে। ইয়াৰ ফলত প্ৰৱঞ্চনাৰ সম্ভাৱনা হয়। এই পৰিৱৰ্তনটো কেৱল এই সমস্যাটো দূৰ কৰিবলৈ কৰা হৈছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: