• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • 7th pay commission: কৰ্মচাৰীসকলে হোলীত উপহাৰ পাব পাৰে, চৰকাৰৰ পৰিকল্পনা কি জানক ...

7th pay commission: কৰ্মচাৰীসকলে হোলীত উপহাৰ পাব পাৰে, চৰকাৰৰ পৰিকল্পনা কি জানক ...

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী (Central Government Employees) আৰু পেঞ্চনাৰসকলক (Pensioners) হোলী উপহাৰ দিব পাৰে। ১৬ মাৰ্চত কেবিনেট বৈঠকত Dearness Allowance – DA সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী (Central Government Employees) আৰু পেঞ্চনাৰসকলক (Pensioners) হোলী উপহাৰ দিব পাৰে। ১৬ মাৰ্চত কেবিনেট বৈঠকত Dearness Allowance – DA সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী (Central Government Employees) আৰু পেঞ্চনাৰসকলক (Pensioners) হোলী উপহাৰ দিব পাৰে। ১৬ মাৰ্চত কেবিনেট বৈঠকত Dearness Allowance – DA সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰী (Central Government Employees) আৰু পেঞ্চনাৰসকলক (Pensioners) হোলী উপহাৰ দিব পাৰে। ১৬ মাৰ্চত কেবিনেট বৈঠকত Dearness Allowance – DA সন্দৰ্ভত সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। বৈঠকত Dearness Allowance ৩১ শতাংশৰ পৰা ৩৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হ'ব।

নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তই ৫০ লাখতকৈও অধিক চৰকাৰী কৰ্মচাৰী আৰু ৬৫ লাখতকৈও অধিক পেঞ্চনাৰক লাভান্বিত কৰিব। চৰকাৰে সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি মৌলিক দৰমহাৰ ওপৰত ডিএ গণনা কৰে। ১০ মাৰ্চত পাঁচখন ৰাজ্যৰ নিৰ্বাচনৰ ফলাফল ওলাই যোৱাৰ পিছত আচৰণ বিধিও উঠাই লোৱা হ'ব। ইয়াৰ পিছত, চৰকাৰে ডি.এ.-ৰ ওপৰত সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে।

DA এতিয়া ৩১ শতাংশ হাৰত উপলব্ধ
বৰ্তমান, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে ৩১ শতাংশ ডিএ লাভ কৰে। ৩ শতাংশ বৃদ্ধিয়ে চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা সৰ্বাধিক ২০,০০০ টকা আৰু নিম্নতম ৬,৪৮০ টকা বৃদ্ধি কৰিব। এআইচিপিআই (All India Consumer Price Index for Industrial Workers)ৰ তথ্য অনুসৰি, ডিএ ডিচেম্বৰ ২০২১-ৰ ভিতৰত ৩৪.০৪% ত উপনীত হৈছে। যদি কৰ্মচাৰী এজনৰ মূল দৰমহা মাহে ১৮ হাজাৰ টকা হয়, তেন্তে নতুন ডিএ (৩৪%) প্ৰতি মাহে ৬,১২০ টকা পাব। এই মুহূৰ্তত, ডি.এ.- ৩১% হ'লে ৫,৫৮০ টকা লাভ কৰিছে।

ডিএ কেতিয়া আৰম্ভ হৈছিল?
কৰ্মচাৰীসকলৰ জীৱন ধাৰণৰ মানদণ্ড উন্নত কৰাৰ বাবে Dearness Allowance প্ৰদান কৰা হয়। প্ৰতি বছৰে জানুৱাৰী আৰু জুলাইত ডিএ পৰিৱৰ্তন কৰা হয়। ১৯৭২ চনত ভাৰতৰ মুম্বাইত প্ৰথম মহাৰ্ঘভাতা প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল। ইয়াৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সকলো চৰকাৰী কৰ্মচাৰীক Dearness Allowance প্ৰদান কৰা আৰম্ভ কৰে। যোৱা বছৰ জুলাই আৰু অক্টোবৰত, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীৰ ডি.এ. দুবাৰ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। ২০২১ চনৰ জুলাই মাহত চৰকাৰে DR ১৭ শতাংশৰ পৰা ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: