• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা কিমান বাঢ়িব পাৰে, কেতিয়া আৰু কিমান বৃদ্ধি হ'ব পাৰে DA ?

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা কিমান বাঢ়িব পাৰে, কেতিয়া আৰু কিমান বৃদ্ধি হ'ব পাৰে DA ?

প্ৰতীকী ফটো

প্ৰতীকী ফটো

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে DAৰ ওপৰত কেন্দ্ৰৰ সিদ্ধান্তৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে। ডি.এ. বছৰত দুবাৰ সংশোধন কৰা হয়, জানুৱাৰীত প্ৰথমবাৰৰ বাবে আৰু জুলাইত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে।

  • Share this:
চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে DAৰ ওপৰত কেন্দ্ৰৰ সিদ্ধান্তৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে। ডি.এ. বছৰত দুবাৰ সংশোধন কৰা হয়, জানুৱাৰীত প্ৰথমবাৰৰ বাবে আৰু জুলাইত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে। সিদ্ধান্তটো জুলাইৰ শেষৰ ফালে আহিব লাগিছিল, যিটো এতিয়ালৈকে ঘোষণা কৰা হোৱা নাই। অৱশ্যে, সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে মুদ্ৰাস্ফীতিৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰিবলৈ, এইবাৰ DA ৪ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

দেশত জাৰী কৰা উপভোক্তা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বোজা হ্ৰাস কৰিবলৈ কৰ্মচাৰীসকলক DA প্ৰদান কৰা হয়। এই বছৰ, মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰ প্ৰায় ৭ শতাংশ হৈ আছে, সেয়েহে চৰকাৰেও একে অনুপাতত DAৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰস্তুতি চলাইআছে। শেহতীয়াকৈ, মধ্য প্ৰদেশ চৰকাৰে ইয়াৰ ৭.৫ লাখ কৰ্মচাৰীৰ বাবে DA ৩ শতাংশবৃদ্ধি কৰি ৩৪ শতাংশ কৰিছে। নতুন ডিএ আগষ্টৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব আৰু কৰ্মচাৰীসকলে ছেপ্টেম্বৰৰ দৰমহাৰ পোৱা আৰম্ভ কৰিব। এমপি চৰকাৰে কেন্দ্ৰৰ পূৰ্বৰ ডিএ বৃদ্ধিৰ ভিত্তিত এই সিদ্ধান্ত লৈছে।

ডিএ ৪ শতাংশ বৃদ্ধি কৰিব পাৰি
চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলক ডি.এ. প্ৰদান কৰা হয়, আনহাতে পেঞ্চনাৰসকলৰ বাবে ডি.আৰ. প্ৰদান কৰা হয়। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যদি ডি.এ. চাৰি শতাংশ পইণ্টৰ ওপৰত বৃদ্ধি কৰা হয়, ই ৩৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হ'ব। জানুৱাৰীত, সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডিএ আগৰ ৩১ শতাংশৰ পৰা ৩৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি