প্ৰতিদিনে ৫০ টকাকৈ জমা কৰি সাঁচিব পাৰে ৫০ লাখ টকাৰ পুঁজি, পঢ়ক এই আঁচনিৰ বিষয়ে

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 3, 2021, 7:46 PM IST
প্ৰতিদিনে ৫০ টকাকৈ জমা কৰি সাঁচিব পাৰে ৫০ লাখ টকাৰ পুঁজি, পঢ়ক এই আঁচনিৰ বিষয়ে
মিউচুৱেল ফাণ্ড (Mutual Fund) ইয়াৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট বিকল্প। ইয়াত আপুনি কম বিনিয়োগ কৰি লাভ লাভ কৰিব পাৰে। কেনেকৈ কৰিব জানো আহক।

মিউচুৱেল ফাণ্ড (Mutual Fund) ইয়াৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট বিকল্প। ইয়াত আপুনি কম বিনিয়োগ কৰি লাভ লাভ কৰিব পাৰে। কেনেকৈ কৰিব জানো আহক।

  • Share this:
আজিৰ সময়ত সকলোৱে ভৱিষ্যতৰ বাবে ধন জমা কৰে যাতে কোনো অৰ্থনৈতিক সমস্যা নহয়। যদি আপুনি সঞ্চয় কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে (Investment Planning), আপুনি কম বিনিয়োগ কৰিও এক বৃহৎ পৰিমাণ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, আপুনি সঠিক স্থানত সঠিক বিনিয়োগৰ পৰিকল্পনা কৰা উচিত। যদি আপুনি সঠিকভাৱে বিনিয়োগ কৰে, আপুনি প্ৰতিদিনে ৫০-৫০ টকাকৈ কেইবছৰমানৰ ভিতৰত ৫০ লাখ টকাৰ পুঁজি গঠন কৰিব পাৰে। মিউচুৱেল ফাণ্ড (Mutual Fund) ইয়াৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট বিকল্প। ইয়াত আপুনি কম বিনিয়োগ কৰি লাভ লাভ কৰিব পাৰে। কেনেকৈ কৰিব জানো আহক।

বিশেষজ্ঞসকলে কি কয় জানক?

বিষয়টো সন্দৰ্ভত বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে আপুনি য'ত ভাল লাভ পায় তাত বিনিয়োগ কৰা উচিত। মিউচুৱেল ফাণ্ড ইয়াৰ বাবে সঠিক। যদি আপুনি এফডি (FD) বা ডাকঘৰ আঁচনি (Post Office Savings scheme)ত বিনিয়োগ কৰে, আপুনি ৭-৮ শতাংশতকৈ অধিক ৰিটাৰ্ণ নাপাব, কিন্তু আপুনি মিউচুৱেল ফাণ্ডত বাৰ্ষিক ১২-১৫ শতাংশ ৰিটাৰ্ণ সহজে পাব পাৰে। গতিকে এইটো সেই বিকল্প যিয়ে আপোনাক এটা বৃহৎ পুঁজি সৃষ্টি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

SIPৰ জৰিয়তে বিনিয়োগ কৰক

আপুনি ৫০ লাখ টকাৰ পুঁজি গঠন কৰিবলৈ SIPৰ জৰিয়তে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। SIP অৰ্থাৎ প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ প্লান। য'ত আপুনি প্ৰতি মাহে অলপ টকা বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। ফ্ৰেংকলিন টেম্পলটন অৱ ইণ্ডিয়া ৱেবছাইটত এটা কেলকুলেটৰ আছে। ইয়াৰ মতে, যদি কোনোবাই মিউচুৱেল ফাণ্ড আঁচনিত প্ৰতি মাহে মাত্ৰ ১০০০ টকা বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে ২০ বছৰৰ পিছত তেওঁৰ ২০ লাখ টকাৰ পুঁজি থাকিব। ইয়াৰ আনুমানিক ১২ শতাংশ ৰিটাৰ্ণ আছে বুলি অনুমান কৰা হৈছে। যদি কোনোবাই প্ৰতি মাহে ৫০০ টকা বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে ২০ বছৰত তেওঁৰ প্ৰায় ৫ লাখ টকাৰ পুঁজি থাকিব। যদি আপুনি ৩০ বছৰৰ বাবে প্ৰতি মাহে ৫০০-৬০০ টকা জমা কৰে, তেন্তে ১৭.৫ লাখ টকাৰ অধিক পুঁজি গঠন কৰা হ'ব। দৰাচলতে, আপুনি যিমানে দীঘলীয়া বিনিয়োগ কৰিব, আপুনি কম্পাউণ্ডিঙৰ দ্বাৰা সিমানে দীঘলীয়াকৈ লাভান্বিত হ'ব।

৫০ লাখ কেনেদৰে পাব জানি লওক

যদি আপুনি ৫০ লাখ টকাৰ পুঁজি গঠন কৰিব বিচাৰে, প্ৰতি মাহে মাত্ৰ ১৫০০ টকাৰ বিনিয়োগ যথেষ্ট হ'ব। প্ৰতি মাহে ১৫০০ টকা বিনিয়োগ অৰ্থাৎ প্ৰতিদিনে ৫০ টকা। কেলকুলেটৰৰ মতে, যদি আপুনি আনুমানিক ১২ শতাংশ ৰিটাৰ্ণ অনুসৰি প্ৰতি মাহে ১৫০০-১৫০০ টকাকৈ জমা কৰি থাকে, আপোনাৰ ৩০ বছৰৰ পিছত প্ৰায় ৫৩ লাখ টকাৰ পুঁজি থাকিব।

এই বস্তুবোৰ মনত ৰাখিব

বিনিয়োগ পৰামৰ্শদাতাসকলে কয় যে যদি আপুনি বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিছে তেন্তে আপুনি সময়ৰ বাবে অপেক্ষা নকৰিব। আপোনাৰ ধন ৰাহি হোৱা সময়ৰ পৰাই বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰক। কিন্তু এটা কথা মনত ৰাখিব লাগিব অনুশাসন মতে বিনিয়োগ কৰিব। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি সময়মতে বিনিয়োগ কৰি থাকিব লাগিব বা ইয়াক বৃদ্ধি কৰি থাকিব লাগিব।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: May 3, 2021, 7:46 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি