உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Cricket: শচীন ৰমেশ তেণ্ডুলকাৰে ১২ বছৰে যুদ্ধ কৰিছিল টোপনিৰ সৈতে ! খেলৰ আগদিনা ৰাতি মাষ্টাৰ ব্লাষ্টাৰৰ কি অৱস্থা হৈছিল ?

    Cricket: শচীন ৰমেশ তেণ্ডুলকাৰে ১২ বছৰে যুদ্ধ কৰিছিল টোপনিৰ সৈতে ! খেলৰ আগদিনা ৰাতি মাষ্টাৰ ব্লাষ্টাৰৰ কি অৱস্থা হৈছিল ?

    কিংবদন্তী বেটছমেন শচীন তেণ্ডুলকাৰেও (Sachin Tendulkar) তেওঁৰ ২৪ বছৰীয়া কেৰিয়াৰত চাপৰ সন্মুখীন হৈছে। চাপৰ বাবে শচীনে তেওঁৰ কেৰিয়াৰত বহু বছৰ ভালদৰে শুব পৰা নাছিল।

    কিংবদন্তী বেটছমেন শচীন তেণ্ডুলকাৰেও (Sachin Tendulkar) তেওঁৰ ২৪ বছৰীয়া কেৰিয়াৰত চাপৰ সন্মুখীন হৈছে। চাপৰ বাবে শচীনে তেওঁৰ কেৰিয়াৰত বহু বছৰ ভালদৰে শুব পৰা নাছিল।

    কিংবদন্তী বেটছমেন শচীন তেণ্ডুলকাৰেও (Sachin Tendulkar) তেওঁৰ ২৪ বছৰীয়া কেৰিয়াৰত চাপৰ সন্মুখীন হৈছে। চাপৰ বাবে শচীনে তেওঁৰ কেৰিয়াৰত বহু বছৰ ভালদৰে শুব পৰা নাছিল।

    • Share this:
    আজিকালি ক্ৰীড়াক্ষেত্ৰত মানসিক স্বাস্থ্য এক মুখ্য সমস্যা হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। এতিয়া ক্ৰিকেটৰ পৰা টেনিছলৈকে খেলুৱৈসকলে তেওঁলোকৰ চাপ আৰু চাপৰ বিষয়ে আলোচনা কৰি আছে। টেনিছ তাৰকা নাওমি ওচাকা (Naomi Osaka) অলপতে হতাশাৰ কথা উল্লেখ কৰি ফ্ৰেঞ্চ অপেনৰ পৰা নাম প্ৰত্যাহাৰ কৰে, আনহাতে আমেৰিকান জিমনাষ্ট চিমোন বাইলছে (Simone Biles) টকিঅ' অলিম্পিকত ফাইনেল এৰি দিছিল। ভাৰত-ইংলেণ্ড টেষ্ট শৃংখলাৰ (India vs England Test Series) ঠিক আগতে ইংলেণ্ডৰ বিস্ফোৰক অলৰাউণ্ডাৰ বেন ষ্টোকছে (Ben Stokes) মানসিক স্বাস্থ্যক অগ্ৰাধিকাৰ দি বিৰতি লয়। কিংবদন্তী বেটছমেন শচীন তেণ্ডুলকাৰেও (Sachin Tendulkar) তেওঁৰ ২৪ বছৰীয়া কেৰিয়াৰত চাপৰ সন্মুখীন হৈছে। চাপৰ বাবে শচীনে তেওঁৰ কেৰিয়াৰত বহু বছৰ ভালদৰে শুব পৰা নাছিল।

    ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছৰ সৈতে কথা পাতি মাষ্টাৰ ব্লাষ্টাৰে খেলৰ আগদিনা ৰাতি তেওঁ কি কৰিছিল আৰু তেওঁ কেনেদৰে পৰিস্থিতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিছিল সেয়া বৰ্ণনা কৰিছিল। শচীনে তেওঁৰ পুৰণি দিনবোৰ মনত পেলাই ক'লে, "যদি আপুনি কিবা এটাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰে, নিশ্চিতভাৱে কিছু অসুবিধা হ'ব। এইটো কেৱল এইকাৰণে যে মই মোৰ খেলৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিছিলো আৰু যেতিয়াই মই বাহিৰলৈ গৈছিলো তেতিয়া মই প্ৰতিবাৰেই ভাল প্ৰদৰ্শন কৰিব বিচাৰিছিলো। মোৰ কেৰিয়াৰৰ প্ৰথম ১২ বছৰত, মই খেলখনৰ আগদিনা ৰাতি ভালদৰে শুব পৰা নাছিলো।"

    আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটত ১০০ টা শতক অৰ্জন কৰা একমাত্ৰ বেটছমেন শচীনে লগতে কয়, "মই নিৰন্তৰ ভাবি আছিলো কেনেকৈ বলাৰসকলৰ মুখামুখি হ'ব লাগে। তেওঁলোকে কি বলিং কৰিব, মোৰ ওচৰত কি বিকল্প আছে? মই মোৰ টোপনিৰ বিষয়ে চিন্তা কৰি আছো আৰু যুঁজি থাকো। মই পিছত ইয়াৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিব পাৰিম। এটা দশকৰ পিছত মই উপলব্ধি কৰিছিলো যে হয়তো মই এনেকুৱা এখন খেলৰ বাবে সাজু। মই সেই পৰিস্থিতিৰ সৈতে যুঁজ দিয়া বন্ধ কৰিলোঁ। মই খেলখনৰ আগতে টিভি চাইছিলো। সকলোবোৰ কৰিছিলো যিয়ে মোক খেলখনত ভাল প্ৰদৰ্শন কৰাত সহায় কৰিছিল। মই নিজকে যিমান বুজিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিলোঁ, সকলো ঠিকেই চলিছিল। মই সম্পূৰ্ণৰূপে ভাল বুলি নকওঁ, কিন্তু মই জানিছিলো যে এইটো স্বাভাৱিক। মই মানসিকভাৱে শান্ত হ'বলৈ চেষ্টা কৰিছিলো আৰু পিছদিনা মই কেনেদৰে খেলিম সেই বিষয়ে চিন্তা নকৰো।"

    এইটো আপোনাৰ সমগ্ৰ কেৰিয়াৰত ঘটিছিল নেকি? এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰত শচীনে কয়, "হয়, এইটো তেওঁৰ সমগ্ৰ কেৰিয়াৰত ঘটিছিল। এইটো মোৰ অন্তিম টেষ্টলৈকে ঘটিছিল। যেতিয়া তেওঁ অন্তিম টেষ্টত আউট হৈছিল, তেতিয়া তেওঁ সন্ধিয়া তেওঁৰ ভায়েকৰ সৈতে আলোচনা কৰিছিল। মই নাজানো আমি কিয় এই বিষয়ে আলোচনা কৰিছিলো, কাৰণ যদি আমি ভাল বলিং কৰোঁ, আমি দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে বেটিং কৰাৰ সুযোগ নাপাওঁ।" শচীনে ২০১৩ চনৰ নৱেম্বৰত মুম্বাইত ৱেষ্ট ইণ্ডিজৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ অন্তিম খন টেষ্ট খেলিছিল। শচীনে খেলখনত ৭৪ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল। ভাৰতে খেলখন ইনিংছ আৰু ১২৬ ৰাণৰ ব্যৱধানত জিকিছিল।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: